NaTreku.cz

Krásná ferrata Hans von Haid Steig v pohoří Raxalpe

Pohoří, oblast / Stát

Schneeberg a Rax Alpe / Rakousko

Roční období

Jaro

08. 05. 2009

Náročnost

D

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1131 m

↓ 1131 m

Délka

10.0 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1783 m n.m.

min. 709 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1131 m
Sklesané metry: 1131 m

Náročná ferrata ve východních Alpách v Rakousku

Nástupní místo

Městečko Prein an der Rax jižně od pohoří Raxalpe.
 

Popis treku

Cesta k ferratě Hans von Haid Steig začala v městečku Prain an der Rax jižně od pohoří Rax. Auto jsme zaparkovali u začátku značené cesty. Po této cestě jsem začali lesem stoupat k pohoří. Výstup byl poměrně prudký, ale bez problémů jsme po stezce vystoupali až k suťovému poli. (foto) Zde již byl vidět náš dnešní cíl, začátek jištěné cesty. Samotná ferrata začíná asi 15 m. vysokým žebříkem. Poté následuje nepříjemná vzdušná pasáž. (foto) Opravdu začátek jak má být. Ferrata stále prudce stoupá po skále. Jištění je však perfektní a nebyl problém se na ferratě vyhnout rychlejším či pomalejším lezcům. Lezení je to opravdu parádní, vzdušné. Nechybí zde však ani další žebříky (foto) a také úzké průlezy skalními komíny. Na ferratě jsou i místa k oddechu - skalní terasy, kde je možné nabrat síly na další postup. Po asi 2,5 hod. lezení jsme ferratu opustili asi 150 metrů od vrcholu Preinerwand 1 783 m n. m. (foto) Z vrchlou jsme se vydali k chatě Neue See Hütte. Jelikož se blížila bouřka, tak jsme se zde nezdržovali. Od chaty začal sestup po značené cestě. Sestup z plošiny je velmi nepříjemný a vede prudkým suťovým polem. Takto jsme se dostali zpět k nástupnímu místu na ferratu. Odtud jsme se poté vrátili do městečka Prein an der Rax po stejné cestě.

Náročnost

Jedná se o jeden z nejkrásnějších klettersteigů ve Východních Alpách. Ferrata je poměrně dlouhá, ale jsou zde možnosti k oddechu. Náročné vzdušné pasáže se střídají s lehčími úseky. Výstup je opravdu velmi pestrý, nechybí zde ani několik žebříků. Dobrá fyzická i psychická kondice je nutností.
 

Dostupnost vody

Na trase není žádná možnost doplnění vody, proto je nutné mít zásoby sebou (nám stačilo 1,5 litru vody na osobu). Poblíž vrcholu se nachází chata Neue See Hütte, kde se můžete v sezoně občerstvit.
 

Možnosti přespání

Chata Neue See Hütte nenabízí možnost ubytování. Na této trase to však není nutné, bez problémů ji zvládnete za jeden den.
 

Vrcholy

Z vrcholu hory Preinerwand 1 783 m n. m. se otevírají výhledy na pohoří Raxalpe a sousední pohoří Schneeberg.
 

Nebezpečí

Když se dodržují zásadní pravidla na ferratách, nehrozí žádné nebezpečí, ferrata je dobře zajištěná. Jistící prvky jsou ve výborném stavu.

Vybavení

Na výstup po jištěné cestě je potřeba klasické vybavení ferraty - ferratový set s brzdou, přilbu a dobré jsou i rukavice. Ty slouží jako ochrana před pořezáním od ocelového lana.
 

Jídlo

Chata Neue See Hütte nabízí v sezoně příjemné posezení a po náročném výstupu doporučujeme se zde občerstvit.
 

Zajímavosti

Jedná se o nádherný klettersteig, nejlepší v širokém okolí. Proto je zde však velké množství lidí a občas může být na stěně i dopravní kolaps.

Tip na výlet

Pohoří Raxalpe nenabízí vedle jištěných cest také klasické cesty. Zimní výstup na nejvyšší horu pohoří Heukuppe naleznete i na našem webu - Zimní výstup na Heukuppe
 

Vloženo: 20. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora