NaTreku.cz

Turistická trasa přes Klokočské skály v CHKO Český ráj

Pohoří, oblast / Stát

Český ráj / Česko

Roční období

Zima

17. 03. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 258 m

↓ 258 m

Délka

5.9 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 432 m n.m.

min. 333 m n.m.

Turistická mapa Klokočských skal

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 258 m
Sklesané metry: 258 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárek - NE
  4. Přelidněnost - v zimě / na jaře malá

Krátký výlet na Zdenčinu skálu v Českém ráji

Nástupní místo

Parkoviště u autobusové zastávky v obci Klokočí. U parkoviště začíná turistická značka.
 

Popis treku

U parkoviště jsem se hned napojil na červenou značku, která vede ke Klokočským průchodům. Jedná se o úzkou štěrbinu mezi skalními bloky, která prudce stoupá. Výstup usnadňují vybudované kamenné schody (foto). Touto atraktivní cestou jsem tak vystoupal na náhorní plošinu, kterou tvoří pískovcové skály. Podél hrany těchto skal pokračuje stezka. Je tak možné z ní občas odběhnout a kochat se ze skal výhledy do okolí. Pokračoval jsem tedy po červené turistické značce.

Ta se po čase lehce odklonila od hrany skal a pokračovala krásným lesem mezi skalními bloky (foto). Asi po dvou kilometrech jsem odbočil a došel jsem na Zdenčinu skálu (stále na červené značce), odkud je pěkný výhled do údolí řeky Jizery.

Vrátil jsem se zpět k odbočce a poté jsem se vrátil asi ještě 150 metrů. Odbočil jsem prudce vlevo do malé rokle. Vede sem neznačená pěšina, která se ovšem brzy rozšíří. Brzy jsem se napojil na širokou lesní cestu a došel jsem k lesní asfaltce. Ta vede do osady Rozumov. Tam jsem ovšem nedošel, neb jsem opět odbočil na neznačenou stezku a osadu jsem tak minul. Přešel jsem další asfaltku a opět po neznačené stezce se spustil do hlubokého údolí. V něm jsem se napojil na žlutou značku (Naučná stezka Klokočské skály). Po ní jsem začal stoupat zpět směrem do obce Klokočí. Cesta postupně nabírá výšku a stoupání usnadňují schody. Cesta vede kolem jeskně Postojna (foto). Jedná se o jedinou přístupnou jeskyni v Českém ráji. Jeskyně Postojna je největší pseudokrasovou jeskyní. Velká síň je asi 18 metrů dlouhá a 16 metrů široká, Malá síň je  okrouhlá komůrka o průměru dva metry a výšce 1,5 metru. 

Od jeskyně jsou opět vybudovány pohodlné schody. Poté se jde již po příjemné stezce kolem restaurace Na Klokočských skalách. Došel jsem zpět ke Klokočským průchodům a vrátil se zpět do obce Klokočí.

Kdybyste měli víc času než já, tak od restaurace jděte dál po žluté značce směrem na jih na zříceninu skalního hradu Rotštejn, který určitě stojí za návštěvu.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet zpestřený krásnými výhledy z pískovcových skal. Na trase narazíte na kamenné i kovové schody k usnadnění výstupu. Jinak se takřka pořád jde po lesní stezce. Převýšení není tak hrozné (258 výškových metrů), takže je trasa ideální pro děti i psy. Kočárky trasu určitě neprojedou, díky mnoha schodům.
 

Dostupnost vody

Zásoby tekutin je možné doplnit v Restauraci Klokočí v jižní části obce. Další možností by mohl být penzion s hospodou Restaurace na Klokočských skalách, ale v době mého výletu (březen 2019) byl zavřený a byla zde cedule na prodej, což nevěstí nic dobrého. Jinak na žádnou studánku jsem po cestě nenarazil. Stačilo mi 0,5 litru vody.
 

Možnosti přespání

Nad východem z Klokočských průchodů je penzion Na Klokočských skalách. V celé lokalitě Českého ráje je velké množství ubytování, hlavně penziony.
 

Vrcholy

Trasa sice nevede přes žádný vrchol, ale z části vede po hraně skalních bloků a tak jsou zde skvělé výhledy po CHKO Český ráj a údolí řeky Jizery. Stejně tak ze Zdenčiny skály.
 

Nebezpečí

Je nutné si dát pozor na hranách skalních bloků. Kromě vyhlídky Zdenčina skála, která je zajištěna zábradlím, nejsou nikde zábrany. Proto hrozí pád z velké výšky. Jinak se jde po pohodlných stezkách. I stezky mimo značené cesty jsou bez problémů. Sice jsou užší, ale nehrozí zde žádné nebezpečí. I orientačně jsou přehledné.
 

Jídlo

Hospoda je v obci Klokočí a poté nad Klokočskými průchody. Mě stačily jen sušenky, neboť je trasa poměrně krátká.
 

Zajímavosti

Trasa vede mimo jiné kolem jeskyně Postojná. Jedná se o největší pseudokrasovou jeskyni Českého ráje. Vstup do jeskyně je úzkým otvorem u země. Poté se rozšíří do většího prostoru s několika bočními chodbami. Jeskyni využívali jako úkryt a obydlí lidé již před 1200 lety před n. l. Název získala po největší slovinské jeskyni.

Skalní hrad Rotštejn sice není přímo na popisované trase, ale je pouze kousek od ní, určite stojí za prohlídku, když vám to čas dovolí. Vznikl na Hrad byl založen v polovině 13. století šlechtici z rodu Markwarticů. Na hradě se koná mnoho kulturních akcí, je tak vhodný i pro návštěvu s dětmi, více informací na oficiálním webu hradu www.hradrotstejn.info nebo v historickém seriálu ČT Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých

Přírodní rezervaci Klokočské skály tvoří souvislá skalní hradba složená z prvohorních pískovců o mocnosti až 60 metrů s mnoha jeskynními dutinami. Více informací a pěkných záběrů Klokočských skal najdete v pořadu ČT Toulavá kamera.

Vloženo: 24. 03. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora