NaTreku.cz

Výlet přes Modlivý důl a hrad Svojkov

Pohoří, oblast / Stát

Ralská pahorkatina / Česko

Roční období

Zima

01. 01. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 398 m

↓ 398 m

Délka

5.2 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 538 m n.m.

min. 350 m n.m.

Turistická mapa okolí Sloupu v Čechách

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 398 m
Sklesané metry: 398 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárek - NE

Okružní výlet v okolí Svojkova

Nástupní místo

Parkoviště pod hradem Svojkov u silnice spojující Nový Bor a Zákupy. Parkoviště je bezplatné.
 

Popis treku

Z parkoviště jsem se vydal po žluté značce směrem k Bukovému údolí. Cesta vedla lesem a poté pod skalami. Kousek za státní silnicí se značka stáčí doprava a tady začalo první prudší stoupání na trase. Stezka mne vedla mezi skalními bloky. Dál jsem pokračoval po lesní stezce pod kopec Slavíček. Poté následovalo asi nejprudší stoupání na celé trase. Na vrcholu Slavíčka je malá skála, na kterou je možné, při troše šikovnosti, vylézt. Z vrcholu se otevírají částečné výhledy např. na Bezděz nebo Ralsko.

Ze Slavíčku jsem prudce sestoupil do sedla. Udělal jsem si malou odbočku do Modlivého dolu. Sestup je hodně prudký a jsou zde proto vybudované schody. Nicméně se jedná o krásné místo, je zde vybudovaná skalní kaple nebo oratorium. Po prohlídce dolu jsem se vrátil do sedla a začal stoupat na Tisový vrch. První část výstupu je po značené stezce, na samotný vrchol však vede jen nepatrná pěšina. I z tohoto vrcholu se nabízejí částečné výhledy do krajiny.

Z Tisového vrchu jsem se vrátil na značku a po ní začal postupně klesat ke skalním vyhlídkám. Ty se nacházejí na skalním hřebeni nad obcí Svojkov. Na trase jsou asi 3 vyhlídkové plošiny, ze kterých jsou skvělé výhledy směrem na Kokořínsko. Ze skalních vyhlídek jsem poté sestoupil mezi skalami zpět k silnici v obci Svojkov. Než jsem došel k autu, udělal jsem si malou zacházku k zřícenině skalního hradu Svojkov, který je hned u parkoviště. Poté jsem se vrátil k autu.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet do pískovcových skal. Nějaké převýšení na trase je, trošku prudší je výstup na horu Slavíček. Do Modlivého dolu zase vedou schody mezi skalami. Celou dobu se jde po značených lesních stezkách. Trasa je ideální pro rodiny i psy.
 

Dostupnost vody

Občerstvení je u parkoviště pod hradem Svojkov. Na trase občerstvení nebo studánka není, je nutné mít alespoň 1 litr vody sebou.
 

Vrcholy

Trasa vede přes dva vrcholy - Slavíček 535 m n.m. a Tisový vrch 540 m n.m. Částečné výhledy do okolní krajiny nabízejí oba vrcholy. Několik dalších vyhlídek je po cestě.
 

Nebezpečí

Trasa vede po lesních stezkách. Občas to na nich pěkně klouzalo, jsou zde často kořeny nebo mokré kameny pokryté listím. Asi největší nebezpečí hlavně pro děti jsou skalní vyhlídky. Na žádné není zábradlí a jelikož jsou vyhlídky na vrcholcích skalních bloků, je dobré se držet dál o kraje skal.
 

Jídlo

Jediné občerstvení je u parkviště pod hradem Svojkov. Je zde malé bistro. Během mojí návštěvy bylo však zavřené, takže asi funguje jen v hlavní sezoně.
 

Zajímavosti

Trasa tohoto výletu zavítá i do Modlivého dolu. Jedná se o kaňon mezi pískovcovými skalami. Původně se jmenoval Smolný důl, neboť v jeho okolí dřevaři vyráběli dřevěné uhlí ze dřeva borovic bohatých na smůlu. Na Modlivý důl byl přejmenován podle legendy na konci 17. století, kdy zde byl údajně nalezený zavražděný mladík. Nějaký čas se tomuto místu místní vyhýbali, později se však z tohoto místa stalo poutní. Od roku 1772 sem mířila četná procesí za odvrácení moru a hladomoru. Na konci 18. století zde byla vybudována skalní kaple, opatřená v roce 1836 novogotickým portálem. Do dnešní podoby byla kaple přeměněna v roce 1903. Po druhé světové válce poutě do dolu upadly v zapomnění, jejich tradice se obnovila v roce 1996. Každoročně se zde 1. května koná mše.
 

Vloženo: 08. 01. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora