NaTreku.cz

Trek na horu Keprník v Jeseníkách

Pohoří, oblast / Stát

Jeseníky / Česko

Roční období

Podzim

14. 11. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 775 m

↓ 775 m

Délka

14.5 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1423 m n.m.

min. 754 m n.m.

Turistická mapa Jeseníky

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 775 m
Sklesané metry: 775 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Mlžný výstup na Keprník v Jeseníkách

Nástupní místo

Neplacené parkoviště u dolní stanice lanovky v Ramzové. Pozor, je zde ještě jedno parkoviště, ale placené. Do Ramzové vede silnice spojující Hanušovice a Jeseník.
 

Popis treku

Během mlhavých podzimních dnů jsme se rozhodli vyrazit na hory. Existovala malá šance, že nás zde potká inverze. No nepotkala, ale i tak to bylo příjemné zpestření otravných covidových dní.

Auto jsme nechali na parkovišti u lanovky v Ramzové. Odtud jsme se vydali po červené značce do hor. První část výstupu je asi prudší než druhá část. Trasa vede po široké lesní cestě. Po ní jsme došli k druhé stanici lanovky na sjezdovce. Odtud vedl výstup již po lesní stezce, která byla poměrně hodně kamenitá. Vystoupali jsme ke Koňské vyhlídce. Samozřejmě kvůli mlze nebylo nic vidět. Proto jsme se nezdržovali a vystoupali jsme až na hřeben hor, kousek od Šeráku. Ačkoliv bylo už jasné, že ani zde inverze nehrozí, rozhodli jsme se i tak vystoupat na Keprník. Nejprve jsme šli po široké cestě, která ovšem brzy uhnula. Dál jsme pokračovali po horském chodníku. Krajina se již změnila, stromy výrazně prořídly. Výstup po stezce byl nejprve trošku prudší. Nakonec jsme došli na holý vrchol Keprníku. Za normálních okolností jsou výhledy skvělé, no někdy příště.

Z vrcholu jsme se vrátili zpět až k chatě Jiřího na Šeráku. Tady fungovalo alespoň výdejní okénko, tak jsme si dali kafe a odpočinuli jsme si. Zpět jsme se vydali po modré značce. Po ní jsme sestoupili k Obřím skalám. U nich se stal na krátkou chvilku zázrak a mraky se protrhaly. Ale jen na chvíli... Pokračovali jsme v sestupu až jsme došli na lesní asfaltku. Po ní jsme nakonec sestoupili zpět do Ramzové.
 

Náročnost

Klasický horský výstup po značených cestách. Většinou se jde po kamenitých chodnících nebo širokých lesních cestách. Převýšení zde nějaké je, takže dobrá fyzička se hodí. Nicméně trasu zvládnou i děti. Pro psy je ideální. Kočárek ji určitě neprojede.
 

Dostupnost vody

Hned na začátku výstupu je studánka v lese. Další možnost k občerstvení je chata Jiřího na Šeráku. Za nás měla aspoň otevřené výdejní okénko. Ať žije Covid-19. Jinak nám stačilo cca 1,5 litru tekutin na osobu. A něco na zahřátí...
 

Možnosti přespání

Mimo dobu Covidovou je možné přespat na Chatě Jiřího na Šeráku. Další možnosti ubytování v Jeseníkách se dají najít například na regiontourist. Jsou zde v nabídce různé chaty a penziony.
 

Vrcholy

Vrchol Keprník 1 423 m n.m. nabízí za dobrého počasí skvělé výhledy jak na Jeseníky, tak i na Kralický Sněžník a okolí.
 

Nebezpečí

Trasa je technicky nenáročná, bezpečná. Místy se jde po cestě, která slouží i cyklistům, tak je dobré vzájemně se respektovat. Jinak se jedná už o vyšší hory, takže pozor na počasí. V létě bouřky, na podzim mlhy. Ty byly i teď, ale trasa je skvěle značená a navíc je zde většinou dost lidí. Takže by bylo obtížné zabloudit.
 

Jídlo

Občerstvení je na Chatě Jiří na Šeráku a hospoda je dole v Ramzové. My měli nějaké svačiny a řízky.
 

Vloženo: 19. 11. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora