NaTreku.cz

Výlet za památkami UNESCO - Hornická krajina na vrchu Mědník

Pohoří, oblast / Stát

Krušné hory / Česko

Roční období

Léto

04. 08. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 132 m

↓ 132 m

Délka

5.2 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 910 m n.m.

min. 776 m n.m.

Turistická mapa Měděnce v Krušných horách

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 132 m
Sklesané metry: 132 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO, ale do štoly nesmějí
  3. Vhodné pro kočárky - ANO
  4. Přelidněnost - střední

Popis nenáročné turistiky do důlního městečka Měděnec v Krušných horách

Nástupní místo

Malé vlakové nádraží Měděnec. Vlak sem jede z Chomutova, ale jen jednou denně.
 

Popis treku

Z vlakového nádražíčka jsem se vydal po červené značce směrem k obci Měděnec. Cesta vede po poli, chvilku kolem kolejí. Zanedlouho jsem došel do vesnice Měděnec. V místní restauraci Mědník si můžete koupit vstupenku na prohlídku místní štoly. Od restaurace jsem vyběhl po stezce na kopec Mědník. Stezka vede i kolem vstupu do štoly Marie Pomocné, ve které se provádějí prohlídky. Z kopce Mědník jsou krásné, ničím nerušené výhledy na velkou část Krušných hor.

Z kopce jsem seběhl zpět do vesnice. Chvilku jsem pokračoval po modré značce, ale několik desítek metrů za vesnicí jsem značku opustil a pokračoval jsem po naučné stezce. Ta mne přivedla ke skalním útvarům sfinga. Od nich jsem pokračoval po stezce dál brzy jsem se napojil na lesní asfaltku. Po ní jsem začal lehce stoupat zpět k nádraží. U skiareálu Alšovka jsem se napojil na státní silnici. Po cestě po silnici se otevírají krásné výhledy do Podkrušnohoří. Nakonec jsem po silnici došel zpět k nádraží.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý a krátký výlet většinou po značených stezkách. Převýšení je minimální. Většinou se jde po polních cestách nebo asfaltkách. Výlet je ideální pro děti a psy. S trochou vůle se dá projet i s kočárkem.
 

Dostupnost vody

Doplnit tekutiny v jakékoliv podobě je možné v restauraci Mědník v obci Měděnec. Mě stačilo 0,5 litru vody na celý výlet.
 

Možnosti přespání

V obci Měděnec je možné ubytování v několika soukromých zařízeních, např. Chalupa Mědník.
 

Vrcholy

Z vrcholu Mědník 910 m n.m. je skvělý panoramatický výhled na velkou část Krušných hor a za dobrého počasí i na České Středohoří.
 

Nebezpečí

Trasa je technicky jednoduchá, bez problémů ji zvládnou i malé děti. Nutné je si dávat pozor na silnici zpět k nádraží na projíždějící auta. A také je dobré si dát pozor na počet piv v místní restauraci:-)
 

Jídlo

V obci Měděnec je restaurace Mědník. Hlavně v létě je v obležení turistů a cyklistů.
 

Zajímavosti

Historie těžby měděné rudy v okolí hory Mědník u městečka Měděnec začíná zhruba v polovině 15. století. V 16.století byl Měděnec povýšen na hornické město a z této doby pocházejí první zmínky o těžbě stříbrných rud. Během třicetileté války byl Měděnec vydrancován a doly poničeny, těžba však pokračovala dál. Definitivně těžba ustala až v druhé polovině 19. století. Již na začátku 20. století byly doly zpřístupněny jako turistická atrakce a k tomuto účelu slouží dodnes. Štola Marie Pomocné nabízí turistům trasu dlouhou 750 metrů s ukázkou starého hornického nářadí. Vstupné pro dospělé je 80 Kč, děti do 15 let 60 Kč. Zvířata do štoly nesmějí.

Hora Mědník je součástí Hornického regionu Erzgebirge / Krušnohoří, který byl 6. července 2019 zapsán do světového dědictví UNESCO - více informací zde.

Vloženo: 14. 08. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora