NaTreku.cz

Výlet z Dolní Moravy na horu Klepáč

Pohoří, oblast / Stát

Králický Sněžník / Česko

Roční období

Léto

13. 08. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 285 m

↓ 285 m

Délka

4.3 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 1144 m n.m.

min. 863 m n.m.

Turistická mapa okolí Dolní Moravy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 285 m
Sklesané metry: 285 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Rozhledna je v roce 2021 stále zavřená

Hora Klepáč, příjemné zpestření v okolí Dolní Moravy

Nástupní místo

Malé parkoviště Pod Klepáčem. To se nachází nad Horní Moravou, silnice sem však vede z odbočky ze silnice 312 vedoucí do Králík. Z Dolní Moravy je příjezd autem na parkoviště zakázán.
 

Popis treku

Na parkoviště Pod Klepáčem jsem přijel lehce před obědem a už bylo takřka plné. Musel jsem tak parkovat na lesní cestě. Od parkoviště sice vede červená značka, ale brzy se v lese a křovinách ztrácí. Je zde hodně pokácených stromů a cesta není zřetelná. Netrvalo to dlouho a došel na širokou lesní cestu. Po ní jsem pokračoval až ke státní hranici s Polskem. Dál pokračuje cesta právě po hranici. Začíná také konečně stoupat a díky tomu se otevírají nové výhledy. Stezka vede stále lesem a kromě turistů je zde i hodně sběračů borůvek. Je pravda, že borůvek je v okolních lesích plno. Po asi 1,5 kilometru pozvolného stoupání jsem došel na vrchol hory Klepáč.

Na jeho vrcholu se sice nachází rozhledna, ale ta je kvůli špatnému stavu zavřená. Naštěstí výhledy jsou i tak pěkné, díky kamennému poli směrem do Polska. Je dobře vidět i Kralický Sněžník, kde se zrovna staví nová rozhledna. Po krátkém odpočinku jsem se vrátil zpět na parkoviště stejnou cestou.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet, ideální pro rodiny s dětmi. Jediný nepříjemný úsek je hned nad parkovištěm. Stoupá se prudce v lese a navíc díky kácení stromů je cesta zničená a od parkoviště tak vede k široké lesní cestě několik stezek vyšlapaných od turistů. Zbytek trasy se jde po širokých cestách nebo stezkách. Stoupání po hranici je pozvolné, žádný prudký úsek zde již není. Trasa vhodná pro děti i psy.
 

Dostupnost vody

Na trase je sice jeden pramen, ale vodu zkusil jen pes. Výlet je však krátký a bohatě stačí 1,5 litru tekutin na osobu.
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné v Dolní Moravě a jejím okolí.
 

Vrcholy

Cíl výletu je hora Klepáč 1 144 m .n.m. Z jejího vrcholu je i bez rozhledny dobře vidět Kralický Sněžník, pěkné jsou i výhledy směrem do Polska.
 

Nebezpečí

Trasa samotná je naprosto bezpečná, není zde žádný technický nebo exponovaný úsek. Samotná rozhledna je uzavřená z důvodu špatného technického stavu.

 

Jídlo

Trasa je krátká, stačí malá svačina na cestu. Navíc v létě roste v kolem cesty plno borůvek, které příjemně osvěží.
 

Zajímavosti

Na vrcholu hory Klepáč stojí stejnojmenná dřevěná rozhledna. Ta byla postavena v roce 2009, zprovozněna v roce 2010. financována byla polským investorem. Měla zároveň plnit protipožární funkci, kdy z její plošiny měly hlídky pozorovat případné nebezpečí požárů v okolí. Hned v roce 2011 do rozhledny udeřil blesk a musela projít rekonstrukcí. Nicméně rozhledna je z důvodu špatného technického stavu v současné době stále nepřístupná. Byly odstraněny nejnižší schody, aby byl znemožněn výstup na rozhlednu.
 

Vloženo: 14. 09. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora