NaTreku.cz

Okružní trek s ferratou delle Trincee v Dolomitech

Pohoří, oblast / Stát

Dolomity / Itálie

Roční období

Léto

23. 06. 2011

Náročnost

C

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 821 m

↓ 821 m

Délka

8.4 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 2727 m n.m.

min. 2019 m n.m.

Turistická mapa Dolomity

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 821 m
Sklesané metry: 821 m

Středně těžká ferrata v blízkosti Marmolady

Nástupní místo

Parkoviště u přehrady Lage di Fedaia u chaty Rifugio E. Castiglioni pod severními svahy Marmolady.
 

Popis treku

Pro výstup k začátku ferraty Delle Trincee jsme se rozhodli vybrat cestu od jihu, tedy od jezera Lago di Fedaia. Auto jsme nechali na parkovišti u chaty Rifugio E. Castiglioni. Od parkoviště jsme začali stoupat po loukách po značené ceště 698. (foto) Výstup byl bez sebemenších problémů, naopak nám ho zpříjemňovali svišti, kterých se to na loukách jen hemžilo. Po dosažení sedla, do kterého ze severu jede lanovka jsme pokračovali po chodníčku k začátku ferraty. Po několika desítkách metrů jsme dorazili k začátku jištěné cesty. (foto)

A hned úvodní část je vlastně ta nejtěžší. Po takřka kolmé skále jsme začali stoupat vzhůru. Těchto několik desítek metrů je opravdu nejtěžších. Ale jištění je velmi dobré, takže nebyl žádný problém. (foto) Po zdolání tohoto úseku jsem se už ocitli na hřebínku. Zde jsme byli v bludišti různých skalních věží a pro zpestření jsme přešli i lávku, která sympaticky vrzala. (foto) Cestička stále vede po rozeklaném hřebínku. Je zde množství pozůstatků z 1 sv. války. (foto) Po přechodu vrcholu Sas de Mezdi 2 727 m n. m. jsme začali klesat. Výhledy z ferraty jsou opravdu úchvatné na všechny strany. (foto)

Postupně jsme opouštěli jištěná místa až jsme sešli do sedla Passo Padon. Zde jsme jištěný chodník opustili a začali jsme klesat zpět k přehradě Lago di Fedaia. (foto) Po loukách jsme bez potíží sešli až k silnici u jezera. Přešli jsme silnici a podel břehu jezera jsme se vrátili zpět na parkovišti u chaty Rif. E. Castiglioni.
 

Náročnost

Středně těžká ferrata, nejobtížnější je hned kolmý nástup do stěny. Délka jištěné cesty není tak náročná, jištěné pasáže se míchají s chodníčkem - původní chodník z 1 sv. války. Nástup k ferratě také není velký problém, jde se od přehrady do sedla po stezkách.
 

Dostupnost vody

Délka ferraty není dlouhá, proto jsme měli veškeré tekutiny sebou (1,5 litru vody na osobu). Nebylo nutné dobírat po cestě.
 

Vrcholy

Na ferratě jsme vystoupili na horu Sass de Mezdi 2 727 m n. m. Po celou dobu na ferratě jsou fantastické pohledy na hory Marmolada, Piz Boe, Monte Pelmo a další dolomitské velikány.
 

Nebezpečí

Ferrata je dobře jištěná, žádný problém při dodržování bezpečnosti na ferratách nehrozí. Nástup i sestup od ferraty je po stezkách, takže ani zde není žádný problém.

Vybavení

Pro tento přechod je nutné mít klasické vybavení na jištěné cesty - ferratový set s brzdou a přilbu. Dobré jsou i rukavice, které ochrání před odřením o ocelová lana.
 

Jídlo

Najíst se je možné na začátku v chatě Rifugio E. Castiglioni, nebo před začátkem ferraty na chatě Rifugio Luigi Gorza. My jsme se spokojili se studenou stravou, kterou jsme měli sebou.
 

Zajímavosti

Jako mnoho dálších ferrat v Dolomitech je i tato původně chodník z 1. sv. války. Proto je možné potkat po cestě mnoho zbytků opevnění. Z ferraty jsou opravdu nádherné výhledy jak na masiv hory Marmolada na jihu, tak i na masiv Piz Boe na severu.

Tip na výlet

Po celou dobu přechodu této ferraty se otevíraly krásné výhledy na nejvyšší horu Dolomit - Marmoladu. Pokus o výstup na tuto královnu Dolomit naleznete na našem webu - Pokus o výstup na Marmoladu
 

Vloženo: 23. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora