NaTreku.cz

Přechod západní části Hrubého Jeseníku s výstupem na Keprník

Pohoří, oblast / Stát

Jeseníky / Česko

Roční období

Léto

30. 08. 2006

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 173 m

↓ 955 m

Délka

12.3 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1423 m n.m.

min. 550 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 173 m
Sklesané metry: 955 m

Výstup na horu Keprník a přechod části hřebene Hrubého Jeseníku

Nástupní místo

Dolní stanice lanovky na Ramzové. Ta se nachází asi 200 metrů od železniční zastávky Ramzová.

Popis treku

Z časových i fyzických důvodů jsme si výstup na Šerák zjednodušili lanovkou, která nás od železniční stanice vyvezla takřka až na vrchol hory. Od lanovky je to jen pár desítek metrů na vrchol hory Šerák a na Chatu Jiřího na Šeráku. (foto) Ačkoliv jsme si to nezasloužili, dali jsme si zde malé občerstvení. Poté jsme konečně vyrazili do krásné přírody. Cesta od chaty je nejprve velmi široká, využívaná i cyklisty. Po chvíli jsme však tuto cestu opustili a začali jsme stoupat na horu Keprník. Jde se stále po červené značce.

Bez problémů jsme se tak dosatali na vrchol Keprníku. (foto) Zde jsme si chvilku odpočinuli a vychutnali si krásné výhledy. (foto) Poté jsme sestoupili do sedla Trojmezí. Dál jsme pokračovali po lesní pěšině až k rozcestí Sedlo pod Vřesovkou. V sedle jsme opustili horský hřeben a začali jsme sestupovat po žluté značce. (foto) Po úvodních serpentinách se stezka srovnala a podel říčky Hučivá Desná jsme dál sestupovali do údolí. Z lesní stezky jsme se napojili na lesní asfaltku a po ní jsme sestoupili až do Koutů nad Desnou, kde jsme náš přechod ukončili.

Náročnost

Jednoduchý přechod po značených stezkách. Celou cestu se jde po horských chodníčcích. My jsme si usnadnili výstup na Šerák z Ramzové použitím lanovky. Ušetřili jsme nejen síly, ale i čas. Peníze nikoliv. Cesty jsou dobře značené, není zde problém s orientací.
 

Dostupnost vody

Vodu lze doplnit na Chatě Jiřího na Šeráku. Poté je možné tekutiny doplnit během sestupu z hřebene, kdy cesta přechází přes několik malých potůčků.
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné na Chatě Jiřího na Šeráku.
 

Vrcholy

Na trase se vystoupá na dva vrcholy - Šerák 1 351 m n. m. a Keprník 1 423 m n. m. Výhledy jsou krásné panoramatické na všechny strany. Je tak vidět masiv Kralického Sněžníku, nebo nejvyšší partie Hrubého Jeseníku s Pradědem.
 

Nebezpečí

Na trase není žádné nebezpečí. Cesty jsou dobře značené. Hlavně v oblasti Keprníku je otevřená krajina, proto nedoporučuji vyrážet na trasu při hrozící bouřce.
 

Jídlo

Občerstvení je možné na Chatě Jiřího na Šeráku.
 

Zajímavosti

Přes horu Keprník prochází hlavní evropské rozvodí. Ze severních svahů odtéká voda do Baltského moře, z jižních do Černého moře.

Vloženo: 30. 09. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora