NaTreku.cz

Výlet divokým kaňonem říčky Doubrava na Vysočině

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Podzim

11. 11. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 217 m

↓ 217 m

Délka

7.3 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 537 m n.m.

min. 461 m n.m.

Turistická mapa Přírodní rezervace Údolí Doubravy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 217 m
Sklesané metry: 217 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Přelidněnost - v letní sezoně větší

Nenáročná turistika v kamenitém údolí řeky Doubravy u Chotěboře

Nástupní místo

Odstavné parkoviště v obci Bílek, které se nachází hned u hlavní silnice vedoucí obcí. Hned u parkoviště začíná červená turistická značka.
 

Popis treku

Z parkoviště jsem vyrazil po značené červené turistické značce - Naučná stezka Údolím Doubravy. Ze začátku se jde po široké lesní cestě mezi řekou a skalami. Asi po půl kilometru jsem přešel mostek a odtud se profil cesty zásadně změní. Jde se po úzké pěšině, často po kamenech kolem skal. Cesta vede pod železniční most (foto).

Dál trasa poctivě kopíruje koryto řeky a kroutí se společně s ním. Časem se začnou objevovat i lávky či železné mostky (foto). Stezka je stále více kamenitá a tak nezbývá než koukat pod nohy a pěkně hopsat po kamenech. Nakonec jsem došel k nejdivočejší části trasy, k Soutěsce Koryto. Toto místo stezka obchází nad skalami, ale hned za soutěskou sestupuje zpět k řece. Krajina je zde opravdu divoká a krásná (foto). Po chvilce jsem došel k rozcestníku.

Rozhodl jsem se vystoupat na vyhlídku Čertův stolek 547 m n. m., která je na skalní jehle nad řekou. Výhled je však jen do koryta řeky, dál vidět není. Z vyhlídky jsem prudce sestoupil zpět k řece a pokračoval jsem podel ní. Kaňon zde už není přeci jen tak úzký a chodník je pohodlnější.

Nakonec jsem došel k lávce u rozcestí Točitý vír. Přešel jsem na druhou stranu a pokračoval chvilku po modré značce kolem rekreačního střediska. Při vstupu do lesa jsem značku opustil a pokračoval jsem po široké lesní cestě rovně. Odskočil jsem si k přírodní památce Písník u Sokolovce, což je zatopený pískovcový lom (foto). Poté jsem dál pokračoval po pohodlné lesní cestě až k zelené značce. Zde jsem si udělal další odbočku na vyhlídku nad řekou Doubrava. Poté jsem dál pokračoval po cestě a vrátil se zpět do vesnice Bílek.
 

Náročnost

Fyzicky trasa není náročná. Většinou se jde podel koryta říčky. Jsou zde jen dva prudší výšlapy na vyhlídky nad řekou. Trasa je však náročnější po technické stránce. Velká část cesty vede po kamenech a skalách (foto). V některých úsecích jsou pro usnadnění chůze instalovány schůdky, lávky a jsou zde i pro jistotu řetězy. Ale zas tak náročné to není. Trasu za dobrého počasí bez problémů zvládnou i děti školního věku.
 

Dostupnost vody

Po cestě není žádné občerstvení, pramen nebo restaurace. Je nutné mít tekutiny s sebou. Bohatě bude stačit 1 litr na osobu.
 

Vrcholy

Trasa vede údolím řeky Doubravy. Částečné výhledy nabízejí jen dvě skalní vyhlídky nad řekou - Čertův stolek 547 m n. m.
 

Nebezpečí

V kaňonu řeky Doubravy se jde z velké části po kamenech a skalách. Na některých místech jsou instalovány i pomocné prvky - lávky, schody atd. Zvláště za mokra kameny velmi kloužou a je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Ale i za sucha je nutné dávat pozor na každý krok, aby nedošlo k úrazu.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení, ale cesta není dlouhá. Stačí malá svačina nebo nějaká sladkost.
 

Zajímavosti

Údolí řeky Doubravy je od roku 1986 přírodní rezervace. Nachází se v severní části Českomoravské vrchoviny v Železných horách. Od roku 1993 je zde naučná stezka v celkové délce 4,5 kilometru. Údolí je zajímavé svojí divokostí, kdy tok řeky lemují vysoké skály.

Nachází se zde i několik menších vodopádů. Nejatraktivnější část se jmenuje Koryto, kdy je tok sevřen až 20 metrů vysokými skálami. Tato soutěska je široká 4 metry a dlouhá asi 200 metrů a nachází se zde i dva vodopády zakončené hlubokými tůněmi. Ve střední části údolí se nacházejí i dvě skalní vyhlídky. Každá na jedné straně řeky. Vyhlídky jsou zajištěny zábradlím. U vyhlídky na pravém břehu Doubravy je také pozůstatek hradu Sokolov. Zachovány jsou však jen nepatrné valy. Více informací o Údolí Doubravy najdete také v tomto pořadu české televize Toulavá kamera.

Vloženo: 15. 11. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora