NaTreku.cz

Výlet s dětmi na Dalimilovu rozhlednu od chaty Paprsek

Pohoří, oblast / Stát

Králický Sněžník / Česko

Roční období

Léto

24. 07. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 32 m

↓ 237 m

Délka

3.6 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 1012 m n.m.

min. 805 m n.m.

Turistická mapa Dalimilovy rozhledny

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 32 m
Sklesané metry: 237 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro kočárky - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO (i pro předškoláky)
  3. Přelidněnost - vysoká (díky dobré dostupnosti)

Jednoduchá túra na Dalimilovu rozhlednu v Jeseníkách

Nástupní místo

Náš výlet začínáme od horské chaty Paprsek. U chaty je pěkné dětské hřiště s mnoha atrakcemi a dá se zde dobře najíst i s krásnými výhledy přímo na Dalimilovu rozhlednu.

Samozřejmě můžete začít túru dole na parkovišti ve Velkém Vrbnu a na Paprsek si vyběhnout po sjezdovce nebo přijet autem z Kunčic (cca 20 min. autem z Kunčic).
 

Popis treku

Od chaty Paprsek vycházíme po zelené turistické značce po lesní cestě. Cesta vede téměř celou trasu z mírného kopce - chata Paprsek je na vyšším bodu než Dalimilova rozhledna.

Abychom cestou trochu zabavili děti, stavíme kostru menšího přístřešku, do které se ovšem ve výsledku vlezou všichni naši špunti. 

Po chvilce vycházíme z lesa na otevřený prostor, kde už v dálce vidíme Dalimilovu rozhlednu, ke které je to v tuto chvíli asi 15 minut cesty. Samotná rozhledna vypadá jako z pohádky, celá z kamene a vypadá jako malý hrádek.

Vstup na rozhlednu je zpoplatněn (už nevím kolik to bylo, ale na české rozhledny vyšší částka). Uvnitř je krásné točité schodiště. Po výhledech z vrcholu rozhledny, kde můžete za dobrého počasí obdivovat celou západní část Jeseníků, si dáváme něco k pití v občerstvení dole u rozhledny.

Pokračujeme směrem do vesnice Velké Vrbno. Cesta vede od rozhledny až do Vrbna po asfaltové silnici - takže pozor na auta.
 

Náročnost

Jedná se o naprosto nenáročnou túru. Z chaty Paprsek se jde více méně pouze z kopce po široké zpevněné lesní nebo polní cestě až k Dalimilově rozhledně.

Od rozhledny pak opět dolů do Velkého Vrbna po asfaltce. Takže náročnost je opravdu nízká a trasu pohodlně zvládnou i kočárky nebo malé děti od 3 let (vyzkoušeno, ušli to bez problémů).
 

Dostupnost vody

Cestou na žádný pramen vody nenarazíte. Vodu s sebou na takto krátkém výletě řešit nemusíte. Napít se dá jak na chatě Paprsek tak přímo na rozhledně, kde je občerstvení.
 

Možnosti přespání

Na této trase díky její krátké délce není třeba řešit nocleh. Když si ale budete chtít trasu prodloužit nebo jinak upravit, tak se lze ubytovat přímo na chatě Paprsek nebo pak ve Velkém Vrbnu.
 

Vrcholy

Během samotného výletu vlastně sestoupáme na vrchol Větrov 918 m n. m., kde se nachází Dalimilova rozhledna, ze které jsou krásné výhledy na i na vzdálenější vrcholy západních Jeseníků jako Králický Sněžník 1 423 m n. m., Šerák 1 351 m n. m., Keprník 1 423 m n. m., Smrk 1 127 m n. m. a další.
 

Nebezpečí

Celý krátký výlet je naprosto bezpečný. Celou dobu jdete po široké lesní cestě nebo pak po asfaltce. Zde je dobré dávat pozor na auta.
 

Zajímavosti

Dalimilova rozhledna na vrcholu Větrov 918 m n. m. je vlastně věrnou kopií rozhledny Kaiser Wilhelm Turm, která stála v letech 1899 až 1973 na Králickém Sněžníku.

Rozhlednu z kamene tvoří dvě věže. Jejich výška je 34 m, přičemž výška horní vyhlídkové plošiny je ve výši 28 m a spodní ve výši 17 m. Kdo chce dosáhnout vrcholu vyhlídkové plošiny, musí zdolat 170 schodů po točitém schodišti.

Vloženo: 04. 01. 2022
Autor:
Karel
Profil autora