NaTreku.cz

Čtyřdenní trek ve Schladmingských Taurách v okolí hory Hochgolling

Pohoří, oblast / Stát

Schladmingské Taury / Rakousko

Roční období

Léto

31. 08. - 03. 09. 2023

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 3778 m

↓ 3008 m

Délka

32.8 km

4 dny

Nadmořská výška

max. 2858 m n.m.

min. 1074 m n.m.

Turistická mapa Schladmingské Taury

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 3778 m
Sklesané metry: 3008 m

Užitečné informace

  1. Ubytování na chatách je nutné rezervovat předem

Trek ve Schladmingských Taurách

Nástupní místo

Trek začíná na parkovišti u Riesachfall Wilde Wasser. Toto parkoviště je placené. Ze Schladmingu sem jede přímý autobus.
 

Popis treku

1. den

První den jsem vyrazili od vlakového nádrží Schladming, vyvezli jsem se autobusem na parkoviště u Riesachfall Wilde Wasser, odtud jsem šli pěšky na Gollinghütte. Cesta začala jako polňačka a ta vydržela skoro až k chatě, kde jsem byli i ubytovaní. Ubytování je nutné si rezervovat dopředu na stránkách, na hlavu nejlevněji stojí ubytování cca 25 Eur.
 

2. den

Druhý den jsme vyrazili na vrchol hory Hochgolling (2862 m. n. m.). Nejprve jsme ale museli projít krásným údolím Gollingwinkel, které skončí před horou Hochgolling. Od té chvíle jsme stoupali prudce nahoru až na sedlo Gollingscharte, tam jsme měli delší přestávku, poté ale už odbočujeme doleva a opět prudce stoupáme k vrcholu. Tuto část nedoporučujeme pro nezkušené, místy by to chtělo řetězy a lana, které bohužel na výstupu nikde nejsou. Na vrchol jsme ale nedošli, z důvodu nedostatku času. Skončili jsme asi ve výšce 2700 m. n. m. V tu chvíli jsme otočili směrem dolů a sestoupali zpět na Gollingscharte, a dali se směrem k dalšímu noclehu (Landawirseehütte). Sestoupali jsme do údolí Göriachwinkel a následně vystoupali k chatě. Noc nás stála asi 23 Eur. Opěr je nutná rezervace.
 

3. den

Třetí den nás čekal nejdelší pochod, přechod přes dva hřebeny. První hřeben byl hned nad chatou, Trockenbrotscharte. Od té doby jsme klesali až k chatě Keinprechthütte. Cetsou jsme potkali lehké feraty, nic nebezpečného, u chaty jsme si dali přestávku, protože nás čekal nejnáročnější úsek, prudký výstup až na horu Rotmandlspitze. Výhledy z hory byly dechberoucí, nicméně čas byl proti nám a my museli sestoupat k jezeru Unterer Giglachsee. Sestup z hory, byl poněkud nepříjemný, dost prudký terén. Od jezera jsme to měli už jen asi 15 minut a byli jsme u chaty, tam nám řekli, že mají problém s kapacitou (i přes rezervaci), tak nás poslali zase zpět k jezeru, kde nás ubytovali v jiné chatě, kde skoro nikdo nebyl a byl tam klid. Akorát na tuto chatu nejde sehnat rezervaci, jde o rodinnou chatu ve které bydlí otec majitele chaty Ignaz-Mattis-Hütte (původní nocleh).
 

4. den

Poslední den nás čekala hřebenovka až k Hochwurzen, cestou jsme chtěli kochat výhledy, ale mlha byla moc hustá, že jsme viděli jen na pár metrů. Cestu jsme si prodloužili na přes horu Hochfeld, kde naštěstí už něco bylo vidět. Poté jsme už jen prakticky klesali, přibývalo víc lidí, co šli od lanovky jen na procházku. A taky jsme poprvé za čtyři dny viděli stromy. Cestu jsme zakončili na hoře Kleine Hochwurzen, užívali jsme si poslední výhledy, dokud nám nejela lanovka na dolní stanici. Odtud jsme jeli autobusem ze zastávky Hochwurzen Gipfelbahn Talstation do Schladmingu.
 

Náročnost

Místy byl trek náročný, hlavně díky cestám přes sesunuté kameny, kde cesta se tvořila podle potřeby. Na trase jsou všechny druhy cest - lesní cesty, šotoliny, schody, kameny, lávky. Cesta šla zvládnout bez jakéhokoli horolezeckého vybavení. Nad 2500 m..n.m. jsme pociťovali lehkou bolest hlavy. Sestup z Rotmandlspitze směrem k Ignaz-Mattis-Hütte, byl hodně strmý, ale bez větších problémů jsem sešli dolů. Cestou teče voda přes cesty, kde to trochu klouže. Trasa není vhodná pro děti. Sebou jsme měli pohorky, pláštěnku, bundu, jídlo, vodu, převlečení.
 

Dostupnost vody

Na každý den jsme měli 3 litry na člověka. Vodu je možné doplňovat z menších potůčků, na chatách. Ve vyšších výškách není nutné vodu filtrovat.
 

Možnosti přespání

V Rakouských alpách je zakázáno spát mimo budovy, proto je nutné si rezervovat dopředu ubytovaní. (každá spolková země má jiná pravidla, většinou je nad hranicí lesa povoleno stanovat) Chaty jsou na cestě čtyři: Gollinghütte, Landawirseehütte, Keinprechthütte, Ignaz-Mattis-Hütte.
 

Vrcholy

Trasa vede přes vrcholy Hochgolling, Rotmandlspitze, Hochfeld. Výhledy jsou na Schladminské Taury a další okolní pohoří.
 

Nebezpečí

Občasný terén může vyděsit ale nic nebezpečného. Nepříjemné bylo sestoupení z hory Rotmandlspitze. Stejně tak i výstup na Hochgolling byl náročný.
 

Jídlo

Jídlo se dá koupit na chatách. My jsme ale chtěli ušetřit, tak jsme si vařili na vlastním vařiči, instantní polívky, těstoviny, rýže, fazole.
 

Zajímavosti

Na trase jsou vidět nespočet krásných výhledů, hora Hochgolling je nejvyšším bodem této oblasti. Na začátku cesty je vidět vodopád Riesachfälle.
 

Vloženo: 03. 11. 2023
Autor:
TomášM
Profil autora