NaTreku.cz

Jarní trasa výstupu na Králický Sněžník

Pohoří, oblast / Stát

Králický Sněžník / Česko

Roční období

Jaro

18. 04. 2020

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 997 m

↓ 997 m

Délka

20.4 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 1424 m n.m.

min. 694 m n.m.

Turistická mapa Králického Sněžníku

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 997 m
Sklesané metry: 997 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO, ale trénované
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - na jaře střední

Kudy na Králický Sněžník? Výstup v době koronaviru z Dolní Moravy

Nástupní místo

Poslední parkoviště na konci střediska Dolní Morava (už je to část Horní Morava), parkoviště je zdarma. Do Dolní Moravy vede silnice odbočující z Červeného Potoka.
 

Popis treku

Od parkoviště jsme se vydali nejkratší cestou na vrchol Králického Sněžníku. To jest po žluté značce. Cesta vede údolím řeky Moravy. Asi 4 kilometry se jde kolem řeky po široké cestě. Poté značka odbočuje na lesní stezku a začíná trošku prudší stoupání lesem.

Po svahu hory jsme tak vystoupali až na hraniční hřeben. V závěru této části cesty se již otevírají výhledy do okolí. Zvláště u krásně situované Sněžné chaty. Na hřebeni jsme se napojili na širší cestu a dál jsme stoupali k vrcholu Králického Sněžníku 1 424 m n. m. Těsně pod ním jsme prošli kolem zbytků chaty a pramenu řeky Moravy. Ten je opravdu jen kousek pod vrcholem. Samotný vrchol je velmi rozlehlý. Jsou zde i pozůstatky kamenné rozhledny. Po odpočinku a posilnění jsme se začali vracet.

Nejprve jsme klesali stejně jako vedl výstup. Podél hranice jsme však sešli až do sedla s rozcestím Stříbrnická. Zde jsme se odpojili od červené značky a po modré jsme vystoupali na vrchol hory Stříbrnická 1 250 m n. m. Krajina je zde krásná a nabízí výhledy jak na Kralický Sněžník, tak i na hřeben Jeseníků.

Dál jsme pokračovali po hřebeni k hoře Sušina. Za ní jsme se na chvilku napojili na zelenou značku, ale brzy jsme došli k široké cestě a pokračovali jsem opět po modré. Po ní jsme došli až ke sjezdovce u chaty Slaměnka - ta byla kvůli koronaviru zavřená. Jelikož byl na okraji sjezdovky ještě sníh, využili jsme toho a sklouzli jsme se takřka až dolů k hotelům. Poté jsme již lehce unaveni došli k parkovišti.
 

Náročnost

Technicky jednoduchý výstup po značené cestě. Většinou se jde po lesních stezkách, které jsou v dobrém stavu. Převýšení je sice trošku větší, ale výstup na horu je pozvolný. Nejsou zde prudké úseky. Trasa je docela dlouhá, proto je dobrý mít lepší kondičku. Cesta je ideální pro psy, zvládnou ji i starší děti. Kočárek cestu určitě neprojede.
 

Dostupnost vody

Během výstupu na Králický Sněžník bylo poměrně hodně malých potůčků, kde bylo bez problémů možné dobrat vodu. Na zpáteční cestě po hřebeni jsme již žádný pramen neviděli. Jistota je pramen Moravy kousek pod Králickým Sněžníkem. Proto nám stačilo jen 1,5 litru sebou.
 

Možnosti přespání

V turistickém rezortu Dolní Morava je velké množství ubytovacích kapacit. A další stále přibývají. Já mam dobrou zkušenost z předchozí návštěvy Králického Sněžníku se spaním ve spacáku u sochy slůněte kousek pod vrcholem.
 

Vrcholy

Z vrcholu Králického Sněžníku se otevírá kruhový výhled na okolní krajinu. Krásně je vidět hlavní hřeben Hrubého Jeseníku s Pradědem. Za dobré viditelnosti jsou vidět i Krkonoše. Cesta zpět vede ještě přes hory Stříbrnická 1 295 m n.m., Sušina 1 321 m n.m. a Podbělka 1 308 m n.m.
 

Nebezpečí

Na trase není žádný nebezpečný úsek. Celou dobu se jde po značených cestách. Ve střední části výstupu na Králický Sněžník je cesta více kamenitá a tak to může za mokra klouzat. Jinak na trase není žádný problém.


Počasí na Králickém Sněžníku

Výraz "sněžník" se do názvu hory dostal z toho důvodu, že na vrcholu leží sněhová pokrývka až 8 měsíců. Při plánování trasy je dobré s tím počítat. Samozřejmě je ideální těsně před túrou sledovat podrobné informace o počasí v horách například v zimě na webu horské služby nebo celoročně na serveru windy.com. Vhodné je také sledovat webové kamery Králického Sněžníku např. zde.
 

Jídlo

Chata Slaměnka je až na úplném konci trasy, jiná chata ani občerstvení po cestě není. Proto je nutné mít oběd / svačinu s sebou.
 

Zajímavosti

Na vrcholu Králického Sněžníku stávala v minulosti mohutná rozhledna. Stavba začala v roce 1895, ale také kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám byla otevřena až v roce 1899 a pojmenována byla po německém císaři Vilémovi I. Pruským. Rozhledna byla vysoká 33 metrů a měla dvě vyhlídkové věže. Později byla u rozhledny vybudována i chata. Po druhé světové válce připadla rozhledna polské straně a postupně začala chátrat. Náročné klimatické podmínky na Králickém Sněžníku napomohly ke špatnému stavu rozhledny. Proto bylo rozhodnuto o její demolici a v říjnu 1973 byla rozhledna zničena. V současné době jsou na vrcholu jen ruiny této stavby. Tuto situaci chce ovšem změnit polská strana, která má v úmyslu vybudovat na vrcholu novou rozhlednu a získala již údajně i dotace na stavbu rozhledny.

Více informací o Králickém Sněžníku můžete vidět v pořadu ČT Toulavá kamera , krásné záběry najdete také v Minutách z přírody.

Vloženo: 27. 04. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora