NaTreku.cz

Zimní treking ve východní části Hochschwabu

Pohoří, oblast / Stát

Hochschwab / Rakousko

Roční období

Zima

02. 03. 2013

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 972 m

↓ 972 m

Délka

9.2 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 1988 m n.m.

min. 1168 m n.m.

Turistická mapa Hochschwab

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 972 m
Sklesané metry: 972 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti- ANO
  3. Přelidněnost -malá

Jednodenní horský trek v pohoří Hochschwab

Nástupní místo

Parkoviště nad vesnicí Seewiesen v sedle Seeberg Sattel, které leží na spojovací silnici mezi městy Mariazell a Kapfenberg.

Popis treku

Zimní výstup jsme začali na parkovišti v sedle Seeben Sattel nad obcí Seewiesen. Ze sedla vede na hřeben značená cesta. My jsme však měli velké problémy s hledáním značky, neboť bylo hodně sněhu. Cesta stoupala nejprve lesem. Asi po 500 metrech jsme však ztratili značku a šli jsme intuitivně směr vrchol. Terén začal být velmi prudký a rychle jsme nabírali výškové metry. Stále jsme drželi směr a horu Seeleiten jsme měli po pravé straně.

Po opuštění lesa jsme měli problém s orientací v kosodřevině, ale po chvíli jsme se z ní vymotali a pokračovali stále vzhůru. Zároveň se začaly otevírat krásné výhledy na pohoří Hochschwab. V závěrečné pasáží stoupání je terén velmi prudký, ale jelikož bylo brzy ráno, sníh byl tvrdý a ve sněžnicích jsme se bez potíží dostali na hřeben Hochschwabu. Pokračovali jsme směrem na západ. Sice byla značka pod sněhem, ale hřeben je velmi široký a s orientací není vůbec žádný problém. Takto jsme vystoupali na horu Mieser Kogel a pokračovali dál až na horu Krautgarten Kogel 1 988 m n. m. Zde jsme si dali přestávku na oběd a menší odpočinek.

Poté jsme se začali vracet. Šli jsme po hraně hory na východ a po chvíli jsme sestoupili do sedla, kde nás uvítalo stádo kamzíků. Pokračovali jsme až k místu, kde jsme vystoupali na hřeben. Odtud jsme si dali menší odbočku na horu Seeleiten. Z ní je krásný výhled na vedlejší pohoří Veitschalpe. Poté jsme začali sestupovat do údolí. Jelikož nikde nebyla vidět značka, šli jsme přímo dolů. Nakonec jsme se skutáleli asi 400 metrů pod parkovištěm nad obcí Seewiesen. Těchto posledních pár metrů jsme došli po silnici.
 

Náročnost

Výstup na náhorní plošinu byl obtížnější díky větší sněhové pokrývce. Hlavně v kosodřevině to byl velký problém, ačkoliv jsme měli sněžnice. Na hřebenu jsem už postupovali bez probémů. Kvůli množství sněhu byl trochu problém také v lesní části trasy s orientací. Po cestě nahoru i dolu jsme tak trochu bloudili. V zimě je samozřejmě nutné sledovat lavinovou situaci.
 

Dostupnost vody

Během treku nebyla žádná voda. Je nutné si vzít vodu sebou. V zimě doporučuji vzít na vrchol i něco ostřejšího na zahřátí :-)
 

Možnosti přespání

My jsme přijeli na parkoviště pozdě v noci a rozhodli jsme se strávit noc v autě. Určitě není probém sehnat ubytování v obci Seewiesen.
 

Vrcholy

Na treku jsme vystoupali na tyto hory - Seeleiten 1 734 m n. m., Mieser Kogel 1 855 m n. m. a Krautgarten Kogel 1 988 m n. m. Z hřebene Hochschwabu jsou krásné výhledy nejen na samotné pohoří Hochschwab, ale také na Veitschalpe, Raxalpe, hory Ötscher nebo Dürrenstein.
 

Nebezpečí

Samozřejmě největší nebezpečí zimních treků jsou laviny. My jsme šli během nízkého stupně nebezpečí pádu lavin. Je nutné sledovat jaké jsou aktuální podmínky pro pád lavin. Na úbočí hor jsme viděli několik spadlých lavin z předešlých dnů.
 

Jídlo

Na trase není žádná chata, tak je nutné mít veškeré zásoby jídla sebou. Tentokrát jsme si jídelníček zpeštřili výbornými maďarskými klobáskami, které jsme si vychutnali na vrcholu.
 

Zajímavosti

Jako při každé návštěvě pohoří Hochschwab nás i tentokrát potěšili kamzíci, kteří zde i v zimě jsou v hojném počtu.

Vloženo: 13. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora