NaTreku.cz

Výlet na zříceninu hradu Strádov v Železných horách

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Zima

10. 03. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 161 m

↓ 161 m

Délka

5.7 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 417 m n.m.

min. 320 m n.m.

Turistická mapa Železných hor

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 161 m
Sklesané metry: 161 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - v zimní sezoně malá

Nenáročná túra údolím řeky Chrudimky přes hrad Strádov

Nástupní místo

Náves v obci Libáň. Ta leží u silnice mezi Slatiňany a Nasavrky. V obci začíná zelená turistická značka.
 

Popis treku

Z vesnice Libáň jsem vyrazil po zelené značce. Nejprve je nutné přejít kousek (cca 200 metrů) po státní silnici. Poté se jde již po polní a posléze lesní cestou. Po zhruba 1 kilometru jsem dorazil ke zřícenině hradu Stradov. Ten se nachází na skále nad řekou Chrudimkou. Od hradu jsem sešel prudkými serpentinami k řece, kde jsem překročil most pro pěší přes řeku Chrudimku (foto) a napojil se na pohodlnou širokou cestu kolem řeky. Po cca půl kilometru narazíte na přístřešek Strádovské peklo, kde se můžete občerstvit vlastní svačinou (foto).

Pokračuji podel řeky Chrudimky v hlubokém údolí, které je součástí přírodní rezervace Strádovské peklo. Cesta je po celou dobu široká a nevzdaluje se od řeky. Po asi 2 kilometrech jsem došel k Pekelskému mlýnu, kde jsem po mostě přešel řeku a začal stoupat z údolí. Brzy jsem se ocitl na otevřeném poli a po cestě (foto) došel ke státní silnici. Tu jsem přešel a po modré značce jsem pokračoval vesnicí Drahotice zpět do vesnice Libáň.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý a krátký výlet do krásné přírody. Celou dobu se jde po značených cestách, které jsou takřka v po celou dobu široké. Stoupání také není náročné. Trasa je vhodná pro děti a psy. S kočárkem by byl asi problém sjet od hradu k řece Chrudimce (foto), takže to nedoporučuji.
 

Dostupnost vody

Na trase by měl být kousek za Pekelským mlýnem na zelené značce pramen Slavice, ale je dobře schovaný, já jsem si ho nevšiml. Žádná hospoda nebo občerstvení po cestě ani v Libáni není. Na cestu stačí ale 0,5 litru tekutin na osobu.
 

Nebezpečí

Trasa je vedena celou dobu po značených lesních cestách. Ty jsou široké a bezpečné. Pouze trasa na hrad Strádov a z něj je trochu prudší, může za mokra klouzat (foto). Jediné nebezpečí tak hrozí při přecházení frekventované státní silnice.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení, tak je dobré mít nějakou dobrotu vlastní. Ale trasa je to krátká, takže stačí nějaká energy tyčinka nebo lehká svačina a 0,5 litru vody.
 

Zajímavosti

Zřícenina hradu Strádov se nachází v lesích na sklále nad řekou Chrudimkou. První zmínky o hradu pocházejí ze druhé poloviny 14. století. Během hustitských válek byl hrad pravděpodobně dobyt husity a po těchto událostech hrad zůstal opuštěný a zpustl. Obnoven nebyl, neboť středisko panství se přesunulo do Nasavrk. V dnešní době zůstaly nejvíce zachovány zdi hradní věže a vstupní portál. Z paláce zůstaly jen základové zdi. Více informací o zřícenině najdete na webu hrady.cz.

Vloženo: 14. 03. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora