NaTreku.cz

Výlet k hradu Holštejn a jeskyni Hladomorna

Pohoří, oblast / Stát

Moravský kras / Česko

Roční období

Zima

25. 02. 2024

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 236 m

↓ 236 m

Délka

8.5 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 515 m n.m.

min. 447 m n.m.

Turistická mapa Moravský kras

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 236 m
Sklesané metry: 236 m

Užitečné informace

  1. Přírodní areál Velká dohoda je otevřen Velikonoc.

Výlet na zříceninu hradu Holštejn v Moravském krasu

Nástupní místo

Výchozí bod pro výlet byla obec Ostrov u Macochy. Auto jsme nechali na parkovišti u hospůdky. Parkování je zdarma.

 

Popis treku

Z Ostrova u Macochy vede ke hradu Holštejn červená turistická značka. První část cesty vede po široké polní cestě, ze které jsou pěkné výhledy do okolní krajiny. V závěru cesta klesne k silnici. Tu jsme přešli a pokračovali stezkou v lese. Zde jsou již také první jeskyně po cestě. Nejzajímavější je asi Nová Rasovna, což je propadání říčky Bílá voda. Od říčky je to sice jen kousek na zříceninu hradu Holštejn, nicméně je nutné k němu prudce vystoupat. K tomu pomáhají i vybudované schody. Zřícenina není nijak zabezpečena, takže hlavně na okraji skal je nutné dát velký pozor. Po prohlídce zříceniny jsme sestoupili po skalní stěnu. Zde se nachází další cíl našeho výletu, jeskyně Hladomorna. Ta je volně přístupná. Je však nutné nějaké světlo k prohlídce jeskyně. My měli štěstí a narazili jsme i na odpočívajícího netopýra. Od jeskyně jsme se vydali do nedaleké obce Holštejn, kde je hospůdka a dali jsme si tam oběd.

Zpět jsme se vydali trošku jinou cestou. Nejprve jsme šli kousek po silnici. Brzy jsme však vstoupili do lesa a po lesní cestě došli až k bývalému lomu Velká dohoda. Zde je vybudováno mnoho atrakcí, například ferrata nebo lanové centrum. Od lomu jsme dál pokračovali po širokých cestách, které nás nakonec zavedly zpět do Ostrova u Macochy.
 

Náročnost

Příjemný výlet v nenáročném terénu. Trasa vede po širokých cestách nebo lesní stezce. Prudší je jen výstup na hrad Holštejn od říčky Bílá voda. Jsou zde i schody pro usnadnění výstupu. Jinak není na trase žádný náročný úsek. Výlet je ideální pro rodiny nebo se psy.
 

Dostupnost vody

Po cestě jsme nenarazili na žádný pramen, ale v obci Holštejn je hospoda, případně v týdnu otevřený obchod s potravinami. My jsme měli nějakou vodu i sebou.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol. Částečné výhledy nabízí cesta z Ostrova u Macochy a výhled ze zříceniny hradu Holštejn.
 

Nebezpečí

Cesta samotná je velmi jednoduchá a bezpečná. Jediné problémové místo, hlavně pro děti je zřícenina hradu Holštejn. Ten byl vybudován na vysoké skále. Není zde ovšem žádné zábradlí a tak je nutné dát u okraje skály pozor. Průzkum jeskyně Hladomorna je bez problémů, jen je zde vlhko a klouže to zde.
 

Jídlo

Měli jsme nějakou svačinu sebou. Oběd jsme si dali v hospodě v obci Holštejn. Hospoda je i v obci Ostrov u Mocochy.
 

Zajímavosti

Hrad Holštejn byl založen v roce 1268 synem  synem moravského pána Crhy z Ceblovic Harmanem. Postaven byl na vysokém skalním ostrohu v Moravském krasu. Na konci 14 století jejich rod vymřel a hrad získal Vok a založil rod pánů z Holštejna. Hrad od roud Voků koupil v polovině 15 století  Hynek z Valdštejna a Židlochovic. Hrad změnil ještě několikrát majitele až začal postupně chátrat. Od poloviny 16. století je hrad označován jako pustý. 

Pod hradem se nachází jeskyně, jejíž název nese jméno Hladomorna. Ta opravdu sloužila ve středověku jako vězení, vchod do jeskyně byl zazděný. Věžni byli do jeskyně spuštěni otvorem ve stropě přímo z hradu. Při průzkumu jeskyně bylo nalezeno mnoho lidských pozůstatků. Vchod do jeskyně byl zavalený až do roku 2011, kdy byl znovu zpřístupněn veřejnosti. V jeskyni zimují vzácní netopýři - netopýr velký a netopýr ušatý.

 

Vloženo: 28. 02. 2024
Autor:
Gejza
Profil autora