NaTreku.cz

Rodinný výlet s dětmi stezkou Hastrmanů v Brništi

Pohoří, oblast / Stát

Ralská pahorkatina / Česko

Roční období

Léto

21. 08. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 81 m

↓ 81 m

Délka

4.4 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 336 m n.m.

min. 285 m n.m.

Turistická mapa Ralské pahorkatiny

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 81 m
Sklesané metry: 81 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - malá

Okružní turistická trasa mezi rybníky v okolí Brniště a skalními reliéfy

Nástupní místo

Výlet začínáme na neplaceném parkovišti u místního obchodu Coop, hned vedle autobusové zastávky na náměstí obce Brniště. Celkem se sem vejde asi 7 aut.
 

Popis treku

Z parkoviště vycházíme po zelené naučné Stezce Hastrmanů kolem Sborového domu Oáza a dál pokračujeme po asfaltce vesnicí Brniště až k rybníku Vratislav (foto). Zde začíná první info tabule naučné stezky. Pokračujeme po stezce přes osadu Jáchymov, překročíme Panenský potok a po polní cestě dojdeme k Brnišťskému rybníku.

Ten lze částečně obejít a prodloužit si tak trasu. My jsme od Brnišťského rybníka šli zpět k rozcestí (foto), překročili silnici a pokračovali kolem kulturní památky lidové architektury (starý hrázděný dům) po polní cestě. Po chvíli se cesta napojuje opět na asfaltku, ve vesnici jdeme mezi domy až k dětskému hřišti (foto).

Za ním opět překročíme Panenský potok a napojíme se na cyklostezku podél silnice. Hned na začátku je zahrádka paní Zdislavy s vyschlým a zanedbaným skalním pramenem (kdyby zde voda byla, tak určitě nepít, pramen nevypadá dobře). Na zahrádce jsou přístupné zbytky pískovcového obydlí (foto), které s dětmi musíme prozkoumat (pozor na kluzké schody).

Pokračujeme dál po cyklostezce asi 150 metrů a následuje odbočka do lesa ke skalním reliéfům (foto). Různí místní umělci zde do pískovce vytesali různé obrazce - sochy žen a zvířat. U skalních reliéfu je také malá skalní kaple. Na mapy.cz ještě není zaznamenána nová trasa, která od skalních reliéfů vede nově lesem až do bylinkové zahrádky u ekocentra Brniště (jsou zde zajímavé dřevěné sochy). Zde se po dřevěné lávce (foto) opět napojíme na cyklostezku, která nás dovede zpět do Brniště k parkovišti.
 

Náročnost

Technicky naprosto nenáročný výlet, který hravě zvládnou i malé děti (vyzkoušeno na dvou až pětiletých). Cesta vede po asfaltkách nebo lesních pěšinách. Žádné prudké stoupání nebo klesání zde není. Celou trasu lze projet s kočárkem (v lesních pasážích ke konci by se hodily nafukovací kola kočárku), my jsme s sebou měli nosičky, s těmi je výlet bez problémů.
 

Dostupnost vody

Sice jde o celkem krátký výlet, cca dvě hodiny, ale v létě s malými dětmi se 0,5 litru vody na osobu bude hodit. Cestou narazíte na skalní pramen, který je vyschlý. Doporučuji koupit tekutiny na začátku trasy v Coopu.
 

Nebezpečí

Tato trasa je opravdu nenáročná a není zde žádné vyloženě nebezpečné místo. S malými dětmi si jen musíte dávat pozor při přechodech silnice a při prozkoumávání skalního příbytku v zachrádce paní Zdislavy. Sem je přístup po kamenných schodech s velkými rozestupy a je na nich písek.
 

Jídlo

Cestou nenarazíte na žádnou restauraci. Jediná možnost občerstvení je mít vlastní zásoby nebo nakoupit v Coopu u parkoviště v Brništi. Na oběd doporučuji zajet si do 11 km vzdáleného Cvikova, kde je dobrá restaurace v pivovaru Cvikov (jejich web zde - vyzkoušeno, vaří opravdu dobře a k tomu skvělé vlastní pivo).
 

Zajímavosti

Na této trase vás čeká několik zajímavých zastavení. U informačních tabulí se dozvíte něco o Hastrmanské stezce, u skalních reliéfů můžete obdivovat umění místních umělců nebo malou skalní kapli. U konce trasy je Ekoncentrum Brniště, které pro veřejnost nebo školy pořádá různé vzdělávací akce - stačí sledovat jejich web zde.

Vloženo: 26. 08. 2019
Autor:
Karel
Profil autora