NaTreku.cz

Výlet k jeskyním Pekárna, Netopýrka a Švédský stůl v Moravském krasu

Pohoří, oblast / Stát

Moravský kras / Česko

Roční období

Léto

19. 08. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 128 m

↓ 128 m

Délka

4.0 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 370 m n.m.

min. 321 m n.m.

Turistická mapa Moravského krasu

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 128 m
Sklesané metry: 128 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední
  4. Do jeskyně Netopýrka je nutné mít baterku

Krátký rodinný výlet po jeskyních v Moravském krasu

Nástupní místo

Malé parkoviště u obecního úřadu v obci Ochoz u Brna. Značená cesta vede přímo kolem parkoviště.
 

Popis treku

Z obce Ochoz u Brna jsme se vydali po modré značce, která nejprve vede po loukách. Brzy jsme však vstoupili do lesa podél Ochozského potoka jsme začali mírně klesat do údolí Říčky. Cesta je to jednoduchá, po cestě je několik mostů přes malé potok.

Po dosažení údolí s Říčkou jsme pokračovali dál po modré k jeskyni Pekárna. Tentokrát vede cesta do prudkého kopce, upraveného několika schody pro usnadnění výstupu. Jeskyně Pekárna je obrovská, ale není hluboká. Po důkladném průzkumu jsme se vrátili zpět do údolí Říčky.

Jelikož bylo nadšení dětí z jeskyně velké, rozhodli jsme se pokračovat k další volně přístupné jeskyni - Netopýrka. K ní jsme došli po neznačené lesní pěšině, která kopírovala tok Říčky. Jeskyně Netopýrka je pravý opak Pekárny. Vstup je užší a délka chodeb by měla být až 90 metrů. Jelikož jsme neměli baterku, pronikli jsme asi jen 10 metrů do jeskyně.

Od Netopýrky jsme pokračovali po neznačené stezce k další jeskyni - Švédský stůl. Stezka vedla nejprve prudce do kopce, poté jsme lehce klesli ke vstupu do jeskyně Švédský stůl. Jedná se o krátkou, ale průchozí jeskyni. Vstup do jeskyně je úzký, ale ústí jeskyně je široké. Po průzkumu této jeskyně jsme se vrátili zpět na modrou značku a vrátili se po ní zpět do Ochozu u Brna.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet ideální pro rodiny s dětmi. Trasa vede po lesních stezkách. Převýšení je minimální, jen k jeskyni Pekárna se jde prudce do kopce a výstup usnadňují schody. Mezi jeskyněmi Netopýrka a Švédský stůl se jde po úzké stezce. Lehce náročnější je vystoupat od jeskyně Netopýrka, ale tento lehce skalnatý úsek zvládly bez problémů i malé děti. Trasa je vhodná i pro pejskaře.
 

Dostupnost vody

Na trase není žádné občerstvení. Hospody jsou v obci Ochoz u Brna.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol. Naopak vede do hlubin země:-)
 

Nebezpečí

Lesní cesty jsou široké a naprosto bezpečné. V pohodě je i jeskyně Pekárna, která je široká a není hluboká. Naopak do jeskyně Netopýrka je nutné mít baterku. Skála v jeskyni je vlhká a docela klouže. Jeskyně Švédský stůl je průchozí a malá. Je ale nutné dát pozor na děti, aby nepobíhaly podél horní hrany jeskyně. Není zde žádné zábradlí.
 

Jídlo

Na trase není žádná hospoda, proto je dobré mít nějakou tu svačinu. Hospoda je v obci Ochoz u Brna.
 

Zajímavosti

Jeskyně Netopýrka není na oficiální cestě, ale správa Moravského krasu vstup do jeskyně toleruje. Jeskyně je tak volně přístupná na vlastní nebezpečí. Délka chodeb v jeskyni je zhruba 90 metrů. Na dně jeskyně je ponorný potok, ke kterému můžete dojít. Pro vstup do jeskyně je nutná baterka!

Švédská jeskyně je dlouhá jen asi 30 metrů. Název dostala podle švédských vojáků, kteří zde měli během třicetileté války tábořit. Jedná se o velmi významnou archeologickou lokalitu. Nálezy dokazují přítomnost člověka neandrtáslkého. Jeskyně také sloužila jako doupě pro hyenu jeskynní nebo medvěda, kteří zde žili ve čtvrtohorách.

Vloženo: 01. 09. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora