NaTreku.cz

Výlet k vodopádům řeky Rybnica

Pohoří, oblast / Stát

Julské Alpy‎ / Slovinsko

Roční období

Léto

07. 07. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 125 m

↓ 125 m

Délka

3.0 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 674 m n.m.

min. 590 m n.m.

Turistická mapa Julské Alpy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 125 m
Sklesané metry: 125 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Přelidněnost - malá

Výlet ke dvěma vodopádům řeky Rybnica v Julských Alpách

Nástupní místo

My jsme měli ubytování přímo v obci Srednja Vas v Bohinju, takže jsme parkovali u domu. Jinak je možné auto zanechat na malém parkovišti skoro u vstupu do údolí řeky.
 

Popis treku

Jelikož jsme měli ubytování přímo v obci Stradnja Vas v Bohinju, bylo jasné, že nás výlet do údolí řeky Rybnica nemine. Sice se nejedná o krajinářsky nejlepší výlet ve Slovinsku, na rozdíl od jiných výletů měl jednu obrovskou výhodu. Byli jsme zde sami, žádné davy lidí jako jinde. A vodopády určitě stojí za návštěvu.

Z vesnice jsme se vydali po asfaltce, která však za posledními domy skončila. Dál jsme pokračovali po stezce, která kopírovala koryto říčky. Stezka mírně stoupá, ale není to nic náročného. Stále jsme šli v lese, takže byl příjemný stín. Většinou se jde po pohodlném lesním chodníku. V jedné lesní pasáži však je nutné překonat kamenitý úsek. Tato část cesty je také nejhezčí. K prvnímu vodopádu je nutné lehce sejít k řece. Pod vodopádem je krásné místo na odpočinek, je tu i hluboká voda, takže je možné se osvěžit v studené řece. Po odpočinku jsme pokračovali k druhému vodopádu. Ten je asi 300 metrů od prvního. Zde jsme si dali delší odpočinek a pořádně se osvěžili v tůni pod vodopádem. Poté jsme se vrátili zpět po stejné cestě do vesnice.
 

Náročnost

Jednoduchý a krátký výlet po lesních stezkách. Občas je nutné skákat po kamenech, ale nic technicky náročného. Sice se nejedná o značenou trasu, ale stezka je zřetelná a není problém s orientací. Také převýšení je malé, takže je trasa ideální i pro malé děti.
 

Dostupnost vody

Trasa sice vede kolem řeky, ale raději jsme pili z vlastních zásob. Trasa je krátká, stačilo nám 1 litr na osobu.
 

Možnosti přespání

My jsme měli apartmán přímo ve vesnici Strednja Vas v Bohinju. Ve všech vesnicích v okolí je hodně možností k ubytování.
 

Vrcholy

Trasa vede údolím řeky Rybnica, nevede přes žádný vrchol. Nenabízí ani žádné výhledy do okolí.
 

Nebezpečí

Celou dobu se jde po lesní stezce. Není zde žádný problém. I u vodopádů je vše bezpečné, je možné se pod nimi i vykoupat.
 

Jídlo

Na trase není žádná chata nebo občerstvení, je nutné mít nějakou svačinu sebou.
 

Vloženo: 25. 07. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora