NaTreku.cz

Výlet na rozhlednu U Lidušky v Moravském krasu

Pohoří, oblast / Stát

Moravský kras / Česko

Roční období

Podzim

06. 11. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 118 m

↓ 118 m

Délka

3.8 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 336 m n.m.

min. 224 m n.m.

Turistická mapa Moravského krasu

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 118 m
Sklesané metry: 118 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - velká
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - ANO

Podzimní výlet na rozhlednu U Lidušky

Nástupní místo

Parkoviště u sokolovny v obci Bílovice nad Svitavou. Kousek od parkoviště je také železniční stanice, takže je možné využít i vlak z Brna.
 

Popis treku

Vzhledem k skvělému podzimnímu počasí jsme se rozhodli pro výlet na poměrně novou rozhlednu v Moravském krasu. Autem jsme dojeli do Bílovic nad Svitavou, kde jsme ještě našli místo k parkování u sokolovny, kde je také hospůdka. Ta již byla obsypána turisty i cyklisty. Od sokolovny jsme vyrazili po asfaltové cestě, po které vede i turistická značka. Vodu jsme doplnili ve studánce Leoše Janáčka a po cestě jsme pokračovali až k malé vodní nádrži. Zde jsme se prudce stočili doprava a opustili jsme i značenou cestu. Dál ovšem vede široká lesní cesta, po které je možné dojít až k rozhledně.

My jsme se však rozhodli projít se i lesem a tak jsme brzy odbočili na lesní stezku a po ní dál stoupali k rozhledně. Pod rozhlednou jsme se opět napojili na širokou cestu a po ní došli až k samotné rozhledně. Výhledy byly skvělé, na nebi nebyl ani mráček. Po krátkém odpočinku a svačině jsme se vydali zpět do Bílovic. Tentokrát jsme ovšem nešli lesem, ale pohodlně po široké cestě, která nás dovedla zpět k autu.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet ideální i pro rodiny s malými dětmi. Až k rozhledně vede široká cesta, takže je cestu možné absolvovat i s kočárkem. Převýšení na trase je malé i celková délka výletu je krátká.
 

Dostupnost vody

Asi 500 metrů od sokolovny se nachází studánka Leoše Janáčka. Zde je možno doplnit tekutiny. Nebo samozřejmě v hospodě v sokolovně v Bílovicích nad Svitavou.
 

Vrcholy

Rozhledna se nachází na bezejmenném kopci ve výšce 336 m n.m. Výhledy na Moravský kras a směrem na jih jsou krásné.
 

Nebezpečí

Jedná se o naprosto bezpečnou trasu, ideální pro rodiny s dětmi. Celou dobu se jde po široké cestě, není zde žádné nebezpečí.
 

Jídlo

Občerstvit se můžete v hospodě v sokolovně v Bílovicích nad Svitavou.
 

Zajímavosti

Rozhledna U Lidušky je nová rozhledna nad Bílovicemi nad Svitavou. Otevřena byla v říjnu 2021. Výška rozhledny je cca 30 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 26 metrů, na kterou vede 131 schodů. Jedná se o kovovou rozhlednu, volně otevřenou celoročně.

Název rozhledny odkazuje na příběh malého dítěte, které matka v nouzi odložila do lesa. Děvčátko našli kamarádi, mj. Rudolf Těsnohlídek a děvčátko zachránili. Rudolf Těsnohlídek se poté rozhodl pomáhat dětem v podobných situacích a založil předvánoční sbírku na pomoc dětem, která se poté rozšířila do celé republiky.

Vloženo: 20. 11. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora