NaTreku.cz

Výlet na horu Vršič z horského sedla v Julských Alpách

Pohoří, oblast / Stát

Julské Alpy‎ / Slovinsko

Roční období

Léto

16. 07. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 167 m

↓ 167 m

Délka

3.2 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 1735 m n.m.

min. 1594 m n.m.

Turistická mapa Julské Alpy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 167 m
Sklesané metry: 167 m

Užitečné informace

  1. Dopolene je sedlo Vršič plné aut, lepší návštěva je odpoledne
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro děti - ANO

Okružní výlet na z horského sedla Vrščič

Nástupní místo

Silniční sedlo Vršič 1 611 m n.m. spojující obce Boveč a Kranjska Gora.  Ze sedla vede široká značená cesta.
 

Popis treku

Neuvěřitelné davy lidí, aut a motorek v silničním sedle Vřšič nás hodně vystrašili. Představa, že půjdeme v horách opět mezi stovkami lidí se nám vůbec nelíbila. Naštěstí drtivá většina autoturistů zůstala v silničním sedle a na horu Vršič se vydalo jen poměrně málo lidí. Jelikož bylo sedlo obsypáno auty a motorkami, museli jsme nechat naše auto cca 400 metrů pod sedlem podél silnice.

Od auta jsme se vrátili do sedla Vršič. Tam nás kromě asi milionů lidí přivítaly i ovce, které si užívaly společnost lidí. Ze sedla jsme se pokračovali po červené značce k chatě Tičarjev dom na Vršiču. Pokračovali jsme dál po široké cestě, která mírně stoupala. Brzy jsme došli k zbytkům betonového bunkru, od kterého jsou krásné výhledy na Julské Alpy. Po krátkém odpočinku jsme pokračovali stále po cestě k chatě Poštarski dom na Vršiču. Jelikož byla doba oběda i my jsme využili pohostinost této chaty a dali si jídlo. Poté jsme po stezce vyběhli na horu Vršič 1 737 m n.m.

Výhledy na okolní skalní štíty jsou krásné. Po krátkém odpočinku jsme se vrátili k chatě a po červené jsme pokračovali směrem na sever. Cesta vede kouzelnou krajinou a začíná klesat v serpentinách. V jednom zlomu cesty jsme odbočili na lesní stezku. Po té jsem se začali vracet směrem k silnici. Napojili jsme se na širokou lesní cestu a došli jsme zpět k autům u sedla Vršič.
 

Náročnost

Pohodový trek na krásnou vyhlídkovou horu. Výstup usnadňuje silniční sedlo Vršič, díky kterému je celkové převýšení minimální. Většinou se jde po širokých pohodlných cestách. Při sestupu zpět se jde lesní stezkou. Vše je dobře viditelné, není problém s orientací. Trek je vhodný pro děti nebo psy.
 

Dostupnost vody

Ačkoliv je trasa velmi krátká, jsou na ní dvě horské chaty, takže není nutné mít velké zásoby vody. Stačí 0,5 litru na osobu.
 

Vrcholy

Ze sedla Vršič 1 737 m n.m. je skvělý výhled na okolní hory Julských Alp, např. Velika Mojstrovka nebo Prisank.
 

Nebezpečí

Jedná se o velmi jednoduchý výlet. Většina trasy vede po širokých cestách. Jen na samotný vrchol je úzká stezka. Vrchol samotný nabízí místo k odpočinku, nejsou zde žádná exponovaná místa.
 

Jídlo

Na trase jsou dvě chaty - Tičarjev dom na Vršiču a Poštarski dom na Vršiču, kde je možné se najíst. My využili druhou z nich.
 

Zajímavosti

Sedlo Vršič 1 611 m n.m. je nejvyšší silniční sedlo ve Slovinsku. Spojuje obce Kranjska Gora a Bovec. Do sedla vede 50 serpentin, každá má své číslo. Silnice byla vybudována ruskými zajatci, kteří mají kousek od sedla i svoji kapli a hřbitov. Ta připomíná i tragédii z roku  1916, kdy zajatecký tábor zasypala lavina. Sedlo Vršič je ideální výchozí bod pro túry na okolní skalní štíty.
 

Vloženo: 28. 07. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora