NaTreku.cz

Lanovkou na Chopok a zpět do Demänovské Doliny

Pohoří, oblast / Stát

Nízké Tatry / Slovensko

Roční období

Jaro

11. 06. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 349 m

↓ 1253 m

Délka

9.2 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 2024 m n.m.

min. 1095 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 349 m
Sklesané metry: 1253 m

Lehký trek přes dvoutisícovky Chopok a Dereše v Nízkých Tatrách

Nástupní místo

Trek začíná na koncové stanici lanovky na Chopok. Na lanovku nasednete na konci Demänovské Doliny ve středisku Jasná. Parkoviště pod lanovkou je zdarma. Lanovka na Chopok stojí v základní sazbě 16 Eur na osobu (cesta pouze na vrchol). Případná jízda z Chopku pak dalších 14 Eur (děti do 3 let jsou zdarma).
 

Popis treku

Od konečné stanice lanovky jsme vyběhli na vrchol Chopku 2 024 m  n. m. (foto) , druhé nejvyšší hory Nízkých Tater, je to pouze několik výškových metrů. Následně jsme se posilnili na Kamenné chatě pod Chopkom. Po obědě jsme se vydali po červené značené cestě směrem na dvoutisícovou horu Dereše 2 003 m n. m. Hřebenová cesta z Kamenné chaty pod Chopkom až k sedlu Polany vede po kamenném chodníku nebo široké horské pěšině (foto) . Až k sedlu jsme od chaty šli cca 1 hodinu.

Ze sedla Polany jsme odbočili na žlutou značku do Demänovské Doliny. (foto) Zde začíná dlouhé klesání k Vrbickému plesu (ze sedla cca 2 hod.) většinou po kamenité cestě, někdy i s velkými balvany. Cesta vede podél horského potoku Zadná voda (foto) , který napájí Vrbické pleso.

Tip na výlet

Přechod části hřebene Nízkých Tater z Chopku na Děreše je možné i v zimních podmínkách. Přechod celé západní části Nízkých Tater v zimě je popsán na našem webu - Zimní přechod hřebene Nízkých Tater
 

Náročnost

Jedná se o lehký trek s větším převýšením směrem dolů. Cesta po hřebenu Nízkých Tater je bezpečná a široká. Je zde vybudovaný kamenný chodník nebo se jde po široké pěšině. Ze sedla Polany směrem zpět do Demänovské Doliny začíná cesta s většími kameny, které tvoří někdy velké schody. Jednou se také brodí potok. S kočárkem tato túra absolvovat nelze, ale s dětskou nosičkou na zádech a psem ano (vyzkoušeno).
 

Dostupnost vody

Na túře jsme s sebou měli cca 0,5 litru vody na osobu. Větší zásboy nejsou potřeba, protože se jedná o krátkou túru, kdy se navíce lze posilnit na Kamenné chatě pod Chopkom. Při sestupu do Demänovské Doliny je navíc podél téměř celé cesty na žluté značce horský potok Zadná voda.
 

Možnosti přespání

V případě potřeby je možnost přespat ve společné noclehárně (max. 22 osob) na Kamenné chatě pod Chopkom nebo v některém z hotelů ve středisku Jasná.
 

Vrcholy

Během tohoto treku vystoupáte na dva dvoutisícové vrcholy - Chopok 2 024 m n. m. a Dereše 2 003 m n. m.
 

Nebezpečí

Na této horské túře není žádné objektivní nebezpečí (samozřejmě kromě počasí). Cesta na hřebenu je bezpečná i pro malé děti a psy. Sestup ze Sedla Poľany je také technicky nenáročný. Pouze místy cesta vede po mokrých kamenech (z potoka Zadná Voda), kde je potřeba jít o něco opatrněji.

Vybavení

Přestože část trasy velmi ulehčí jízda lanovkou, rozhodně není dobré zbytek cesty podcenit. Proto doporučuji vysoké kotníkové boty (pohory). Určitě je nutná i výbava proti dešti - nepromokavá bunda nebo pláštěnka. Sestup do doliny usnadní i teleskopické hole.
 

Jídlo

Občerstvení je možné v horské chatě Kamenná chata pod Chopkom, která se nachází pár metrů od konečné stanice lanovky.
 

Vloženo: 14. 06. 2017
Autor:
Karel
Profil autora