NaTreku.cz

Ferrata dei Finanzieri na horu Colac v Dolomitech

Pohoří, oblast / Stát

Dolomity / Itálie

Roční období

Léto

20. 07. 2010

Náročnost

C

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 785 m

↓ 785 m

Délka

4.6 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 2715 m n.m.

min. 2096 m n.m.

Turistická mapa Dolomity

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 785 m
Sklesané metry: 785 m

Okružní vyhlídková ferrata na horu Colac

Nástupní místo

Městečko Penia, ve kterém je spodní stanice lanovky. Lanovkou jsme poté vyjeli k chatě Ciampac a zde jsme vyrazili k ferratě.
 

Popis treku

Výstup na horu Colac jsme začali v městečku Penia. To se nachází v údolí mezi masivem Padon a Marmoladou. Tentokrát jsme k přiblížení k ferratě využili lanovku, která nás z města vyvezla o cca 600 metrů výše. Rychle jsme se tak ocitli v krásné krajině pastvin a skal. Od konce lanovky jsme po značené cestě došli k začátku ferraty dei Finanzieri, která vede na vrchol hory Colac 2 715 m n. m. Ferrata je velmi dobře zajištěná. Naprostou většinu cesty se jde po členité skále. (foto) Asi v polovině výstupu je klíčové místo. Je to sestava několika žebříků, spíše kramlí ve skále. Tato část je i mírně převislá, takže je nutné trochu fyzických sil. (foto) Po překonání tohoto místa až na vrchol hory Colac 2 715 m n. m. je farrata opět vedena po skále a žádný těžší úsek zde již není. Výhled z vrcholu je úžasný. Od Marmolady přes Piz Boe až po Sassolungo. (foto)

Z vrcholu jsme pokračovali po značené cestě po chodníčku. Ten je místy také zajištěn, ale my jsme již jištění nepoužili. Bez problémů jsme tak opustili skalnatou část hory Colac a sestoupili jsme na stezku, ktera pokračovala po horské louce. (foto) Hned na začátku louky jsme se zasekli a asi 30 minut jsme pozorovali sviští rodinku jak si hraje a absolutně nás ignoruje. (foto) Sestup po louce byl velmi příjemný. Krajina je opravdu nádherná. (foto) Kolem bývalých salaší jsme tak došli k chatám u horní stanice lanovky. Na terase jsem si dali pár piv. Poté jsme nasedli do kabinky lanovky a pohodlně se nechali svézt zpět do městečka Penia.
 

Náročnost

Příjemná ferrata na skvělou vyhlídkovou horu. Přístup k ferratě zlehčuje lanovka, která zkrátí výstup z údolí. Ferrata je dobře zajištěna, obtížnost ferraty D je odpovídající. Je zde jen jedno těžší místo v podobě lehce převislých ocelových kramlí. Jinak se jde po členité skále bez problémů.
 

Dostupnost vody

Vzhledem k délce cesty jsme měli veškerou vodu sebou (1,5 litru vody na osobu). Nicméně je možné doplnit tekutiny buď v potůčku po sestupu z hory Colac, nebo na chatě u horní stanice lanovky.

 

Vrcholy

Z vrcholu hory Colac 2 715 m n. m. se otevírají výhledy na hory Marmoladu, Gran Vernel, Piz Boe nebo Sassolungo a mnohé další.
 

Nebezpečí

Ferrata je dobře jištěná, žádný problém při dodržování bezpečnosti na ferratách nehrozí (samozřejmostí je ferratové vybavení - ferratový sed, helma, rukavice). Sestup z hory je sice občas také jištěný, ale pro zkušeného horala se zde není nutné jistit.

Vybavení

Pro výstup na horu Colac je nutné kompletní vybavení na jištěné cesty - ferratový set s brzdou a přilbu. Samozřejmě kvalitní obuv a oblečení.

 

Jídlo

Občerstvení je možné na chatách u horní stanice lanovky. My jsme samozřejmě po úspěšném sestupu z hory nepohrdli pivkem.
 

Zajímavosti

Výhodou této ferraty je zkrácení výstupu z údolí pomocí lanovky. Cena lanovky je 10,5 Eur i se zpáteční jízdou. Tím se ušetří nejen čas, ale i síly. Od lanovky je to k začátku ferraty jen kousek. Z ferraty jsou krásné výhledy na protější masiv horského celku Sella a masiv Marmolady.

Tip na výlet

Další krásnou ferratu si můžete vychutnat v okolí Marmolady i díky našemu webu. Podrobný popis najdete zde - Okružní trek s ferratou delle Trincee

Vloženo: 24. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora