NaTreku.cz

Krátký rodinný výlet na hrad Lietava u Žiliny

Pohoří, oblast / Stát

Žilinská kotlina / Slovensko

Roční období

Léto

16. 09. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 276 m

↓ 276 m

Délka

3.8 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 633 m n.m.

min. 414 m n.m.

Turistická mapa Žilinské kotliny

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 276 m
Sklesané metry: 276 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárek - NE (mnoho kořenů na cestě)
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - střední, vzhledem k oblíbenosti hradu Lietava

Nenáročná turistika z Lietavské Svinné na zříceninu hradu Lietava

Nástupní místo

Výlet začínáme na parkovišti kousek od zvonice ve vesnici Lietavská Svinná nedaleko od Žiliny. Místo na parkování není placené a vedle je obchod. Do vesnice Lietavská Svinná vede silnice č. 64 jižně z Žiliny.
 

Popis treku

Výlet začínáme ve vesnici Lietavská Svinná, kde necháváme auto a jdeme po polní cestě (zelené značka) .Cesta vede nejprve přes pole až do lesa. Zde začíná prudké stoupání lesní cestou s kořeny až k rozcestníku Cibuľník.

Tady se dá u ohniště odpočnout a následně pokračovat po značené modré až ke zřícenině hradu Lietava. Neplatí se zde vstupné. Zpět se vracíme po modré, směrem na Lietavu. Cesta vede stále z kopce.

Na hranici lesa ovšem značenou cestu opustíme a odbočíme doprava. Vyrážíme neznačenou lesní, později širokou polní cestou až k silnici, která vede zpět do Lietavské Svinné k našemu autu.
 

Náročnost

Nenáročná krátká procházka, která vede otevřenou krajinou a lesem. Jde se tak většinou po širokých polních cestách. Popsaná cesta není vhodná pro kočárek, ale malé dítě i pes (testováno s vysokohorským ridgebackem) budou bez problémů.
 

Dostupnost vody

Obchod ve vesnici byl zavřený, ale na zřícenině je možnost dokoupit vodu v kiosku. Stačilo nám 0,5 l balené vody na osobu.
 

Vrcholy

Po cestě se jde přes kopec Cibuľník 633 m n.m., výhledům ovšem zabraňují vzrostlé stromy.
 

Nebezpečí

Na cestě nejsou žádné nebezpečené úseky. Celou cestu se jde po širokých polních nebo lesních cestách. Jediný prudší úsek je k rozcestníku Cibuľník, ale tam to může klouzat jen za děště nebo mokra.
 

Jídlo

Stačí oplatka, nebo jablko, výlet je opravdu krátký. Na hradě je sice kiosek, ale nevaří zde. Jsou zde jen různé tyčinky a jiné sladkosti.
 

Zajímavosti

Hrad Lietava je jedna z nejrozsáhlejších zřícenin na Slovensku. Ve středověku byl hrad Lietava považován za nedobytný. Podle pradávné pověsti bylo místo dnešního hradu obětiště, "zasvěcené" slovanské bohyni Ladě, někdy označované i jako Lietva. Údajně to bylo i místo sletů čarodějnic. Na skále, kousek nad hradním nádvořím můžete vidět vyfocené runy. Součástí hradu je i malé muzeum, kde najdete výstavu palných zbraní, brnění a fotografií. Více naleznete na oficiálních stránkách hradu.

Vloženo: 20. 09. 2018
Autor:
Radim
Profil autora