NaTreku.cz

Přechod hor Slemä a Ohniště v Nízkých Tatrách

Pohoří, oblast / Stát

Nízké Tatry / Slovensko

Roční období

Jaro

15. 06. 2017

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1158 m

↓ 1158 m

Délka

16.7 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 1538 m n.m.

min. 728 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1158 m
Sklesané metry: 1158 m

Okružní trek přes Stanišovskou dolinu v Nízkých Tatrách

Nástupní místo

Parkoviště u Stanišovské jeskyně v Jánské dolině. Do doliny je příjezd od Liptovského Jána.
 

Popis treku

Cestu do této krásné části Nízkých Tater jsme začali u Stanišovské jeskyně v Jánské dolině. Zde také ústí Stanišovská dolina, kterou začal náš výstup. Po žluté značce jsme nejprve po široké cestě, později po stezkách vystupali do Stanišovského sedla. Poté jsme přešli do sedla Brtkovica. Zde jsme se napojili na zelenou značku a začali jsme stoupat na horu Slemä. Z tohoto místa se také nabízejí fantastické výhledy na Západní a Vysoké Tatry. (foto) Cesta nás po chvíli zavedla do lesa a serpentinami jsme došli na vrchol hory Slemä 1 513 m n. m. Zde jsme se na chvíli zastavili u vraku letadla z 2. světové války. (foto)

Poté jsme sestoupili do sedla a po loukách a později lesem jsme vystoupili na vrchol hory Ohniště 1 538 m n. m. Zde se otevřely výhledy na velkou část Nízkých Tater, včetně vrcholů Ďumbier a Chopok. (foto) Jelikož je stezka ke skalní bráně Okno zavřená z důvodů ochrany přírody, vrátili jsme se z vrcholu zpět k odbočce Pod Ohništěm. Zde jsme pokračovali lesem po značené cestě směrem k Svidovskému sedlu. Cesta po chvíli začala velmi prudce klesat a brzy jsme se ocitli v sedle. (foto) Ze sedla jsme po krásných loukách sestoupili do Jánské doliny. Zde jsme se napojili na asfaltovou cestu a po hodině chůze jsme došli zpět k autu u Stanišovké jeskyně.

Tip na výlet

Přímo nad Jánskou dolinou se rozpíná nejvyšší vrchol Nízkých Tater - Ďumbier. Přechod Ďumbieru a Chopku popisuje další trek na našem webu - Podzimní výstup na Chopok a Ďumbier
 

Náročnost

Poměrně dlouhý trek v krásné přírodně Nízkých Tater. Větší část cesty je bez problémů, náročnější je jen sestup z hory Ohniště do Svidovského sedla. Sestup je místy velmi prudký, ale po celou dobu se jde po značeném chodníku. Nepříjemný je také návrat Jánskou dolinou zpět k autu, neboť se jde po asfaltové silnici.
 

Dostupnost vody

Vodu je možné nabrat na začátku treku u parkoviště z pramene. Další pramen je cestou do Stanišovského sedla. Poslední možnost je pramen v sedle mezi horami Slemä a Ohniště.
 

Možnosti přespání

Na trase není žádné vhodné místo pro přespání, nejsou tu žádné turistické chaty. Trek se ale dá zvládnout bez problémů za jeden den.
 

Vrcholy

Na treku jsme vystoupali na hory Slemä 1 513 m n. m. a Ohniště 1 538 m n. m. Během cesty se otevíraly krásné výhledy na Západní, Vysoké i Nízké Tatry.
 

Nebezpečí

Lehce nebezpečný je sestup z hory Ohniště do Svidovského sedla. Sestup je velmi prudký, ale vede celou dobu po značené cestě. Je také nutné dávat pozor na mědvědy, neboť jich v této lokalitě žije větší množství.

Vybavení

Cesta vede po nezpevněných lesních stezkách, proto doporučuji pevnou kotníkovou obuv. Bunda nebo plášťenka do deště je také nezbytná. Hodí se i trekové hole, neboť sestup z Ohniště je poměrně prudký. A také dodají pocit falešný ochrany před medvědy:-)
 

Jídlo

Na treku jsme měli vlastní zásoby, noboť se nejde přes žádnou horskou chatu.
 

Zajímavosti

Celá tato oblast Nízkých Tater byla velmi využívána partyzány během 2. světové války. Po cestě na horu Slemä jsou i informační tabule o jejich činnosti. Na vrcholu hory Slemä jsou zbytky letadla, které se zde se sovětskými a slovenskými vojáky zřítilo.

Kousek od vrcholu hory Ohniště se nachází největší skalní brána na Slovensku - Okno. Přístup k ní je však z důvodů ochrany přírody zakázán.
 

Vloženo: 22. 06. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora