NaTreku.cz

Trek od hradu Valečov k Příhrazským skalám v Českém ráji

Pohoří, oblast / Stát

Český ráj / Česko

Roční období

Jaro

22. 04. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 697 m

↓ 697 m

Délka

14.8 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 407 m n.m.

min. 260 m n.m.

Turistická mapa Český ráj

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 697 m
Sklesané metry: 697 m

Užitečné informace

  1. Parkoviště u Valečova stojí 50 Kč na den
  2. Vstup na hrad Valečov - 50 Kč dospělý, 20 Kč děti

Okružní trek v Českém ráji přes Příhrazské skály

Nástupní místo

Parkoviště pod hradem Valečov. Cena za parkování je 50 Kč za den pro osobní auto.
 

Popis treku

Z parkoviště jsme vyrazili brzy ráno, takže hrad Valečov byl ještě zavřený. Jeho prohlídku jsme si nechali na zpáteční cestu. Naopak jsme si užili Valečovské skalní světničky, kde jsme byli úplně sami. Od světniček jsme pokračovali po zelené značce, ale u osady Zápudov jsme ji opustili a prošli jsme osadou. Napojili jsme se na modrou značku, po které jsme došli k obětnímu kameni. Dál jsme pokračovali po široké cestě až k napojení žluté značky. Po žluté jsme prošli Hrázkovu rokli a prudce jsme z ní vystoupali k rozcestí Hrázka. Dál jsme pokračovali po žluté značce. To se již začaly otevírat výhledy na Příhrazské skály. Poté jsme začali prudce sestupovat do Příhraz. Cesta je místy doplněna schody. My měli to štěstí, že se zde zrovna konal závod Příhrazské schody, takže tu bylo poměrně rušno. Nakonec jsme se mezi běžci prokličkovali a v hospodě jsme si dali oběd.

Poté jsme pokračovali po červené značce. Ta vede po schodech prudce do skal. Dál stezka vede po skalním hřebenu, místy jsou k usnadnění výstupu instalovány ocelové schody. Stezka dál pokračuje po skalách, místy se otevírají výhledy směrem k Ještědu. Nakonec jsme došli k restauraci Na krásné vyhlídce. Zde to bylo jako na Václaváku. Všude davy lidí. Proto jsme se rychle pokračovali dál. I cesta k Drábským světničkám byla plná lidí. I tak jsme si vychutnali krásné výhledy ze skalních bloků. Prošli jsme kolem Drábských světniček (zavřené z důvodu rekonstrukce) a pokračovali po červené značce. Ta vede lesem a nakonec nás dovedla zpět k Valečovským skalním vesničkám a hradu Valečov. Užili jsme si prohlídku hradu a poté se vrátili zpět na parkoviště.
 

Náročnost

Trasa výletu je středně dlouhá, pro dospělého člověka není problém, děti mohou být unavené. Jinak je trasa vedena většinou po lesních stezkách nebo cestách. Cesta po Příhrazských skalách je místy lehce exponovaná. Jsou zde ocelové schody a zábradlí pro usnadnění chůze. Trasa je vhodná i pro psy, jen na těch schodech budou mít lehké problémy. Trénované děti ji zvládnou bez problémů.

Dostupnost vody

Na trase je několik možností k doplnění tekutin. Například studánka U Hrdinky na začátku výletu, poté jsou zde restaurace V Příhrazích a Na krásné vyhlídce. Proto stačí 1 litr na osobu.
 

Možnosti přespání

V Českém ráji je plno možností k přespání. My jsme využili ubytování v nedalekých Svijanech, což mělo výhodu návštěvy místního pivovaru.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol, pěkné výhledy ale nabízejí především Příhrazské skály směrem na sever k Ještědu.
 

Nebezpečí

Jediné exponovanější místo je přechod Příhrazských skal, kdy je stezka úzká a vedená ve skalnatém terénu. Místy je zde zábradlí a ocelové schody. Nutné je si dát pozor na hraně skalních bloků. Nejsou zde žádná zábradlí a hlavně na malé děti je nutné dohlížet.
 

Jídlo

Na trase jsou hospody Na krásné vyhlídce a Hospoda v Příhrazích. My využili druhou jmenovanou, kde bylo výrazně méně lidí.

Zajímavosti

Trasa začíná i končí u zříceniny hradu Valečov. Tento hrad byl vybudován na začátku 14. století rodem Valečovských z Valečova. Původně se jednalo o dřevěný hrad. Valečov je částečně vytesán do pískovcových skal. Hrad je od roku 1652 uváděn jako pustý, nicméně do konce 19. století jej využívala chudina jako obydlí. Zřícenina je v současné době vedena jako kulturní památka České republiky. Vstup na hrad je zpoplatněn, ale bez průvodce. Více na jeho oficiálních stránkách.
 

Vloženo: 02. 05. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora