NaTreku.cz

Pohodová turistika na Alexandrovu rozhledu v Adamově

Pohoří, oblast / Stát

Moravský kras / Česko

Roční období

Podzim

16. 11. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 105 m

↓ 105 m

Délka

6.0 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 518 m n.m.

min. 471 m n.m.

Turistická mapa Moravského krasu

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 105 m
Sklesané metry: 105 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (i předškolního věku)
  2. Vhodné pro kočárky - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - na podzim menší

Výlet na Alexandrovu rozhlednu v Moravském krasu

Nástupní místo

Na konci vesnice Babice nad Svitavou při vstupu zelené značky do lesa je možné zanechat auto na kraji silnice. V obci jsem nějaké veřejné parkoviště nezaznamenal.
 

Popis treku

Cestu k Alexandrově rozhledně jsem začal na konci obce Babice nad Svitavou. Zde jsme se napojil na zelenou značku. Ta hned za koncem vesnice odbočuje do lesa a pokračuje po široké lesní cestě. Po této cestě jsem pokračoval asi 2 kilometry. Poté značka odbočuje na stezku a po ní jsem došel k Alexandrově rozhledně.

Vyhlídka z rozhledny je opravdu krásná. Údolí řeky Svitavy s Adamovem máte jako na dlani. V dálce je vidět i masiv Pálavy. Od Alexandrovy rozhledny jsem pokračoval po žluté značce. Ta se brzy opět napojuje na širokou lesní cestu. Po ní jsem došel až k pomníku na lesníka A. Ševčíka. Zde jsem se napojil na modrou značku a pokračoval jsem zpět do Bílovic. Těsně před vesnicí jsem odbočil a po pěšině došel k propasti Malá Macocha. Poté jsem se vrátil zpět na modrou značku a vesnicí jsem se vrátil zpět k autu.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet. Celou dobu se jde po širokých lesních cestách. Jen k Malé Macoše se jde po úzké stezce, ale je krátká. Převýšení je minimální. Trasa je ideální pro děti a psy, bez problémů ji projedete i s kočárkem.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádný pramen ani na hospodu. Jedná se o krátký výlet, stačí 1 litr tekutin na osobu.
 

Vrcholy

Alexandrova rozhledna leží na hraně kopce Nad Střelčím 527 m n. m. Výhledy jsou tak pěkné hlavně směrem na západ.
 

Nebezpečí

Trasa je velmi jednoduchá a bezpečná. Není zde žádný problémový úsek. Rozhledna je kamenná a schodiště vede uvnitř, takže i výstup na vyhlídkový ochoz není problém. V letní sezoně si asi pěší turisté musí dávat pozor na cyklisty, neboť cesty jsou pro kola ideální.
 

Jídlo

Na trase není žádná restaurace. Hospody jsou až v obci Babice nad Svitavou. Na cestu stačí jen malá svačina, trasa je krátká a není náročná ani na převýšení.
 

Zajímavosti

Alexandrova rozhledna byla postavena a otevřena v roce 1887. Původně na tomto místě byla vyhlídka z dřevěné konstrukce z šedesátých let 19. století, která byla velmi oblíbenou turistickou atrakcí. Jméno nese rozhledna po císařském radovi Alexandru Suchánkovi. Peníze na stavbu získal Rakouský turistický klub. Rozhledna byla velmi silně poškozena za 2. světové války. Německé vedení se obávalo, aby nesloužila jako navigační bod pro případné bombardování továren v Adamově a tak ji z velké části zničilo. Zbyla z ní tak jen spodní část. Obnovena byla až v 70. letech minulého století. Postupně však opět chátrala a v roce 2007 byla uzavřena. Opět otevřena byla v roce 2009, kdy byla i navýšena na současných 18 metrů. Rozhledna je otevřená celoročně a vstup je zdarma.

Skvělé letecké záběry a další podrobné informace o Moravském krasu najdete například v pořadu ČT Klenoty naší přírody zde.

Vloženo: 21. 11. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora