NaTreku.cz

Zimní výstup na Heukuppe v pohoří Raxalpe

Pohoří, oblast / Stát

Schneeberg a Rax Alpe / Rakousko

Roční období

Zima

06. 02. 2011

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1133 m

↓ 1133 m

Délka

9.7 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 2007 m n.m.

min. 1077 m n.m.

Turistická mapa Raxaple

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1133 m
Sklesané metry: 1133 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti- ANO
  3. Přelidněnost -v létě větší

Jednodenní trek na Heukuppe 2 007 m n. m., nejvyšší horu pohoří Raxalpe

Nástupní místo

Trek začíná na parkovišti v silničním sedle Periner Gscheid ve výšce 1 077 m n. m., které leží na silnici mezi obcemi Prein an der Rax a Kapellen.

Popis treku

Pohoří Raxalpe je ideální místo pro zimní trek vzhledem k svému profilu, který připomíná náhorní plošinu. Pro výstup jsme si zvolili parkoviště v silničním sedle Preiner Gscheid. Výstup od parkoviště jsme začali po široké lesní cestě, kterou občas používají i lyžaři. Cesta vede pozvolna lesem vzhůru. Asi po cca. 2 km chůze se před námi otevřel horský kotel Siebenbrunn Graben a poprvé jsou dobře vidět skalní stěny pohoří Raxalpe. Pohodovou cestou jsme pokračovali až ke konci horského kotle. Sezonní cesta vede serpentinami zaříznutými do svahu. V zimě jsme se rozhodli jít přímo vzhůru vysněženym žlebem. Cesta byla sice občas příkřejší, ale takto jsme si zkrátili cestu a nabrali velmi rychle výšku. Na konci žlebu jsme se napojili na značenou cestu, která nás bez probémů přivedla k chatě Carl-Ludwig Haus. Jelikož byla zavřená, tak jsme pokračovali po alpských loukách dál směrem k nejvyšší hoře pohoří Raxalpe. Moc jsme neřešili kudy vede přesně stezka, směr byl jasný a po loukách se šlo bez problémů, jelikož sníh byl ztvrdlý. Takto jsme se brzy dostali až na samotný vrchol Heukuppe 2007 m n. m. Po nezbytném fotografování jsme brzy nabrali směr dolů, neboť foukal nepříjemný vítr.

K chatě Carl-Ludwig Haus jsme sešli opět mimo stezky po loukách. Od chaty jsme pokračovali na východ a začali stoupat na horu Predigstuhl. Vede zde pohodlný chodník, kterým jsme došli až na vrchol Predigstuhl 1902 m n. m. Z vrcholu jsme ještě asi 500 m. pokračovali směrem na východ a poté jsme se napojili na cestu Waxriegel Steig, kterou jsme začali sestupovat zpět do údolí. Sestup je byl bez problémů a přes pás kosodřeviny jsme se dostali do lesa nad chatu Waxriegel Haus. K našemu překvapení byla chata otevřená, tak jsme si dali lehké občerstvení. Od chaty jsme se napojili na cestu, kterou jsme stoupali vzhůru a pohodlně jsme došli zpět k autu na parkovišti. Celý výstup (nahoru i dolů) nám zabral asi 7 hod.

Náročnost

Jednoduchá túra na nejvyšší horu pohoří Raxalpe. Celý trek vede po horských stezkách nebo alpských loukách. I v zimních podmínkách je trasa bezpečná. Měli jsme s sebou i sněžnice, ale díky nízké sněhové pokrývce nebylo nutné jejich použití. Náročný je jen výstup k chatě Karl Ludwig Haus, který vede prudkým žlebem. 

Dostupnost vody

V zimním období není možné vodu nikde nabrat, musíte mít veškeré zásoby sebou. V sezoně je otevřená chata Carl Ludwig Haus a Waxriegel Haus. Druhá jmenovaná chata však byla k našemu překvapení otevřená i během našeho pobytu. Proto bylo možné nabrat zásoby zde.

Možnosti přespání

Jednalo se o jednodenní trek, nebylo nutné nocovat. V případě nutnosti je možné v zimě využít winterraum chaty Carl - Ludwig Haus. V letní sezoně je ubytování na chatě bez problémů.

Vrcholy

Během treku jsme vystoupili na vrcholy Heukuppe 2007 m n. m. a Predigstuhl 1902 m n. m.

Z pohoří Raxalpe se otevírají výhledy na okolní pohoří - Schneealpe a Schneeberg. Při dobré viditelnosti je možné vidět i Hochschwab a Seckauské Taury.

Nebezpečí

Mírné obtíže může způsobit výstup žlabem z kotle Siebenbrunn Graben k chatě Carl-Ludwig Haus, neboť je místy prudší. My jsme však nepoužili ani sněžnice. Sestupová trasa Waxriegel Steig je úplně bez probémů i v zimě. Na samotné plošině se jde po loukách nebo stezkách a pohyb je bezpečný. Při 2. a 3. stupni lavinového nebezpečí nedoporučujeme cestu tímto žlebem, bezpečnější by bylo jít naší sestupovou trasou Waxriegel Steig.

Jídlo

Mimo sezonu jsou chaty zavřené, v sezoně je možné se občerstvit na chatách Carl-Ludwig Haus a Wawriegel Haus. Ta však bývá otevřená i o víkendech v zimní sezoně.

Zajímavosti

I v zimním období zde není nouze potkat stáda kamzíků. Zároveň však můžete potkat i stáda skialpinistů, neboť toto pohoří leží nedaleko Vídně a je velmi oblíbenou destinací i v zimní sezoně. To však platí jen pro oblast Heukuppe, v centrální části pohoří je už většinou větší klid.

Vloženo: 11. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora