NaTreku.cz

Pokus o výstup na Marmoladu, nejvyšší horu Dolomit

Pohoří, oblast / Stát

Dolomity / Itálie

Roční období

Léto

24. 06. 2011

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1348 m

↓ 1348 m

Délka

9.9 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 3298 m n.m.

min. 2017 m n.m.

Turistická mapa Dolomity

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1348 m
Sklesané metry: 1348 m

Jednodenní trek na vedlejší vrchol Marmolady - Punta Rocca 3 309 m n. m.

Nástupní místo

Parkoviště u přehrady Lage di Fedaia u chaty Rif. E. Castiglioni mezi horou Marmolada a hřebenem Padon.

 

Popis treku

Výstup na Marmoladu 3 343 m n. m. jsme začali na parkovišti u přehrady Lago di Fedaia. Auto jsme zanechali u chaty Rifugio E. Castiglioni. Jelikož jsme vyráželi brzy ráno, lanovka ještě nebyla v provozu. Proto jsme začali po stezce podel lanovky stoupat po svých. Cesta byla ale velmi příjemná. (foto) Stoupání není prudké a netrvalo dlouho a během cesty se nám stále otevíraly nové výhledy. (foto) Stezka se postupně přešla na kamenná pole, po kterých jsme došli až k začátku ledovce Marmolady. (foto)

Po krátkém odpočinku jsme si nasadili výbavu na ledovec a vyrazili jsme. A zde se stala také chyba. Jelikož jsme šli v červnu, cesta na Marmoladu nebyla nijak vyšlapaná. Proto nás zmátly stopy, které vedly na vrcholový hřeben východně od nejvyššího bodu Marmolady. Správná výstupová cesta vedla bohužel prostředním kuloárem mezi skalními žebry. (foto) Proto jsme začali postupně stoupat po ledovci vzhůru více vlevo než byla správná cesta. Každopádně i tak se šlo velmi dobře. Bylo ještě hodně sněhu na ledovci, takže jsme bez problémů stoupali i v nejprudším místě, (foto) kousek pod vrcholovým hřebínkem. Když jsme vystoupali na hřeben kousek od horní stanice lanovky, která jede z druhé strany, jsme zjistili náš omyl.

Rozhodli jsme se proto zdolat aspon vedlejší vrchol Marmolady - Punta Rocca 3 309 m n. m. (foto) Po hřebeni jsme přišli až ke skalám. Po nich jsme začali lézt vzhůru. Bohužel ale bylo ještě moc sněhu a tak jsme náš pokus o zdolání vrcholu otočili asi 10 metrů pod vrcholem. I tak to stálo za to. Výhledy do všech směrů jsou impozantní. Po krátkém oddychu jsme se začali vracet. Nakonec jsme kvůli únavě zavrhli pokus o napojení se na správnou výstupovou cestu na Marmoladu a po ledovci jsme sešli až k jeho úpatí. Zde jsme si pořádně odpočinuli. Pak jsme již jen podel lanovky seběhli zpět k autu na parkovišti. Ačkoliv se nám nepodařilo zdolat Marmoladu, určitě to nebyl špatný trek. I počasí nám přálo.
 

Náročnost

Středně těžký výstup z velké části po ledovci. První část výstupu vede po stezkách a kamených polích, zde není žádný probém. Poté následuje výstup po ledovci, který je místy docela strmý. Technicky se nejedná o náročný trek. My jsme nakonec nejvyšší bod Marmolady nezdolali, neboť jsme omylem šli špatným směrem. Proto jsme se pokusili zdolat vedlejší vrchol Punta Rocca. Nakonec nám chybělo asi 10 výškových metrů k zdolání. Na tento vrchol nevede žádná cesta a vzhledem k množství sněhu by bylo velmi nebezpečné se pokusit vylézt až na vrchol.
 

Dostupnost vody

Na cestě není žádný pramen, proto jsme měli veškeré zásoby vody sebou.
 

Vrcholy

Na naší trase je možné zdolat vrchol Punta Rocca 3 309 m n. m., jinak je samozřejmě hlavní cíl vrchol Marmolady. Z výstupu jsou krásné výhledy na masiv Sela s horou Piz Boe, Sassolungo i vzdálenější skupinu Tofan a další dolomitské velikány.
 

Nebezpečí

První část cesty vede po stezkách a kamených polích. Ledovec na Marmoladě je bezpečný, nejsou zde žádné trhliny. Výstup je jen místy poměrně strmý. Na vrchol Punta Rocca jsme se nakonec nevydrápali, neboť zde bylo ještě hodně sněhu a není zde žádná cesta. Proto jsme skončili asi 10 metrů pod vrcholem.

Vybavení

Pro výstup na Marmoladu je nutné mít vybavení na ledovec, minimálně mačky a cepín. Trhliny po cestě nejsou. Nutný je i dobrý opalovací krém a sluneční brýle.
 

Jídlo

Na trase není žádná chata, tak je nutné mít veškeré zásoby jídla sebou. Proviant můžete nakoupit v nástupním místě na parkoviště u přehrady Lage di Fedaia nebo v chatě Rifugio E. Castiglioni.
 

Zajímavosti

Hlavním cílem naší cesty bylo zdolání nejvyšší hory Dolomit - Marmolady. Bohužel jsme šli v docela brzkém termínu a cesta po ledovci nebyla nijak vyšlapána. Proto jsme omylem zamířili na vedlejší vrchol Punta Rocca. Sice jsme nebyli na nejvyšším místě pohoří, ale i tak to stálo za to a výhledy jsou opravdu jedinečné.

Tip na výlet

Během výstupu na Marmoladu se otevírají fantastické výhledy na masiv Sella a jeho nejvyšší horu Piz Boe. Výstup na tuto horu najdete i na našem webu - Trek na Piz Boe v Dolomitech
 

Vloženo: 23. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora