NaTreku.cz

Podzimní výlet do propasti Macocha a Punkevní jeskyně

Pohoří, oblast / Stát

Moravský kras / Česko

Roční období

Podzim

14. 10. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 139 m

↓ 271 m

Délka

7.2 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 501 m n.m.

min. 330 m n.m.

Turistická mapa Moravský kras

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 139 m
Sklesané metry: 271 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO kromě Punkevní jeskyně

Výlet do Punkevní jeskyně a propasti Macocha v Moravském krasu

Nástupní místo

Obec Ostrov u Macochy, kam je možné dojet autobusem z Blanska.
 

Popis treku

Ostrov u Macochy jsme prošli po červené značce, ale za obcí jsme se napojili na zelenou turistickou značku. Cesta po polní cestě rychle ubíhala, jedná se také o jediný úsek trasy, kde jsou výhledy do kraje. Po vstupu do lesa jsme pokračovali po kamenité široké cestě až k rozcestí Občiny. Po úzké stezce jsme pokračovali k velkému parkovišti u propasti Macocha. Od něj je to již kousek k horní vyhlídce do Macochy. Jelikož byla doba oběda, využili jsme chaty Macocha a dali si rychlý oběd.

V informacích jsme si také koupili vstup do Punkevní jeskyně. Poté jsme po schodech sešli k nižší vyhlídce do propasti. Vrátili jsme se zpět a začali sestupovat po široké cestě do údolí k Punkevní jeskyni. Sestup je hlavně v závěru hodně prudký a cesta je zde více kamenitá. V údolí jsme po asfaltce došli ke vstupu do Punkevní jeskyně. Absolvovali jsme prohlídku jeskyní, včetně plavby podzemní říčkou, což je nezapomenutelný zážitek. Návštěva jeskyní zabrala asi 1 hodinu. Poté jsme se vydali dál údolím a po asfatce jsme došli ke Skalnímu mlýnu, kde na nás již čekal odvoz.
 

Náročnost

Odpočinkový výlet, který je ideální pro rodiny s dětmi. Celou dobu se jde po značených cestách. Na trase není takřka žádné stoupání, takže trasu zvládnou opravdu všichni. Prudší je jen sestup od propasti Macocha do údolí říčky Punkva. Trasu projede i kočárek, jen při klesání do údolí Punkvy je cesta více kamenitá. Pro psy je trasa také ideální, jen samozřejmě nemůžou do Punkevní jeskyně.
 

Dostupnost vody

Občerstvení a chata je u vyhlídky do propasti Macocha. Další občerstvení je u vstupu do Punkevní jeskyně a restaurace je i ve Skalním mlýně na konci trasy.
 

Vrcholy

Trasa vede většinou údolím, žádný vrchol po cestě není. Výhledy tak jsou jen na začátku výletu na cestě z Ostrova u Macochy.
 

Nebezpečí

Jedná se jednoduchý výlet. Cesty jsou bezpečné. V údolí říčky Punkva jezdí vláček s turisty, takže je nutné se mu vyhnout. Okraje propasti jsou dobře zabezpečeny zábradlím. Prudký sestup do údolí Punkvy je také zajištěný dřevěným zábradlím. Žádné nebezpečí tak nehrozí.
 

Jídlo

Restaurací je na trase několik. První jsou v obci Ostrov u Macochy, další u propasti Macocha. Další občerstvení je u vstupu do Punkevní jeskyně a restaurace je také na konci výletu ve Skalním mlýně.
 

Zajímavosti

Trasa výletu začíná v obci Ostrov u Macochy. Při příjezdu do obce směrem od Blanska se nachází další známá jeskyně - Balcarka, která je s průvodcem zpřístupněna turistům.
 

Vloženo: 18. 10. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora