NaTreku.cz

Výstup na nejvyšší horu Nízkých Tater - Ďumbier

Pohoří, oblast / Stát

Nízké Tatry / Slovensko

Roční období

Léto

05. 08. 2020

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1456 m

↓ 1455 m

Délka

21.7 km

10 hod.

Nadmořská výška

max. 2043 m n.m.

min. 1237 m n.m.

Turistická mapa Nízké Tatry

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1456 m
Sklesané metry: 1455 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO, ale trénované
  3. Přelidněnost - velká

Výstup z Čertovice na Ďumbier

Nástupní místo

Horské sedlo Čertovica, které rozděluje Nízké Tatry. Do sedla vede silnice jak z Liptova, tak z údolí Hronu. V sedle jsou velká parkoviště.
 

Popis treku

Pro výstup na nejvyšší horu Ďumbier jsme si vybrali sedlo Čertovica. Tím jsme aspoň trošku ušetřili nastoupané metry. Ovšem hned prvních několik set metrů chůze je pěkná zabíračka, protože cesta vede po sjezdovce a je pořádně prudká. A v podstatě až k vrcholu Rovienky je to stále prudké stoupání. Poté se cesta srovná a postupně klesne až ke Kumštovému sedlu. Po cestě se už otevírají výhledy na okolní krajinu. Další stoupání, ale již ne tak prudké nás čekalo na horu Besná. Jde se stále po příjemném chodníku mezi kosodřevinou. To již je vidět hřeben Nízkých Tater i náš cíl - Ďumbier. Pokračovali jsme dál a nakonec jsme sešli k chatě gen. M. R. Štefánika.

Zde jsme se posilnili a odpočinuli jsme si chvilku. Poté jsme pokračovali dál po značeném chodníku. Ten vlastně traverzuje Ďumbier až do Krúpového sedla. Krajina i chodník se již změnily. Vše více kamenité, kosodřevina zmizela úplně. V sedle jsme odbočili a vydali se přímo na vrchol, kam je to ještě zhruba kilometr výstupu. Počasí nám nakonec přálo a tak jsme měli parádní výhledy z vrcholu na všechny hlavní slovenská pohoří.

Po odpočinku jsme se vydali stejnou cestou zpět. Opět s malou přestávkou na chatě gen. M. R. Štefánika. Jelikož se opět začaly stahovat mraky a nad Rudohořím již byl vidět déšť, co možná nejrychleji jsme se vydali zpět k autu v Čertovici.
 

Náročnost

Technicky jednoduchá trasa. Celou dobu se jde po horských chodnících. Pod Ďumbierom je chodník vyskládán kameny. Celkové převýšení je skoro 1 500 metrů, což není málo, ovšem nejnáročnější je celková délka trasy přes 20 km. To už je v horách vždy znát. Trasu zvládnou psi (ale musí být na vodítku) i trénované děti.
 

Dostupnost vody

Tekutiny je možné doplnit v restauraci v sedle Čertovica nebo v chatě gen. M. R. Štefánika.
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné jak v sedle Četovica, nebo přímo na chatě gen. M. R. Štefánika. Hlavně v letní sezoně je nutné se předem nocleh rezervovat.
 

Vrcholy

Trasa na horu Ďumbier 2 043 m n.m. vede přes několik menších vrcholů: Rovienky 1 602 m n.m., Lajštroch 1 602 m .n., cesta vede kousek od vrcholu Besná 1 807 m n.m.
 

Nebezpečí

Technicky je trasa jednoduchá. Jde se celou dobu po horských chodnících, které jsou ve vyšších polohách místy nahrazeny kamenným chodníkem. Největším rizikem je tak asi počasí, kdy hlavně v létě hrozí bouřky. Vzhledem k tomu, že se jde většinou ve volném prostoru, není kam se schovat před blesky. Proto je nutné sledovat předpověď počasí.
 

Jídlo

Restaurace jsou v sedle Četovica a pak je ideální místo pro odpočinek a dobré jídlo chata generála M. R. Štefánika.
 

Vloženo: 05. 08. 2020
Autor:
Jan Zoubek
Profil autora