NaTreku.cz

Trasa po části hřebene Nízkých Tater s výstupem na hlavní vrcholy

Pohoří, oblast / Stát

Nízké Tatry / Slovensko

Roční období

Léto

31. 07. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1452 m

↓ 590 m

Délka

10.9 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 2046 m n.m.

min. 1139 m n.m.

Turistická mapa Nízkých Tater

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1452 m
Sklesané metry: 590 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárek - NE
  4. Přelidněnost - v sezoně díky snadné dostupnosti extrémní.

Nenáročná letní turistika na hory Ďumbier a Chopok z Trangošky

Nástupní místo

Trek začíná i končí na parkovišti na Trangošce (v našem případě P2), kde je i možné nechat auto. Je možné dojet i do Slniečka autobusem.
 

Popis treku

Od Trangošky jsme vyrazili po zelené značce k Chatě M. R. Štefánika. Po cestě jsme minuli kopu asi 20tikilových polen s nabídkou "čaj za vynesení", čehož jsme se ale rozhodli neúčastnit, a odbočku na Jeskyni mrtvých netopýrů (ta byla ale uzavřena). Celá tato část je poměrně prudké stoupání, pár lidí zřejmě výzvu nezvládlo takže jsme uvažovali i nad tím, donést polena jen "zbytek cesty" :)

Tato část nebyla příliš frekventovaná. Od Chaty M. R. Štefánika dále po pestrobarevné stezce bylo již vše jinak, spousta lidí, stoupání sice mírné, ale občasné překonávání balvanů cestu rozhodně zpestřilo. Od Krupového sedla na Ďumbier i Chopok to byla nefalšovaná kolonáda, což jsme ale vzhledem k počasí předpokládali (cesta byla zvolena především kvůli vedru všude jinde). Šlo se po široké cestě, magistrále, která byla místy poskládána z velkých balvanů. V chatě Pod Chopkom jsme si ve finále dali super polévku a rozhodli se, že se vrátíme zpět z Chopku lanovkou až do dolní stanice Krupová.
 

Náročnost

Jedná se o lehký trek s větším množstvím nastoupaných metrů. Cesta do Chaty M. R. Štefánika je lesní cesta, zbytek je povětšinou po zpevněném chodníku s občasným překonáváním kamenů. Cestu za mokra či v bouřce bych určitě nedoporučoval, pro kočárek je nesjízdná, ale v druhé části (trasa Ďumbier - Chopok) bylo i pár lidí s šátky a nosíčkou.
 

Dostupnost vody

Měli jsme zhruba litr na osobu, další vodu lze získat na Chatě M. R. Štefánika, a v závěru i v chatách pod Chopkom.
 

Možnosti přespání

Spali jsme v penzionu Bystrinka v nedaleké Bystré. Chata je velmi útulná, poměrně levná, nabízí pěkné wellness a prakticky u ní je jedna z mnoha jeskyní.
 

Vrcholy

Během výletu jsme vystoupali na Ďumbier 2 046 m n. m. a Chopok 2 024 m n. m. Z obou vrcholu jsou za dobrého počasí skvělé výhledy na celý masiv Vysokých Tater na severu.
 

Nebezpečí

Zřejmě jediné nebezpečí číhá na lidi se strachem z výšek či velkého množství lidí. Nicméně počasí je skutečně proměnlivé, a občasné křížky u cesty dávají člověku možnost připomenout, že i zdánlivě bezpečná cesta se může změnit.
 

Jídlo

Měli jsme s sebou menší svačinu a ovoce. V chatě pod Chopkom jsme si pak dali vynikající polevku.
 

Vloženo: 14. 09. 2018
Autor:
marabu
Profil autora