NaTreku.cz

Okružní trasa přes Havraní skály ze Sloupu v Čechách

Pohoří, oblast / Stát

Ralská pahorkatina / Česko

Roční období

Léto

10. 07. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 203 m

↓ 203 m

Délka

10.3 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 383 m n.m.

min. 295 m n.m.

Turistická mapa okolí Sloupu v Čechách

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 203 m
Sklesané metry: 203 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední

Nenáročný okružní výlet s dětmi ze Sloupu v Čechách přes Radvanec a Nový Bor

Nástupní místo

Výlet začínáme na neplaceném parkovišti u Radvaneckého rybníka ve Sloupu v Čechách. Víc než parkoviště to je plac se štěrkovými kameny, kde lidé často parkují, ale není to zde zakázané.
 

Popis treku

Z parkoviště u Radvaneckého rybníka jdeme lesní pěšinou kolem Radvanesckého Swamtrailu (upravené trasy pro technicky zdatené cyklisty). Kopírujeme hranice Swamptrailu a přicházíme do obce Radvanec. Zde se napojujeme na modrou značku a jdeme k Hospodě u Mlejna, kde je také dětské hřiště.

Po občerstvení pokračujeme po modré značce uličkami Radvance kolem reliéfu Krista vytesaného ve skále. Kousek za reliéfem odbočujeme na zelenou turistickou značku, která vede z části také po cyklostezce "Hraběcí cesta". Po chvíli přicházíme k přístřešku a odbočce na Havraní skály.

Výstup na Havraní skály není nijak technicky náročný. Jde se do strmějšího kopce, jsou zde kořeny a schody vytesané do skály. U samotné vyhlídky je zábradlí, ale malé děti je nutné hlídat. Z vyhlídky se vracíme na zelenou značku a pokračujeme po lesní cestě až na rozcestí Půlnoční stráň. Zde zelená značka odbočuje z cyklostezky na nezpevněnou lesní cestu, která vede na vyhlídku Jelení skok. 

Z Jeleního skoku už je to opravdu kousek (cca 1 km) do Nového Boru, kam nás zelená značka dovede až na náměstí. Obědváme v restauraci La Plaza v rohu náměstí, je zde také menší dětský koutek, čehož rádi využijeme (jídlo je opravdu dobré, slušné porce a dobrá kvalita). V parku před restaurací můžete posedět na Lavičce Václava Havla, jejímž autorem je Bořek Šípek byla instalována v roce 2014.

Po obědě z Nového Boru vyrážíme opět po zelené značce až k ulici V hájku, která vede na cyklostezku do Sloupu v Čechách. Celá cesta do Sloupu vede z mírného kopce.
 

Náročnost

Trasa vede po asfaltce, polních a lesních cestách. Jediné trochu strmější pasáže je úsek při výstupu na Havraní skály, kde by například kočárek určitě neprojel. Ale i menší děti kolem 4 let zde neměly problém a trasu zvládli. Vyhlídka z Havraních skal je zabezpečená zábradlím. Jsou zde také kamenné schody.
 

Dostupnost vody

Na celé trase není žádný pramen vody. Jedná se však o okružní výlet a jde se přes obec Radvanec, kde můžete tekutiny doplnit například v hospodě U Mlejna, kde je i dětské hřiště.
 

Možnosti přespání

Ve všech obcích, kterými prochází trasa (Sloup v Čechách, Radvanec a Nový Bor) je mnoho možností k ubytování. U Radvaneckého rybníka je také kemp.
 

Nebezpečí

Na trase není žádné technicky obtížné nebo vyloženě nebezpečné místo. Samozřejmě je nutné dávat pozor na vyhlídce Havraní skály a Jelení skok. Větší část cesty vede po cyklostezkách, takže pozor na projíždějící cyklisty.
 

Jídlo

Jelikož jsme cestou zastavovali v hospodě U Mlejna v Radvanci a potom na oběd v restauraci La Plaza v Novém Boru, tak jsme na cestu měli jen pár sušenek pro děti.
 

Zajímavosti

Havraní skály se nachází 2 km od města Nový Bor a 1 km severně od okraje obce Radvanec. Jedná se o 7 pískovcových skalních bloků, které jsou využívány také horolezci. Skalní věže jsou vysoké až 20 metrů a poskytují široký rozhled na okolní krajinu. Více informací na wikipedii zde.

V obci Sloup v Čechách určitě navštivte:

Rozhledna Na Stráži - byla postavena v roce 2011 na místě bývalé dřevěné turistické chaty Wachsteinbaude na vyhlídce Breiterstein (Široký kámen) ve městě Sloup v Čechách. Rozhledna má 155 schodů a její celková výška je 33 metrů. Z jejího vrcholu budete mít krásné výhledy na Lužické hory, Ralskou pahorkatinu a část Českého středohoří.
Kamenný medvěd - skalní útvar připomínající medvěda, nedaleko rozhledny Na Strži.
Lesní divadlo - narazíte na něj při sestupu od rozhledny Na Strží po červené značce.
Hrad Sloup - leží na pískovcové skále v obci Sloup v Čechách. O pískovcovém hradu Sloup najdete také více informací v pořadu ČT Toulavá kamera.

Vloženo: 23. 07. 2020
Autor:
Karel
Profil autora