NaTreku.cz

Náročný výstup na Preiner Wand ferratou Hans von Haidsteig

Pohoří, oblast / Stát

Schneeberg a Rax Alpe / Rakousko

Roční období

Jaro

15. 06. 2019

Náročnost

D

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1314 m

↓ 1317 m

Délka

10.8 km

9 hod.

Nadmořská výška

max. 1776 m n.m.

min. 689 m n.m.

Turistická mapa pohoří Rax Alpe

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1314 m
Sklesané metry: 1317 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - NE
  2. Vhodné pro psy - NE
  3. Přelidněnost - v sezoně veliká
  4. Tip: úžasný výlet, krásné výhledy, fyzicky ale dost náročné, přestože ne moc dlouhé

Okružní trek přes Preiner Wand ferratou Hans von Haidsteig a ferratka Kronich Eisenweg z Grossau

Nástupní místo

Auto jsme nechali u místní silnice v Grossau bez placení. Do Grossau se dostanete od Reichenau and der Rax přes Edlach an der Rax.  

Popis treku

Vycházeli jsme asi v 9.00 hodin ráno z obce Gossau. Našim cílem byl vrchol Preiner Wand, 1 783 m n. m. První necelý kilometr od startovního místa se jde po šotolinové cestě, která se pak změnila v lesní. Následuje celkem ostré stoupání lesem po stinné pěšině, která byla místy dost zarostlá. Značení je zde červenou značkou na stromech. Stoupání pokračovalo až na rozcestí cca 2 hodiny (doleva do Prein an der Rax, doprava Preiner Wand po zajištěné cestě Preinerwandsteig).

My jsme pokračovali rovně pod ferratu Hans von Haidsteig. Na rozcestí je studánka, kde je možné doplnit vodu a také lavička pro odpočinek. Od tohoto místa jsme už nešli sami, ale začali přibývat ostatní lezeníchtiví lidé. Odtud se jde téměř po vrstevnici až pod nástup na ferratu. Posledních cca 200 m pod ferratou se jde po suťovém poli. Těsně pod ferratou je dostatek místa pro trochu odpočinku a navlečení výstroje. Nástup na začátku je taková sranda, kde jsme se jistili spíše z cvičných důvodů.

Po 50 metrech skutečný nástup na ferratu, která začíná žebříkem. Obtížnost je C/D, v nižších partiích je těžší, výše jednodušší - což je ideální, protože na začátku máte více sil :). Je zde dost místa pro odpočinek, ale první část je docela dlouhá a může dost vysílit. Horní část od druhého žebříku je méně náročná. Začátečníka bych sem asi nebrala. Celkové převýšení na ferratě je 420 m, více informací na alpskyvudce.cz.

Konec lezení je asi 50 metrů pod vrcholem Preiner Wand, který je turisticky oblíbený, protože na druhou stranu hřebene se lze dostat lanovkou Rax Seilbahn. Po celou cestu nahoru jsou úchvatné výhledy na Schneeberg a Rax Alpe. Cesta ferratou zabere minimálně 2 hodiny, ale při počtu lidí, který tam bývá je třeba počítat s delším časem.

Násedovala pohodová procházka po hřebeni (modrá znečka) směrem k Otto Haus. Zde je možnost občerstvení (pití i jídlo) a noclehu. My nespali a pokračovali směrem k "vrcholku" Torlkopf 1 607 m n. m., na který lze vylézt ferratkou Kronich Eisenweg. Je vidět od Otto Hausu skalním oknem, které je asi nejfotogeničtějším místem celé téhle trasy. Oknem jsme prošli na místo nástupu na ferratku, namašlili se a vylezli.

Ferratka je to krátká, ale výživná, obtížnost C, čas cca 20-25 min. Návrat je příkrý sestup zpět pod okno. Pak následoval prudký sestup, který nebyl moc příjemný, protože cesta je kamenitá, sem tam to ujede a trval asi 2,5 hodiny. Cesta vede nejprve po červenomodré, dál po zelené a žluté směrem zpět do Gossau. Žlutá značka není vyznačena kontinuálně, ale jde se kousek po poli. Místo je až dole a je jednoduché se orientovat, tzn. nedá se tam ztratit. Při sestupu ani v Gossau není možnost občerstvení, doporučuji tedy doplnit tekutiny na Otto Hausu a nějaké si nechat do rezervy i v autě, stejně tak jídlo.

Značky po celou cestu na stromech i železných tyčkách, sem tam šipka s názvem místa, kam cesta vede. Pokud bylo potřeba použili jsme mapy.cz (je třeba mít offline verzi,ne vždy je po cestě k dispozici signál pro mobilní internet). Trasu jsme absolvovali za hezkého počasí, za mokra bych na tuto ferratu nešla (při bouřce na jakékoliv ferratě zvýšené riziko zasažení bleskem).
 

Vybavení

Jištění na ferratě je nutné, takže k základní horské výbavě určitě počítejte sedák, helmu, ferratový úvazek, rukavice, odsedka. Pevná obuv je na ferratě samozřejmostí. Neměli jsme vysoké boty, ale nejsou určitě od věci. Při sestupu se mohou hodit trekové hole, které je třeba na ferratě pořádně uvázat na batoh, protože nám jedna uvolněná málem spadla na hlavu.
 

Náročnost

Jedná se o cca 13 km dlouhý trek zpestřený ferratou s max. obtížností D. Nástup na ferratu je cca 2 hod lesní cestou z násupního místa. Cesta není moc prošlápnutá. Těsně pod ferratou musíte překonat suťové pole. Na samotné ferratě bohužel potkáte, díky její známosti, hodně lidí.

Dost jsme museli čekat na to, než se lezci před námi posunou. Na celé ferratě Hans von Haidsteig jsou dvě vzdušnější místa, ale pro zkušenější lezce naprosto v pohodě. Délka výstupu ferratou je asi 2 hodiny. Je zde dostatek místa na odpočinek na dvou placatějších místech. Ferrata koční cca 50 metrů pod vrcholem Prainer Wandu, pak je to už jen kousek chůzí k vrcholovému kříži. Odtud po hřebeni na Otto Haus, cca 30 min kamenitou pěšinou. Na hřebeni potkáte bohužel docela dost lidí. Na konci horského hřebene doporučuji občerstvení v horské chatě Otto Haus.

Sestup od Otto Haus přes Torlkopf, na který vede ferratka Kronich Eisenweg, která je spíš taková legrace po cestě dolů. Následuje prudký sestup po kamenité lesní cestě, která je v nižších partiích dost zarostlá zpět k parkování. Nejtěžší je začátek ferraty Hans von Haidsteig, kdy je obtížnost trvale C s místy D. Psy ani děti na tento trek rozhodně nedoporučujeme.
 

Dostupnost vody

Na celou túru jsme s sebou měli cca 1 litr vody na osobu. Pitnou vodu je možnost doplnit ve studánce asi 400 m před nástupem na ferratu - pili jsme ji nefiltrovanou a v pohodě. Nebo je pak možnost občerstvení v Otto Haus (externí odkaz na chatu zde), poté už žádná voda není. 
 

Možnosti přespání

Na tomto treku nespali, ale možnost noclehu je na hřebenu v horské chatě Otto Haus. Jinak jsme strávili v Rax Alpe dva a půl dne a spali na Semmeringu (Steinhaus im Semmering, hotel Alpenhof, mluvili česky, měli Plzen 12, nocleh se snídaní a bazénem v ceně pro dva na dvě víkendové noci necelé 4 tis Kč). 
 

Vrcholy

Během našeho treku jsme zdolali vrcholy Preiner Wand 1 783 m n. m. a Törlkopf 1 607 m n. m.. Během celé túry, zejména z hřebene za Preiner Wandem jsou skvělé výhledy na celé pohoří Schneeberg a Rax Alpe.
 

Nebezpečí

Kromě jištěné ferraty, kde je vyšší stupeň nebezpečí (při špatném počasí, když potkáte nezodpovědné lezce, padající kameny apod.), na trase není žádné nebezpečné místo nebo jiné ohrožení. Divokou zvěř zde díky mnoha turistům nepotkáte. Cestou jsme překračovali i sněhová pole (červen 2019), ale nebezčné to nebylo.  
 

Jídlo

Měli jsme s sebou klasickou svačinu (pečivo, salám, čokoláda, ovoce), nepoužili jsme žádné doplňky stravy ani energetické tyčinky (ale to je asi dle zvyků každého horala). Každopádně máte možnost doplnit energii na horské chatě Otto Haus (my jsme zde nejedli).
 

Zajímavosti

Pro nás ostraváky je pohoří Rax Alpe nejbližšími horami, kde je možné vylézt nějakou ferratu.  Na hřeben se lze také dostat lanovkou z obce Hirschwang an der Rax, lanovka se jmenuje Rax Seilbahn. To v případě, kdyby někdo chtěl na ferratu a druhý se s ním chtěl potkat na hřebeni (verze taťka na ferratě, mamka s dětmi na hřebeni).

Vloženo: 25. 06. 2019
Autor:
Zuza
Profil autora