NaTreku.cz

Zimní výstup na horu Loučná v Krušných horách

Pohoří, oblast / Stát

Krušné hory / Česko

Roční období

Zima

13. 01. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 509 m

↓ 509 m

Délka

10.9 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 950 m n.m.

min. 533 m n.m.

Turistická mapa Krušných hor

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 509 m
Sklesané metry: 509 m

Krátký okružní výlet na Loučnou z městečka Meziboří

Nástupní místo

Parkoviště u lyžařského areálu v Meziboří.

Popis treku

Cestu na horu Loučná jsem začal u sportovního areálu v městečku Meziboří. Prokličkoval jsem místními ulicemi a na druhém konci města jsem se napojil na turistickou modrou značku. Po ní jsem začal hned za posledními domy prudce stoupat. (foto)

Cesta vedla po lesní stezce, ale brzy jsem se napojil na lesní asfaltku. Po ní jsem pokračoval dál. Cesta stále mírně stoupala. Minul jsem dva prameny a pokračoval v cestě. Ta začala být v horních partiích pokryta sněhem a ledem. Stále jsem pokračoval po modré značce. Těsně pod vrcholem se cesta stáčí doleva. Já jsem si ji ještě zkrátil lesní spojkou. Dostal jsem se tak až k ohradě Fájské obory. Ta mi byla na delší dobu společníkem. Kolem ohrady jsem tak vystoupal po široké cestě až na vrchol Loučné. (foto)

Nejvyšší bod hory je bohužel v oboře a tak je nepřístupný. Z vrcholu jsem pokračoval podél obory po široké cestě. Tato část túry vede asi 2 kilometry stále rovně. Poté začne cesta prudčeji klesat a nakonec jsem se napojil na asfaltovou silničku. Z ní jsem opět kolem obory sestoupil, tentokrát v prudším terénu, na další asfaltku. (foto) Po ní jsem se vydal zpět do Meziboří. Cesta lehce stoupá a vede zaříznutá ve svahu. Nakonec jsem se napojil na turistickou žlutou cestu a došel jsem zpět na parkoviště v Meziboří.

Náročnost

Jednoduchý výlet, který vede částečně po lesní asfaltce, částečně po širkokých lesních cestách. Jediné náročnější místo byl prudší sestup z hory Loučná ve spodní části, před napojenim na lesní asfaltku. Výstup na Loučnou je naopak velmi pozvolný, není zde žádné exponované místo. Nicméně pro kočárek tento výlet není vhodný, hlavně druhá část treku je vedena v nezpevněném terénu, pro kočárek nevhodném.
 

Dostupnost vody

Vodu lze dokoupit v obchodech v Meziboří. Po cestě jsou další dva prameny. Ty se nacházejí na lesní asfaltové cestě kousek od sebe po cestě na Loučnou.
 

Vrcholy

Vrchol Loučná 956 m n.m. je nejvyšší bod východních Krušných hor. Proto je z jeho vrcholu dobrý výhled na velkou část Krušných hor, nebo také na České Středohoří.
 

Nebezpečí

Na cestě není žádný nebezpečný úsek. Celou dobu se jde po širokých cestách. Jediný nepřijemnější úsek je prudké klesání kolem obory do Pekelského údolí. Cesta je zde nezpevněná, ale je široká a bezpečná.
 

Jídlo

Na cestě není žádná turistická chata, proto je nutné mít nějaké občerstvení sebou. Zásoby lze doplnit v obchodech v Meziboří.
 

Zajímavosti

Velká část cesty je vedena kolem Fájské obory. Ta byla založena v 18. století rodem Valdštejnů. Má rozlohu 1932 ha. a slouží především k chovu jelení zvěře. V oboře je také síť studen, které dodávají velmi kvalitní vodu do vodovodní sítě. Z toho důvodu je vstup do obory zakázán. Není tedy možné vystoupit na nejvyšší bod Loučné, neboť ten se nachází v uzavřené části obory. Obora se otevírá několikrát do roka veřejnosti. Většinou v letních měsících.

Vloženo: 18. 01. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora