NaTreku.cz

Okružní výlet u nádrže Pilská v CHKO Žďárské vrchy

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Zima

10. 02. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 160 m

↓ 160 m

Délka

7.9 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 654 m n.m.

min. 569 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 160 m
Sklesané metry: 160 m

Nenáročná turistika kolem jezírka Vápenice u Žďáru nad Sázavou

Nástupní místo

Parkoviště u vodní nádrže Pilská. V době realizace výletu (únor 2018) bylo parkoviště téměř prázdné a bez poplatků. V létě to možná bude zpoplatněno díky hojně navštěvované vodní nádrži Pilská.
 

Popis treku

Od parkoviště u vodní nádrže Pislká jsem po hrázi přešel k rozcestníku Tálský mlýn. Zde jsem se napojil na modrou značku, která mne poté provedla celým okruhem. Prvních několik desítek metrů cesta vede podél vodní nádrže. Poté se stáčí a zamíří do lesa. Nejprve je cesta široká. Od rozcestníku Nad Pilskou nádrží však pokračuje jen lesní stezka. (foto) Cesta začala také více stoupat. Po dosažení nejvyššího bodu na cestě (kousek od samotného vrcholu Adamova kopce) se cesta stočila a napojila se opět na širokou lesní asfaltku. Po ní jsem došel až k lesnímu jezírku Vápenice. (foto)

Od jezírka jsem ještě chvíli pokračoval po asfaltce, ale zanedlouho jsem zatočil doleva na lesní cestu. Po ní jsem došel k rybníku Mikšovec. Od rybníka vede stezka po poli mírně do kopce, až k soše Mamlase. Zde se otevírají hezké výhledy na město Žďár nad Sázavou a jeho hlavní klenot - Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je v seznamu UNESCO. (foto) Od sochy Mamlase jsem poté sestoupil na okraj města. Poté jsem došel zpět k vodní nádrži Pilská a vrátil se zpět na parkoviště.

Celá trasa vlastně obchází kopec Salvátor 630 m n. m. na který vede žlutá značka (na ni se lze z mojí trasy dostat na třech rozcestnících: U Jordáku kousek za Žďárem nad Sázavou a pak na rozcestnících Nad Pislkou nádrží a Pod Adamovým kopcem.

 

Náročnost

Jednoduchý výlet, který je možné pohodlně absolvovat i v zimním období. Cesta vede po lesních stezkách nebo asfaltkách. Stoupání na Adamův kopec je pozvolné, není zde žádná prudká pasáž. Cestu zvládnou bez problémů i děti předškolního věku. Trasa ovšem není vhodná pro kočárek, neboť jsou zde úseky v lese, které vedou po úzké stezce plné kořenů, pro kočárek těžce sjízdné. S nosičkou na dítě je trasa pohodlně schůdná.

 

Dostupnost vody

Kousek od rozcestí Nad Pilskou nádrží je pramen Salvátorka, kde můžete nabrat tekutiny. V letní sezoně jsou kolem Pilské nádrže stánky s občerstvením.

 

Vrcholy

Trasa vede kousek od vrcholu Adamova kopce 656 m n. m. Kopec je však zalesněný a nejsou zde žádné výhledy.

 

Nebezpečí

Na trase není žádné nebezpečné místo. I v zimním období je trasa bezproblémová. Cesty jsou dobře značené. Většinou se jedná o lesní stezky nebo široké lesní asfaltky bez většího sklonu nebo technicky obtížných pasáží.

 

Jídlo

V letní sezoně je možné koupit občerstvení ve stáncích na břehu vodní nádrže Pilská. V zimě musíte vystačit s vlastními zásobami :). Výlet je to krátký, lze absolvovat i bez doplňování energie.

 

Zajímavosti

Jezírko Vápenice vzniklo zatopením starého vápencového lomu. V minulosti se zde těžil mramor. Na začátku 20. století těžba skončila a lom zaplavila prosakující spodní voda. Jezírko nemá žádné odtokové koryto. Jezírko je hluboké 13 metrů. Vzhledem k tomu, že je ukryto mezi vysokými stromy, je zde celoročně chladnější voda. Díky tomu je také voda velmi čistá a v letních měsících je možné vidět až do hloubky 7 metrů.
 

Vloženo: 14. 02. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora