NaTreku.cz

Ferrata Giovanni Lipella na Tofanu di Rozes v Dolomitech

Pohoří, oblast / Stát

Dolomity / Itálie

Roční období

Léto

28. 08. 2009

Náročnost

D

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 2078 m

↓ 2078 m

Délka

10.7 km

9 hod.

Nadmořská výška

max. 3225 m n.m.

min. 2037 m n.m.

Turistická mapa Dolomity

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 2078 m
Sklesané metry: 2078 m

Dlouhá ferrata Giovanni Lipella v italských Dolomitech

Nástupní místo

Parkoviště u chaty Rifugio A. Dibona. To se nachází na konci silničky, která odbočuje z hlavní silnice spojující Cortinu d´Ampezzo a Passo Falzarego. Odbočka je asi 8 km za Cortinou d´Ampezzo.
 

Popis treku

Výstup na horu Tofana di Rozes 3 225 m n. m. jsme začali brzy ráno na parkovišti u chaty Rifugio A Dibona. Od chaty jsme vyrazili po značeném chodníčku, který nás přivedl pod kolmé stěny hory Tofana di Rozes. Po stezce jsme začali tyto stěny obcházet směrem na západ. Asi po 1,5 km jsme dorazili k začátku jištěné cesty.

Hned úvod je velmi atraktivní. Po soustavě žebříků jsme vylezli do začátku štoly z 1 sv. války. (foto) Zde je nezbytně nutné mít baterku nebo čelovku, neboť je zde tma jak v pytli. Štolou jsme začali postupně stoupat. Občas jsou z ní krátké odbočky, ale jinak se jde stále rovně. Takto jsme urazili asi 800 metrů. Po opuštění štoly jsme se ocitli ve světě skal. Hned pohled dolů nám ukázal, že jsme již něco nastoupali. Dál jsme pokračovali po ferratě, která postupně stoupala po skalních lavicích. Velmi často byla cesta zařízlá do skály a museli jsme se hodně krčit, aby jsme prošli. (foto)

Cesta vedla stále vzhůru po skalních římsách až jsme dolezli k rozbočce Tre Dita. Zde je možné ferratu opustit a pokračovat po normální cestě. Část naší skupiny toho využila a zbylou část na vrchol vyšla po normálním chodníku. My jsme pokračovali po ferratě, která od odbočky vede po skalní římse. Dál však pokračuje již přímo vzhůru a dalších několikset metrů jde vertikálně. (foto) Zde již byla znát únava, kterou umocňovala výška, ve které jsme se nacházeli. Nakonec jsme se dostali na konec jištěné cesty. Dál už v vede normální chodníček, po kterém jsme vystoupali na vrchol hory Tofana di Rozes 3 225 m n. m. Zde jsme se také setkali se druhy, kteří odbočili z ferraty na normální chodníček. (foto)

Z vrcholu jsme tak společně sestoupli po stezce k chatě. Rifugio Giussani. Zde jsme si dali zasloužené pivko. Od chaty jsme začali sestupovat po široké cestě v serpentinách do údolí. (foto) Takto bez problémů jsme sestoupili zpět k parkovišti u chaty Rifugio A. Dibona.
 

Náročnost

Velmi náročná ferrata hlavně kvůli svojí délce. Jedná se o jednu z nejdelších ferrat v Dolomitech. Na trase nejsou extremně náročné pasáže. Prudké stoupání se střídá s postupem po skalních lavicích. Jištění je velmi dobré. Ferratu lze zhruba v polovině opustit a přejít na normální cestu.
 

Dostupnost vody

My jsme měli veškeré tekutiny sebou, neboť během výstupu ferratou na vodu nenarazíte (měli jsme 1,5 litru vody na osobu). Je možné doplnit tekutiny na chatě Rifugio Giussani během sestupu.

 

Možnosti přespání

Ferratu je možné zvládnout za jeden den. Přespání je možné na chatách na trase - Rifugio Camillo Giussani a Rifugio Angelo Dibona.
 

Vrcholy

Z vrcholu Tofana di Rozes 3 225 m n. m. je nádherný výhled snad na všechny důležité vrcholy Dolomit - Marmolada, Piz Boe, Sorapis, Monte Pelmo, Civeta a mnoho dalších.
 

Nebezpečí

Tato ferrata je velmi dlouhá. Proto je nutné znát předpověď počasí, aby vás nepřekvapila bouřka. Cesta na vrchol opravdu zabere několik hodin. Jištění je ve velmi dobrém stavu. Při dodržování základních bezpečnostních pravidel na ferratách zde žádné riziko nehrozí. Na tomto stupni obtížnosti ferrat (D) je mnoho exponovaných úseků, je nutná velmi dobrá fyzická kondice.

Vybavení

Pro výstup na Tofanu di Rozes je potřeba kompletní vybavení pro jištěné cesty - ferratový set s brzdou, přilbu. Nutná je také baterka, neboť část výstupu je vedena ve štole.
 

Jídlo

Jídlo je možné během sestupu na chatě Rifugio Giussani. Případně na začátku či konci cesty na chatě Rifugio Angelo Dibona. My jsme měli jen vlastní studenou stravu. Na chatách jsme si dali pivko.
 

Zajímavosti

Na tuto ferratu je nutné si vzít baterku. Samotný výstup totiž začíná ve štole z 1 sv. války, která je asi 800 metrů dlouhá. Ferrata je velmi dlouhá a náročná. Je možné ji opustit zhruba v její polovině v místě zvaném Tre Dita a pokračovat po normální stezce.

Tip na výlet

Další krásné náročné ferraty se nacházejí v masivu Monte Cristallo, kousek od Cortiny d´Ampezzo. Jejich popis naleznete na našem webu - Ferraty Marino Bianchi a Ivano Dibona
 

Vloženo: 26. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora