NaTreku.cz

Rodinný výlet na horu Beňuška v Nízkých Tatrách

Pohoří, oblast / Stát

Nízké Tatry / Slovensko

Roční období

Léto

24. 07. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 489 m

↓ 489 m

Délka

7.1 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1542 m n.m.

min. 1221 m n.m.

Turistická mapa Nízké Tatry

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 489 m
Sklesané metry: 489 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Jednoduchý výstup na horu Beňuška ze sedla Čertovica

Nástupní místo

Bezplatné záchytné parkoviště v horském sedle Čertovica. Silnice do sedla přetíná Nízké Tatry a spojuje Brezno a Liptovský Mikuláš.
 

Popis treku

Pro první trek v Nízkých Tatrách jsme si vybrali výstup na horu Beňuška. Hlavní důvod byl lehká dostupnost hory. Druhým byly výhledy z vrcholu hory, neboť ačkoliv velká část trasy vede kosodřevinou, samotný vrchol je holý.

Ze sedla Čertovica jsme se vydali po zelené značce. Cesta poměrně mírně a pravidelně stoupá do hor, je široká a slouží také cyklistům. Po této cestě jsme vystoupali až do Sedla pod Lenivou. Kousek před sedlem široká cesta odbočuje a až na vrchol Beňušky jsme pokračovali po stezce. Ze sedla jsme lehce vystoupali na malý kopec, ze kterého jsme sestoupili k rozestavěným chatám v druhém sedle. Poté již začal prudší výstup na samotný vrchol hory. Postupně se kosodřevina kolem nás otevírala a na samotném vrcholu nás čekaly nerušené výhledy do okolí. Po odpočinku jsme se vydali zpět. Vrátili jsme se stejnou cestou, jakou jsme šli na vrchol.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet, který jsme vybrali právě kvůli jeho malé náročnosti. Celou dobu se jde po horských stezkách, nebo širokých cestách. Nic náročného na trase není. Cestu jsme šli s dětmi bez problémů. Převýšení je na Nízké Tatry velmi malé. Trasa je tak ideální pro děti i psy.
 

Dostupnost vody

Na trase jsme na žádný pramen nenarazili, je tak potřeba mít vlastní tekutiny. Restaurace jsou v sedle Čertovica.
 

Vrcholy

Ačkoliv je vrchol Beňuška 1 542 m. n.m. poměrně nízký, díky holému vrcholu jsou z něj pěkné výhledy na okolní horstva. Dobře je tak vidět hlavně Slovenské Rudohoří a část Nízkých Tater.
 

Nebezpečí

Trasa je velmi jednoduchá. Technicky není na cestě žádný problém. V létě je nutné dát pozor na bouřky. Jinak žádné nebezpečí nehrozí.
 

Jídlo

Jediné restaurace jsou v sedle Čertovica. Dál po cestě již žádná chata není. Je nutné mít nějaké pochutiny vlastní.
 

Vloženo: 14. 10. 2020
Autor:
Jan Zoubek
Profil autora