NaTreku.cz

Výstup přes chatu Švýcárna na horu Praděd

Pohoří, oblast / Stát

Hrubý Jeseník / Česko

Roční období

Jaro

01. 06. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 691 m

↓ 691 m

Délka

12.9 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1491 m n.m.

min. 932 m n.m.

Turistická mapa Hrubého Jeseníku

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 691 m
Sklesané metry: 691 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - velká

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - velká

Horský výlet na Praděd, nejvyšší horu Jeseníků

Nástupní místo

Výstup na Praděd, nejvyšší horu Jeseníků, začínáme od neplaceného parkoviště v silničním sedle - Videlské sedlo. To se nachází na silnici spojující Bělou pod Pradědem a Karlovu Studánku. V sedle začínají turistické trasy.
 

Popis treku

Z Videlského sedla jsem se vydal po žluté značce, která vede až k chatě Švýcárna. Cesta stoupá nejprve lesem a postupně nabírá a prudkosti. Po opuštění hranice lesa v okolí hory Malý Děd jsou již jen zakrslé borovice nebo kosodřevina (foto) a otevírají se výhledy a krajina je zde opravdu krásná. Cesta poté lehce klesne k známé chatě Švýcárna (foto).

Zde taky končí horská idyla. Od chaty k Pradědu vede asfaltka, po které chodí davy lidí. Cesta stoupá velmi pozvolna, ale kochat se výhledy není možné, neboť jsou zde vzrostlé stromy. Od rozcestníku pod Pradědem je situace ještě horší.

Přidávají se další turisté od Ovčárny a na vrchol Pradědu 1 491 m n. m. vede široká asfaltka (foto). Rychle jsem tak vyběhl na vrchol. Naštěstí většina lidí zůstala u restaurace a tak jsem si vychutnal výhledy z vyhlídkové plošiny za vysílačem. Vyhlídka je to opravdu skvělá, jsou vidět téměr celé Jeseníky. Po krátkém odpočinku jsem se vydal zpět po stejné cestě jako výstup.
 

Webová kamera na Pradědu

Při plánování túry na Praděd doporučuji využít informací na portále windy.com a sledovat online web kamery zde.
 

Náročnost

Technicky velmi jednoduchý výlet. Celou dobu je se jde po značených cestách. Ty jsou většinou vedeny v lese, ale bohužel druhá část výstupu je po asfaltkách. Převýšení je největší od Videlského sedla k hoře Malý Děd. Poté se jde již skoro po rovině, nebo se lehce stoupá. Trasu zvládnou psi i děti. Kočárek trasu neprojede.
 

Dostupnost vody

Doplnit tekutiny je možné na chatě Švýcárna nebo v restauraci na vrcholu Pradědu (externí odkaz na oficiální web zde).
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné na chatě Švýcárna a na vrcholu hory - Hotel a restaurace na vysílači Pradědu (extení odkaz na oficiální web zde).
 

Vrcholy

Z vrcholu hory Praděd 1 491 m n.m. je panoramatický výhled na celé Jeseníky, Kralický Sněžník a krajinu v podhúří.
 

Nebezpečí

Trasa je velmi jednoduchá. Není zde žádný technický problém nebo nebezpečný úsek. Jde se po lesních cestách nebo asfaltkách. Jediný problém tak můžou být cyklisté mezi Pradědem a Švýcárnou.
 

Jídlo

Doplnit energii a občerstvit se je možné na chatě Švýcárna a v restauraci na Pradědu.
 

Zajímavosti

Hora Praděd 1 491 m n.m. je nejvyšší hora Moravy a Slezska a pátou nejvyšší horou Česka. Jedná se o nejdrsnější místo naší republiky, průměrná roční teplota je jeden stupeň nad nulou. Na vrcholu původně stávala kamenná rozhledna, která byla vysoká cca. 33 metrů. Dokončená byla v roce 1912. Po druhé světové válce chátrala a zřítila se v roce 1959. V roce 1983 byl na vrcholu postaven vysílač s hotelem a restaurací. Jeho současná výška je 146,5 metru. Jedná se tak o nejvyšší bod (umělý) v Česku.

Více informací o hoře Praděd najdete v tomto díle pořadu ČT Toulavá kamera nebo na české Wikipedii zde.

Vloženo: 11. 06. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora