NaTreku.cz

Pohoří Králický Sněžník

Pohoří Králický Sněžník se nachází jižně od Rychlebských hor a severně od Hanušovické vrchoviny, západné od Jeseníků. Svůj název pohoří získalo podle stejnojmené hory Králický Sněžník (1 424 m n.m.).

Z větší částí se pohoří nachází v Polsku (Masiw Snieznika). Králický Sněžník je důležitým hydrografickým uzel, neboť jeho území náleží do úmoří Černého moře (řeka Morava), Severního moře (Lipkovský potok) a Baltského moře (Kladská Nisa).

Králický Sněžník je pohoří vzniklé tektonickými zdvihy v mladších třetihorách. Ve čtvrtohorách bylo pohoří utvářeno ledovcem, čímž následně vznikl charakteristický tvar řeky Moravy. Původně byla oblast Králického Sněžníku pokryta zejména bukem lesním, jedlí bělokorou a smrkem ztepilým. V nedávené minulosti však byly velké plochy přeměněny na smrkové monokultury.

Z živočichů se zde nachází nejčastěji jelen lesní nebo srnec obecný. Vzácně zde můžeme spatřit také kamzíka horského, který byl původně uměle vysazen v sousedních Jeseníkách.

Nejvyšší hora

Králický Sněžník 1 424 m n. m.

Seznam hlavních vrcholů

Malý Sněžník 1 326 m n. m., Sušina 1 321 m n. m., Podbělka 1 308 m n. m., Stříbrnická 1 250 m n. m., Slamník 1 233 m n. m.

Králický Sněžník se dělí
Chráněná území

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník

Další informace

Patří do systému: Jesenická oblast
Je v zemích: Česká republika, Polsko
Převládající horniny: rula; svor; vápenec 

Zajímavé odkazy