NaTreku.cz

Výstup na horu Deneck nad třemi jezery v průsmyku Sölkpass

Pohoří, oblast / Stát

Schladmingské Taury / Rakousko

Roční období

Podzim

29. 09. 2018

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 933 m

↓ 933 m

Délka

7.3 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 2433 m n.m.

min. 1595 m n.m.

Turistická mapa Schladmingských Taur

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 933 m
Sklesané metry: 933 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku s dobrou fyzičkou)
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - na podzim velmi malá, ale v létě to bude díky snadné dostupnosti určitě horší, min. cesta k prvnímu jezeru.

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku s dobrou fyzičkou)
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - na podzim velmi malá, ale v létě to bude díky snadné dostupnosti určitě horší, min. cesta k prvnímu jezeru.

Horská túra na Deneck přes horu Schafspitze ve Schladmingských Taurách

Nástupní místo

Na túru jsme nastoupili v krásném horském průsmyku Solkpass ve Schladmingských Taurách. V jedné ze zatáček pod Solkpassem je odstavné místo pro parkování aut (neplacené, vejde se 5-7 aut). Zde jsme zaparkovali a připravili se na túru.
 

Popis treku

Z malého parkoviště hned u silnice začíná značená cesta dřevěnou lávkou přes potok. Značení opravdu nemůžete minout (na 5 metrech jsou tři obrovské červené značky). V prudkých serpentinách rychle nastoupáme prvních 150 výškových metrů (foto) a ocitáme se u prvního jezera Unterer Kaltenbachsee.

Od prvního jezera pokračujeme stále po značené cestě, která vede až na vrchol Denecku, ke druhému jezeru. Cesta vede pohodlnou horskou pěšinou do mírného kopce. U druhého jezera, Mittlerer Kaltenbachsee se nám naskýtá pohled na hřeben, který vede směrem na Deneck (ten ovšem ještě není vidět). Od druhého jezera vede stezka do úzkého sedla velmi prudkým stoupáním (foto). Sice není nutné používat ruce, ale trekové hole se zde hodí. Cestou tímto stoupáním jsou při pohledu zpět skvělé výhledy na obě jezera pod námi (foto).

Třetí jezero Oberer Kalternbachsee je nejmenším jezerem, odkud se nastupuje na hřeben směrem k hoře Deneck. Nejdříve vystoupáme po kamenitém povrchu na vrchol Schafspitze 2 310 m n. m., který nemá ani vrcholový kříž, ale jen kamenného mužíka. Ze Schafspitze je krásný výhled na závěrečnou část hřebene k hoře Deneck (foto). 

Nejdříve mírně klesneme do sedla pod Deneck a pak prudce stoupáme k závěrečnému výstupu. Posledních 100 výškových metrů je nejprudších. Jde se po úzké stezce, v závěru kamenité. Opět bez nutnosti použití rukou. Za chvíli nás čeká vrchol hory Deneck 2 433 m n. m. s krásnými výhledy na Rottenmannské Taury na východě a Schladminské Taury na západě. Zpáteční cestou se vyhýbáme hřebeni a jdeme po náhorní plošině (foto), která se napojuje na naši původní trasu u Oberer Kaltenbachsee.
 

Náročnost

Jedná se o poctivý alpský horský trek po lesních pěšinách a kamenitých stezkách. V několika místech je svah prudší nebo se jde přes větší skalnaté úseky. Ovšem nikde nemusíte používat ruce. Trek je náročnější hlavně nastoupanými metry (cca 900 m). Na vrcholu Denecku jsme potkali několik psů plemene husky, ale i klasického staršího oříška - trasa je tedy vhodná i pro psy. Cestu zvládnou i školou povinné děti, nejsou zde žádná technicky obtížná místa (jako řetězy, jistící lana nebo kramle).
 

Dostupnost vody

Po cestě ani v nástupním místě není žádná turistická chata, kde by šlo vodu dokoupit. Cestou je však dost příležitostí k nabrání vody z horských potoků, tekoucích z jezer. Kvalitu vody jsme netestovali, ale nebál bych se toho - v této oblasti nejsou žádné pastviny krav.
 

Možnosti přespání

My jsme zde nespali, protože jsme přejížděli z treku předchozího dne z Radstadtských Taur. Určitě by šlo v noci najít plácek v některé ze zatáček průsymku Sölkpass. Nebo pak lepší varianta jít natěžko se stanem a spacákem k jednomu z jezer (místo na stan najdete u všech). U třetího jezera začíná skvělá náhorní plošina, k postavení stanu jako dělaná. V létě doporučuji stavět a balit stan co nejdříve, abyste moc neprovokovali. Sice se nejedná o národní park, ani jsme nikde neviděli ceduli se zákazem kempování, ale pro sichr.
 

Vrcholy

Na tomto treku zdoláte dva vrcholy - Schafspitze 2 310 m n. m. a Deneck 2 433 m n. m. Cestou na vrcholy a zejména pak z Denecku jsou skvělé výhledy: na sever Totes Gebirge, na západ Schladminské Taury, na východ pak Rottenmanské Taury.
 

Nebezpečí

Za dobrého počasí se jedná o bezproblémovou horskou túru v Alpách. Převýšení je do 1 000 výškových metrů, takže žádná šílenost. Jsou zde dva prudší sklony svahu (před třetím jezerm a těsně pod vrcholem Denecku), které však nebudou dělat milovníkům hor žádné problémy (jen se trochu zadýcháte :) ). Cesta vede po horských chodnících nebo kamenitých stezkách. Nikde nejsou žádné řetězy. Narazili jsme jen na několik ocelových nášlapů na větších kamenech pro pohodlnější chůzi.
 

Vybavení

Pro tuto túru určitě doporučuji pevnou kotníčkovou obuv, funkční oblečení (tři vrstvy, horní nepromokavá s ochranou proti větru) s minimálně jedním náhradním trikem. Trekové hole a na podzimní babí léto také sluneční krém a čepice přijdou vhod.
 

Jídlo

Jelikož cestou nepotkáte žádnou horskou chatu a v nástupním místě také není kde dokoupit zásoby, je dobré s sebou mít lehčí svačinu a nějaké ty cukry v podobě čokolády, hroznového cukru apod. Na osobu nám stačila petka s 1,5 litrem vody.
 

Zajímavosti

Horský průsmyk Solkpass (němeky Sölkpass) vede až do výšky 1 788 m n. m. a je velmi oblíbenou destinací motorkářů. Díky výhledům i ze samotného průsmyku se není čemu divit. Občas se stane, že je po bouřkách silnice v Sölkpassu zavřená kvůli opravám. Naposledy byla delší uzávěra v srpnu 2018 po ničivých povodních. Toto sedlo zároveň rozděluje Nízké Taury na podskupiny Schladminské Taury a Rottenmanské Taury.
 

Vloženo: 30. 09. 2018
Autor:
Karel
Profil autora