NaTreku.cz

Výlet na zříceninu hradu Zbirohy v Českém ráji

Pohoří, oblast / Stát

Český ráj / Česko

Roční období

Jaro

22. 03. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 343 m

↓ 343 m

Délka

5.9 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 506 m n.m.

min. 272 m n.m.

Turistická mapa Český ráj

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 343 m
Sklesané metry: 343 m

Výlet na hrad Zbirohy přes skalní bludiště Chléviště

Nástupní místo

Parkoviště u sokolovny v obci Malá Skála. Další oficiální parkoviště byla plná a jinde v obci je zákaz stání.
 

Popis treku

Z Malé Skály jsem vyrazil po červené značce. Ta vede po louce do kopce ke skalnímu bludišti. Po cestě se otevírají krásné výhledy na okolí obce Malá Skála. Po vstupu do lesa cesta dál prudce stoupá, často jsou zde i schody pro usnadnění výstupu. Po výstupu nejprudší částí jsem odbočil na žlutou značku a brzy jsem vstoupil do skalního bludiště Chléviště. Průchod mezi skalami je velmi zábavný, zpestřený několika vyhlídkami.

Po průchodu skalami jsem pokračoval lesem dál po žluté značce až k napojení na modrou. Zde jsem opustil svět skal a začal po modré sestupovat z kopce. Napojil jsem se na zelenou značku a po široké cestě pokračoval k zřícenině Zbirohy. Pod hradem cesta odbočuje na úzkou stezku a po ní jsem vystoupal k zřícenině Zbirohy. Po prohlídce jsem se vydal stejnou cestou zpět. U rozcestí U tůňky jsem však pokračoval dál po zelené značce a po široké lesní cestě jsem sestoupil zpět do Malé Skály.
 

Náročnost

První úsek trasy vede do prudkého kopce, ale výstup usnadňují i vytesané schody. Je nutné vystoupat cca. 200 výškových metrů. Další část trasy se proplétá mezi skalními útvary. Zde je nutné dát pozor, průchody jsou úzké a na jaře je zde často led a sníh. Zbytek trase je již veden po pohodlných chodnících nebo lesních cestách. Trasa je ideální i pro děti a psy. Kočárek ji určitě neprojede.

 

Dostupnost vody

Na trase jsou nějaké studánky a potůčky, ale já měl vlastní vodu. Stačilo mi 1,5 litru.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol, nicméně vyhlídky ve skalním bludišti Chléviště jsou skvělé. Nejlepší je asi Huníkova vyhlídka, která nabízí výhled na údolí řeky Jizery, vidět je i Ještěd.
 

Nebezpečí

Na trase samotné žádné nebezpečí nehrozí. Pozor si musíte dát ve skalním bludišti Chléviště. Hlavně v zimě a na jaře je mezi skalami dost sněhu a ledu a i tak náročná stezka je místy hůř schůdná. Jinak je průchod skalami skvělá zábava. Zbytek cesty je úplně bez problémů.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení. Je dobré mít nějaké dobroty sebou.
 

Zajímavosti

Hrad Zbirohy (Zbiroh) byl postaven ve 14. století. Přesnější datum vzniku hradu není známo. Není ani známo kým byl založen. Postaven byl nad řekou Jizerou na skalním ostrohu. Známým majitelem hradu byl prokazatelně doložen až Markvart z Vartemberka z konce 14. století. Během husitských válek hrad nebyl obléhán a nijak poničen. Stal se tak základnou loupeživých rytířů v následujících letech. Proto byl stejně jako mnoho dalších podobných hradů ve 40. letech 15. století dobyt a pobořen krajským vojskem. V roce 1458 se uvádí jako pustý. V současné době se zachovalo poměrně hodně zdiva i sklepní prostory. Hrad je volně přístupný veřejnosti.
 

Vloženo: 31. 03. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora