NaTreku.cz

Zimní trek z Dolní Moravy pod Kralický Sněžník

Pohoří, oblast / Stát

Králický Sněžník / Česko

Roční období

Zima

10. 02. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 125 m

↓ 543 m

Délka

14.6 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1167 m n.m.

min. 694 m n.m.

Turistická mapa Kralický Sněžník

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 125 m
Sklesané metry: 543 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - v okolí Dolní Moravy velká, dál menší
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - v létě ANO

Nenáročný okružní výlet pohořím Kralický Sněžník

Nástupní místo

Parkoviště Skiareál Dolní Morava. Parkoviště je zdarma, leží na konci Dolní Moravy.
 

Popis treku

Z časových a fyzických důvodů jsme se rozhodli pro využítí lanovky. Sice nás to stálo 150 Kč, ale nelitujeme. Nechtělo se nám stoupat po kraji sjezdovky k chatě Slaměnka. Na chatě jsme si tak v klidu dali pivo a rafinovaně jsme tak přečkali slunečné počasí a vyrazili jsme ve chvíli, když se začal zvedat vítr a přišly mraky:-)

Od chaty jsme šli chvilku po kraji sjezdovky, ale brzy jsme odbočili vlevo na širokou lesní cestu. Ta byla upravená a tak se po ní dobře šlo. Brzy jsme se dostali z lesní části a otevřely se výhledy na Kralický Sněžník. Cesta je zaříznutá ve svahu a po vrstenici tak kopíruje terén. Bez problémů jsme pokračovali směrem ke Kralickému Sněžníku 1 424 m n. m.

Občas jsme potkali běžkaře, ale kupodivu jich bylo málo. Takto jsme šli asi 6 kilometrů až k úpatí Kralického Sněžníku. Poté cesta začala klesat. Nejprve mírně, poté trošku prudčeji. V údolí se cesta prudce stočila a nabrali jsme tak směr zpět k Dolní Moravě. Ještě chvilku je klesání prudčí, poté se však již zmírňje. V údolí vede cesta kolem řeky Moravy. Cesta je stále dobře udržovaná a jde se po ní dobře. Nakonec jsme po této cestě došli až zpět do Dolní Moravy.
 

Náročnost

Jelikož jsme využili lanovku z Dolní Moravy, jedná se celkově o jednoduchý trek a to i v zimních podmínkách pohoří Králického Sněžníku. Jde se po široké cestě, která je upravená, takže se to nebořilo. Je zde dost místa pro pěší i běžkaře. Většinou se jde po rovině nebo z kopce. Ideální pro psy a děti. S kočárkem to samozřejmě v zimě nejde, ale v létě bez problémů.
 

Dostupnost vody

Občerstvení nabízí chata Slaměnka u horní stanice lanovky. Dál po cestě jsou nějaké potůčky, ale kvalitu vody jsme nezkoušeli.
 

Možnosti přespání

Dolní Morava nabízí velké množství ubytovacích zařízení od hotelů po soukromé ubytování. Přespání je možné i na chatě Slaměnka na začátku trasy.
 

Vrcholy

Na trase se nevystoupá na žádný vrchol. Výhledy především na Kralický Sněžník jsou však v první půli túry skvělé.
 

Nebezpečí

Jedná se o jednoduchý výlet i v zimních podmínkách. Cesta je široká, žádný exponovaný úsek zde není. Jen je dobré dát pozor na projíždějící běžkaře, některé úseky jsou z kopce a docela jim to tam frčí. Samozřejmě se nesmí podcenit počasí (respektive kvalitní zimní oblečení), neboť trasa je delší a není moc kam se schovat před případným zhoršením počasí.
 

Jídlo

My jsme se občerstvili polévkou a pivem na chatě Slaměnka. Po cestě jiná možnost není, stačí nějaké tyčinky na doplnění energie a 0,5 litru vody na osobu.
 

Zajímavosti

U horní stanice lanovky z Dolní Moravy byla v roce 2015 ptevřena vyhlídková konstrukce Stezka v oblacích. Postavená je ve výšce 1 116 m n. m. Celková výška vyhlídky je 55 metrů a vede po ní lávka dlouhá 710 metrů. Součástí stavby je i 100 metrů dlouhý tobogán, síť natažená 50 metrů nad zemí nebo naučné tabule informující o přírodě Kralického Sněžníku. Vyhlídka je otevřená celoročně a stala se velmi oblíbeným cílem turistů. První rok ji navštívilo 200.000 lidí. Více na oficiálních stránkách vyhlídky Stezka v oblacích.

Pěkné záběry Králického Sněžníku v zimě najdete také v pořadu ČT Minuty z přírody, nebo v Toulavé kameře.

Vloženo: 14. 02. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora