NaTreku.cz

Okružní výlet pod horou Poludnica v Nízkých Tatrách

Pohoří, oblast / Stát

Nízké Tatry / Slovensko

Roční období

Léto

08. 07. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 504 m

↓ 504 m

Délka

6.4 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 1085 m n.m.

min. 670 m n.m.

Turistická mapa okolí Jánské doliny v Nízkých Tatrách

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 504 m
Sklesané metry: 504 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - starší ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední
  4. Někteří turisté na cestě měli zavěšené zvonečky na batozích na zaplašení medvědů

Výlet za výhledy u Liptovského Jána v Nízkých Tatrách

Nástupní místo

Parkoviště v Jánské dolině asi 1 km za Liptovským Jánem. Parkoviště je bezplatné, v sezoně je však zde často plno. Přímo u parkoviště začíná turistická značka. Do Jánské doliny je přímý sjezd z dálnice na Poprad.
 

Popis treku

Původní záměr tohoto výletu byl pokus o zdolání hory Poludnica 1 548 m n. m., která dominuje ústí Jánské doliny. Nakonec se to ukázalo nad naše síly (pro pětiletého kluka to bylo ještě moc dlouhé a hlavně prudké) a tak jsme si udělali hezký okružní výlet.

Z parkoviště v Jánské dolině jsme po zelené značce začali poměrně brzy prudce stoupat do kopce. Minuli jsme několik rekreačních objektů a pokračovali jsme ve výstupu po bývalé sjezdovce.

Tato část trasy je jednoznačně nejnáročnější. Stoupání je dost prudké. Na druhou stranu se otevírají postupně výhledy na Roháče a Vysoké Tatry. Po vystoupání sjezdovky jsme vstoupili do lesa a trošku jsme si oddechli, protože sklon stoupání se výrazně zmírnil. Došli jsme tak bez problémů na vrchol hory Javorovica 1 062 m n. m. Z ní jsou výhledy na Roháče a také na horu Poludnica. Když jsem viděl strmost tohoto kopce, rozhodl jsem se pro alternativní trasu a tentokrát jsme Poludnicu nechali být.

Po loukách jsme tak došli do sedla pod Poludnicí. Zde jsme se napojili na žlutou značku a po ní začali poměrně prudce klesat. Chvilku se jde ještě po louce, ale brzy jsme vstoupili do lesa a dál jsme klesali. Došli jsme až k asi bývalým rekreačním objektům.

Zde jsme opustili žlutou a po široké cestě jsme se stočili směrem k Jánské dolině. Po krátkém stoupání jsme odbočili na polní cestu a po ní jsme se vrátili zpět do Jánské doliny na parkoviště. V závěru se opět otevřely výhledy na Roháče a Vysoké Tatry.
 

Náročnost

Okruh není dlouhý, ale vystoupat na horu Javorovica 1 062 m n. m. dá zabrat. Jde se po prudkém svahu bývalé sjezdovky. Technicky trasa problematická není. Celou dobu se jde po lesních nebo polních cestách. Trasa je vhodná pro psy a větší děti.
 

Dostupnost vody

Na cestě jsme na žádný pramen nebo studánku nenarazili, stačilo nám cca 1 litr vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné v obci Liptovský Ján nebo na začátku Jánské doliny. Je zde plno penzionů nebo ubytování v soukromí.
 

Vrcholy

Trasa vede přes hory Javorovica 1 062 m n.m. a Okrůhla 1 085 m n.m. Výhledy jsou hlavně směrem na Roháče a částečně na Vysoké Tatry.
 

Nebezpečí

Technicky se jedná o velmi jednoduchou trasu. Celou dobu se jde po lesních nebo polních stezkách. Bez problémů ji zvládnou i trénované nebo starší děti. Po průchodu Suchou dolinou na nás koukala cedule s nápisem Pozor, zvýšený výskyt medvědů. Takže to je asi největší nebezpečí na trase.
 

Jídlo

Restaurace a další občerstvení jsou na parkovišti v Jánské dolině (např. Koliba Strachovanka). Nám na trase stačily sušenky, tyčinky a jiné pochutiny.

Vloženo: 23. 07. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora