NaTreku.cz

Výlet do národní rezervace Zelenci v Julských Alpách

Pohoří, oblast / Stát

Julské Alpy‎ / Slovinsko

Roční období

Léto

15. 07. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 23 m

↓ 23 m

Délka

2.4 km

1 hod.

Nadmořská výška

max. 845 m n.m.

min. 835 m n.m.

Turistická mapa Julské Alpy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 23 m
Sklesané metry: 23 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro děti - ANO

Krátký výlet k jezerům Zelenci u Kranjské Gory

Nástupní místo

Bezplatné parkoviště u silnice spojující obce Rateče a Podkoren, kousek od Kranjské Gory.
 

Popis treku

Na naší cestě Slovinskem jsme si udělali i krátkou zastávku u krásného jezera Zelenci. Auto jsme nechali na parkovišti u restaurace a po lesní upravené cestě jsme se vydali k jezerům. Za několik minut jsme byli u nich a užívali si neuvěřitelnou scenérii. Průzračná voda a horské štíty v pozadí. Po dřevěné lávce jsme došli k malé dřevěné rozhledně, která nabízí celkový pohled na jezírka. Jelikož byly kolem dřevěné lávky cedulky upozorňující, že místní křoviny obývají mimo jiné i hadi, poctivě jsme šli po lávce. Výhled z rozhledny je opravdu úchvatný.

Poté jsme se vrátili zpět na lesní stezku. Po ní jsme došli k cyklostezce. Pokračovali jsme dál asi 500 metrů a poté jsme odbočili na stezku vedoucí k mostu přes řeku. Zde se otevírají další krásné výhledy na národní rezervaci Zelenci a Julské Alpy. Dál jsme pokračovali směrem ke státní silnici a po stezce podél silnice jsme se vrátili zpět na parkoviště.
 

Náročnost

Odpočinková trasa, která vede ke krásnému jezírku. Celou dobu se jde po širokých cestách, nebo cyklostezce. Převýšení na trase je nulové, takže ji zvládnou i nejmenší děti. Jediné stoupání je po schodech na malou rozhlednu :-)
 

Dostupnost vody

Trasa je velmi krátká, stačí 0,5 litru na osobu. U parkoviště je i hospůdka, další občerstvení bylo na cyklostezce při odbočení na most přes řeku Sava Dolinka.
 

Vrcholy

Trasa vede kolem řeky Sava Dolinka, žádný vrchol na cestě není. Výhledy na severní část Julských Alp jsou však skvělé.
 

Nebezpečí

Jedná se o naprosto jednoduchou trasu. Celou dobu se jde po širokých cestách nebo stezkách. Na cyklostezce je nutné dát pozor na projíždějící cyklisty. U jezírek se nedoporučuje scházet z dřevěné lávky. Okolní křoviny jsou domovem mimo jiné i zmijí.
 

Jídlo

Restaurace je u parkoviště na začátku/konci trasy. Další malé občerstvení bylo u cyklostezky.
 

Zajímavosti

Jezero Zelenci je známé svojí průzračnou vodou, která má stálou teplotu kolem 6 stupňů. Nikdy tedy nezamrzá ani v zimě. Jezírka jsou také zajímavé svými malými podvodními vulkány. Národní rezervace je bohatá na faunu i flóru. Zároveň zde pramení řeka Sava Dolinka.
 

Vloženo: 21. 08. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora