NaTreku.cz

Okružní turistický výlet přes Šerák, Keprník a Vozku

Pohoří, oblast / Stát

Jeseníky / Česko

Roční období

Jaro

22. 05. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 897 m

↓ 896 m

Délka

17.2 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 1421 m n.m.

min. 642 m n.m.

Turistická mapa trasy na Šerák a Keprník

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 897 m
Sklesané metry: 896 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro kočárky - NE
  2. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  3. Přelidněnost - v sezóně vysoká

Turistická trasa Šerák, Keprník a Vozka - to nejlepší v Jeseníkách

Nástupní místo

Trasu popisujeme od našeho ubytování na chatě nad Splavem, která se nachází na zelené turistické značce mezi Brannou a Ostružnou. Z obou těchto vesnic jde na tento trek také lehce nastoupit. Buď po červené z Ostružné nebo po žluté z Branné.
 

Popis treku

Vycházíme z Chaty u Splavu, která stojí jen několik desítek metrů od Kapličky na zelené značce. Po polní kamenité cestě pokračujeme až na rozcestí Nad Splavem, kde se napojujeme na modrou turistickou značku a jdeme doprava směrem k Pěchotnímu srubu STM 52 Obora

Už v lese ale stále po široké zpevněné cestě, pokračujeme mírným stoupáním k rozcestníku Nad Dobrou vodou, kde se napojíme na červenou značku a naučnou stezku S Koprníčkem na výlet Keprnickými horami. Asi po tři sta metrech dorazíme na mezistanici Čerňava lankovky z Ramzové na Šerák. 

Dál červená značka stále mírně stoupá po kamenité cestě lesem a více méně kopíruje směr lanovky, jen o cca 50 výškových metrů níže. Z těchto míst jsou skvělé výhledy do horského kotle pod Keprníkem, např. Koňská vyhlídka. 

Odtut jsme zanedlouho na horské chatě Šerák, která má celoročně otevřeno. Doporučuji v létě vyzkoušet borůvkové knedlíky, které jsou opravdu skvělé. Z chaty se vracíme na červenou značku a pokračujeme již po hřebenu na Keprník 1 423 m n. m. Z placatého vrcholu Keprníku se samozřejmě naskýtají skvělé výhledy na celé Jeseníky.

Z Keprníku pokračujeme na rozcestník Trojmezí, kde se z červené napojíme na žlutou turistickou značku. Za nedlouho dorazíme na zalesněný vrchol Vozky 1 377 m n. m. a pokračujeme v sestupu stále po žluté značce. Cesta vede až k naší chatě stále s mírným klesáním po lesních cestách.
 

Náročnost

Jde o nenáročnou horskou turistiku, kterou bez problémů zvládnou i starší děti nebo lidé v důchodovém věku. Na trase nejsou žádná exponovaná místa. Celou dobu se jde po lesních pěšinách nebo horských chodnících.

Když si trasu nebudete krátit mimo značené cesty, tak vás nepotkají ani žádné svahy s prudkým sklonem. Trasa není vhodná pro kočárky. Naopak pro psy je trasa z pohledu obtížnosti bez problémů dostupná.

Dostupnost vody

Na této trase žádný přírodní pramen nenaleznete. V polovině trasy na Šeráku je celoročně otevřená Chata Jiřího na Šeráku, kde se můžete dobře najíst i napít. I tak je vhodné s sebou na túru mít vlastní zásobu vody, ideálně 1,5 litru vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Během této okružní trasy není nutné zajišťovat si ubytování, protože túru zvládnete i pomalejší chůzí za necelých 8 hodin. Ideální je však mít zajištěné bydlení nedaleko (řešíte stěhování bytu? doporučuji https://www.stehovani-brno-elias.cz/ ) , abyste mohli lépe plánovat další túry v okolí.

My jsme proto zvolili ubytování na Chatě u Splavu - na samotě mezi Brannou a Ostružnou. Samozřejmě lze v okolí (Branná, Ostružná, Chata Šerák) najít mnoho dalších vhodných ubytování.
 

Vrcholy

Na této turistické trase zdoláte hned tři horské vrcholy nad tisíc metrů nad mořem: Šerák 1 351 m n. m., Keprník 1 423 m n. m. a Vozku 1 377 m n. m.

Z prvních dvou jmenovaných jsou na skvělé výhledy na Jeseníky. Vozka je bohužel zalesněným vrcholem bez výhledů.
 

Nebezpečí

Trasa je naprosto bezproblémová. Nenachází se zde žádné exponované místo. Všechny výstupy i sestupy jsou v mírném sklonu. Jde se v naprosté většině po širokých lesních cestách.

Na vrcholu Keprníku je nutné za deště dávat pozor na kamenech, ale to je tak spolu s nebezpečím zhoršeného počasí vše.
 

Jídlo

Jelikož se jedná o celodenní túru, je vhodné si s sebou vzít menší svačinu, energetické tyčinky nebo čokoládu. Oběd můžete vyřešit na Chatě na Šeráku.

Vloženo: 18. 07. 2021
Autor:
Karel
Profil autora