NaTreku.cz

Okružní výlet na hrad Ralsko a Juliinu vyhlídku

Pohoří, oblast / Stát

Ralská pahorkatina / Česko

Roční období

Jaro

24. 05. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 491 m

↓ 492 m

Délka

9.3 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 692 m n.m.

min. 288 m n.m.

Turistická mapa hradu Ralsko

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 491 m
Sklesané metry: 492 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - na jaře střední

Lehce náročná trasa na zříceninu hradu Ralsko mezi kapkami deště

Nástupní místo

Auto jsem zaparkoval na začátku polní cesty, po které vede červená značka. Odbočka na tuto polní cestu je asi 500 metrů od konce vesnice Noviny pod Ralskem.
 

Popis treku

K Ralsku jsem se vydal po červené značce, která vede z vesnice Noviny pod Ralskem. Již od vesnice je vidět, že výstup bude pořádná fuška, převýšení je na české poměry slušné. Navíc jsem se rozhodl pro výstup ve velmi nejistém počasí, každou chvilku přišel pořádný slejvák. Po vstupu do lesa začala cesta výrazněji stoupat. A také začalo pořádně pršet, takže bylo jedno, jestli se zpotím. Stejně jsem byl hned mokrý.

Stoupání je poměrně prudké a také nekonečné. Nakonec jsem došel na stezku, která se vine po vrstevnici pod hradem. Po ní jsem došel k odbočce na hrad a vystoupal jsem další metry až k hradu. Počasí se mezi tím umoudřilo a výhled z vrcholu byl fantastický. Jen bylo trošku nepříjemné po mokrých kamenech dojít na skalní vyhlídku na vrcholu.

Po krátkém odpočinku jsem začal sestupovat zpět. Po červené jsem pokračoval směrem k vesnici Vranov. Sestup byl místy velmi prudký, místy se šlo po rovince. U Vranova jsem odbočil na krásnou Juliinu vyhlídku, vytesanou do pískovcových bloků. Poté jsem pokračoval dál po červené. Těsně před Vranovem jsem se napojil na modrou značku a po ní došel na místní asfaltku. Po ní jsem se vrátil zpět k autu.
 

Náročnost

Hora Ralsko je nejvyšší bod České tabule 696 m n. m. a tak není divu, že výstup na vrchol je poměrně náročný. Od vesnice k vrcholu je to zhruba 370 výškových metrů a ty dají zabrat. Od vstupu do lesa je stoupání stále poměrně prudké. Za mokra to tak místy slušně klouže. Nejprve se jde po širokých cestách, v závěru výstupu po stezce. I sestup z hory je místy velmi prudký. Trasu psi i děti zvládnou, kočárek ji však neprojede. Potkal jsem několik zoufalých cyklistů, kteří tlačili kola do prudkého kamenitého kopce. Tento způsob dobytí vrcholu také moc nedoporučuji.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádný pramen ani hospodu - ta je v obci Noviny pod Ralskem. Mě stačilo 1,5 litru vody na osobu.
 

Vrcholy

Vrchol Ralsko 696 m n.m. je skvělý vyhlídkový bod. Vidět z něj tak jsou např. Lužické hory, České středohoří a Jizerské hory.
 

Nebezpečí

Nejnebezpečnější je přístup na skalní vyhlídku na vrcholu Ralska. Jde se po krátkém úzkém skalnatém hřebínku. Je zde natažené ocelové lano pro oporu. Místy je výstup i sestup velmi prudký mezi kameny nebo po kluzké hlíně. Hlavně za mokra to slušně klouže (vyzkoušeno). Jinak se jde po klasických lesních cestách i stezkách. Závěr vede po silnici, ale moc aut zde nejezdí.
 

Jídlo

Na trase není žádná hospoda ani pramen vody, je nutné mít nějakou svačinu s sebou. Najíste se pak můžete ve startovní a cílové obci Noviny pod Ralskem, například v Hostinci Zlatá Lípa.
 

Zajímavosti

Hrad Ralsko byl vybudován pravděpodobně na konci 14. století rodem Vartenberků. Některé záznamy naznačují, že mohl být i o 2 století starší, ale není to průkazné. Hrad byl vybudován jako součást opevnění chránící obchodní stezku ze Žitavy do Čech. Hrad původně sloužil jako sídlo rodu Vartenberků, byl proto velmi kvalitně postaven. V době husitských válek byl rod Vartenberků na straně Zikmunda a hrad byl nakonec dobyt husity. Na konci 15. století ztrácí hrad na důležitosti a je postupně opuštěn. Na začátku 17. století je již uveden jako pustý. 

Další informace o hradu Ralsko můžete najít také v pořadu ČT Toulavá kamera zde.

Vloženo: 26. 05. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora