NaTreku.cz

Beskydská hřebenkovka ze Vsetína na Soláň

Pohoří, oblast / Stát

Hostýnsko-vsetínská pahorkatina / Česko

Roční období

Podzim

13. 10. - 15. 10. 2023

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1279 m

↓ 1117 m

Délka

36.7 km

3 dny

Nadmořská výška

max. 893 m n.m.

min. 364 m n.m.

Turistická mapa Hostýnsko-vsetínské pahorkatiny

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1279 m
Sklesané metry: 1117 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - střední (v sezoně vysoká)

Dvoudenní trek ze Vsetína přes Cáb, Tanečnici a Soláň

Nástupní místo

Auto nechávám ve Vsetíně na ulici Mládí. Výhoda je, že to už je přímo na červené značce, odkud vycházím na trek a už zde nejsou placené zóny, jako v centru Vsetína. Z vlakového nádraží, kam se chystám za dva dny vrátit z Velkých Karlovic je to ulici Mládí cca 0,5 kilometru.
 

Popis treku

1. den

První den přijíždím v pátek navečer do Vsetína. Auto nakonec nechám mimo centrum, kde jsou placené zóny, na ulici Mládí - což je kousek od červené turistické značky, po které hodlám jít. Stoupání po červené je už ve Vsetíně pěkně prudké.

Za chvíli se dostávám do lesa, to už je tma (cca 8 hod). Jdu ve tmě cca hodinu až na vrchol Klášteřiska 588 m n. m. Kouse za ním jsem si našel místo k zavěšení hamaky a přespím zde (v noci bylo sice hezkých 10°C, ale silně foukalo).

Data za první den - nastoupáno 243 m, délka 3 km
 

2. den

V sobotu ráno zabalím hamaku a uklidím po sobě stopy po nocování. Vycházím v 8:00 směrem po červené. Cesta vede po široké zpevněné polní a lesní cestě. Místy potkávám auta, čechy i poláky. Celkem mě to překvapí, nečekal bych tady tolik aut. Až dojdu na rozcestí pod Dušnou tak je mi to jasné - jede zde od 9:30 rychlostní zkouška Rally Vsetín 2023 :) ... tak tak, že stihnu z trati zmizet po modré značce přes osadu Putýrka na žlutou turistickou značku, která podchází vrchol Dušná 731 m n. m.

Ze žluté se opět napojím na červenou značku u Lopunice a jdu po asfaltce až na horu Vsacký Cáb 841 m n. m. Asfaltka na nohy nic moc, je to zde vyhlášená cyklostezka. Už se těším, až sejdu na lesní cestu, což je kousek za restaurací Vsacký Cáb, která je kousek pod vrcholem - dávám si jedno pivko :)

Od restaurace Vsacký Cáb až na Tanečnici se jde pohodlněji po lesní cestě, stále po červené značce. Kousek před Tanečnicí si dám pozdní oběd na Šerhovně. Celá cesta po červené vede sice po hřebenu, ale výhledů je málo, většinou se jde lesem. Od Tanečnice už je to pak kousek cca 4 km do sedla Hutiska-Solanec, kde je lyžařské středisko a také horský hotel Čarták, kde se tuto noc ubytuji. Má totiž v noci pršet a ochladit se až k nule. Udělal jsem nakonec velmi dobře, průtrž, co jsem v noci sledoval z okna byla výživná a trvala 4 hodiny.

Data za druhý den - nastoupáno 851 m, délka 26 km
 

3. den

V neděli ráno vyrážím od Čartáku posilněn po bohaté snídani. Čeká mě už jen kousek po asfaltce na Soláń - stále se jde po červené turistické značce "Via Czechia - centrální" a zde už také po naučné stezce "Přes hřeben Soláń". Na Soláni jsem od Čartáku asi za 30 minut a pokračuji většinou po lesních promočených cestách až na rozestí pod Kotlovou. 

Zde je v letní sezóně možnost občerstvit se v tzv. Valašském okénu - dnes v polovině října už mají zavřeno. Od Kotlové jdu až k rozcestí Pálenice, kde se odpojuji z červené značky na modrou. Po modré scházím z hřebene většinou lesní nebo polní cestou až do Velkých Karlovic. Zde si dávám oběh v restauraci Potocký - silně nedoporučuji. Denní menu svíčková i vývar byl na hranici poživatelnosti. Po obědě jedu náhradní dopravou za vlak zpět do Vsetína.

Data za třetí den - nastoupáno 200 m, délka 10 km
 

Náročnost

Celý trek je vedený po lesních a polních cestách nebo po asfaltce. Jde vlastně o oblíbenou cyklistickou stezku, kterou ovšem stojí za to projít i pěšky. Žádné exponované nebo extrémně strmé výstupy zde nečekejte. Ze Vsetína se vystoupá přes Klášteřinky na hřeben a pak už to je pohoda.

Túru by zvládli i děti školního věku. Pro kočárky vhodná není, protože některé úseky v lese jsou plné kořenů a kamenů (možná sportovní kočárek a tatínek, kterému by nevadilo občas kočárek přenést, by to zvládli na pohodu).
 

Dostupnost vody

Na hřebenu žádné studánky nejsou. Jsou zde ovšem horské chaty Pod Vsackým Cábem a horský hotel Čarták, kde je možné tekutiny doplnit. Na každý den mi stačilo mít s sebou 1,5 litru vody s tím, že jsem se posilňoval také na chatách.
 

Možnosti přespání

Na hřebeni můžete přespat na dvou chatách Vsacký Cáb a Čarták. Respektive v sedle Hutisko-Solanec je těch možností víc - např. horský hotel Soláň, ale zde dáte za noc / osobu cca 4 000 Kč. Čarták stál i se snídaní 850 Kč - mohu jen doporučit.

 

Vrcholy

Cestou po hřebenu Hostýnsko-vsetínské pahorkatiny můžete z červené značky vystoupat na mnoho vrcholů, které jsou vždy z hřebenovky vzdálené jen pár destíek metrů. Směrem ze Vsetína to jsou: Vsacký Cáb 841 m n. m., Ptáčnice 830 m n. m., Lušovka 875 m n. m., Skálí 850 m n. m., Vsacká Tanečnice 912 m n. m., Leští 899 m n. m., Soláň 861 m n. m., Kotlová 869 m n. m.

Výhledy jsou pak z několika málo míst jak na slovenské Javorníky tak směrem na Lysou horu na Moravskoslezské Beskydy.
 

Nebezpečí

Na této túře žádné objektivní nebezpeční kromě možného zhoršení počasí nehrozí. Sice kolem Tanečnice narazíte na cedule s informací o výskytu divokých šelem rysa, vlka a medvěda, ale je to většinou tak frekventovaná cesta, že šance na setkání s nějakou šelmou je podle mě minimální.

Vloženo: 21. 10. 2023
Autor:
Karel
Profil autora