NaTreku.cz

Výlet od zříceniny Pařez do Prachovských skal

Pohoří, oblast / Stát

Český ráj / Česko

Roční období

Zima

10. 03. 2024

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 498 m

↓ 498 m

Délka

9.4 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 462 m n.m.

min. 307 m n.m.

Turistická mapa Český ráj

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 498 m
Sklesané metry: 498 m

Užitečné informace

  1. Mimo turistickou sezónu je vstup do Prachovských skal bez poplatku

Výlet v Českém ráji do Prachovských skal a na hrad Pařez

Nástupní místo

Auto jsme nechali u rybníka v obci Pařezská Lhota kousek od zříceniny hradu Pařez. Parkování je zde bezplatné.
 

Popis treku

K zřícenině hradu Pařez jsme dojeli brzy ráno a parkoviště tak bylo úplně prázdné. Umím si představit, že v hlavní turistické sezóně zde jen tak nezaparkujete.

Od parkoviště je to jen kousek ke skalní zřícenině hradu Pařez. Na hrad vede několik vysekaných schodů. Během naší návštěvy byla část hradu zavřená z důvodu opravy. Od hradu jsme se vydali po červené turistické značce. Cesta vede kolem mnoha pískovcových bloků. Charakter cesty se různě měnil. Místy jsme šli po úzké lesní stezce, kterou střídala široká kamenitá cesta. nakonec jsme došli k rybníku Pelíšek. Zde jsme odbočili na zelenou značku a pokračovali jsme krásným údolím do obce Maršov. Cesta se zde prudce stáčí a my jsme se poprvé zapotili cestou do kopce. Nakonec jsme došli na vyhlídku Ervínův hrad. Dál jsme pokračovali po značce, ale brzy jsme odbočili na modrou turistickou značku, která nás dovedla na skalní soutěsku Fortna. Ta je již součástí Prachovských skal.

Sestoupili jsme do soutěsky procházeli jsme mezi vysokými skalami. Udělali jsme si obočku na Vítkovu vyhlídku a po zelené značce jsme došli k hlavní části Prachovských skal. Sestoupili jsme Myší dírou jen proto, abychom ihned po schodech stoupali na protější skalní vyhlídky. Dál jsme pokračovali po zelené značce po Velkém okruhu. Napojili jsme se na červenou značku a po ní opět sestoupili do dolních pater Prachovských skal. Pokračovali jsme k turistické chatě a hlavnímu vstupu do skal. V hlavní sezoně je vstup zpoplatněn, tentokrát byly pokladny zavřené. Od Prachovských skal jsme se vrátili zpět k zřícenině Pařez po červené turistické značce.
 

Náročnost

Na první pohled velmi jednoduchý a příjemný výlet. Většinu trasy se jde po lesních cestách mezi pískovcovými skalami. Samotné Prachovské skály jsou trošku náročnější na fyzičku. Velmi často se zde stoupá nebo klesá po vytesaných schodech. Těch zdoláte na celém treku opravdu stovky. Takže se člověk unaví. Trasa je však ideální pro děti nebo i pro psy. Kočárek ji samozřejmě neprojede.
 

Dostupnost vody

U Prachovských skal je restaurace turistické chaty Prachov. Jinak jsme nikde na studánku nenarazili. Měli jsme sebou cca. 1,5 litru.
 

Vrcholy

Trasa samotná nevede přes žádný vrchol, ale je zde několik skalních vyhlídek. My jsme neměli dobré počasí na výhledy, jinak je vidět např. Ještěd.
 

Nebezpečí

Ve skalách je nutné být velmi opatrný. Vlhké kameny kloužou. Všechny vyhlídky jsou zajištěny zábradlím, ale hlavně malé děti by měly být stále pod dohledem.

Jídlo

Přímo na trase je restaurace turistické chaty Prachov. Další restaurace je restauce Pod šikmou Věží, kousek od skalní rokle Fortna.
 

Zajímavosti

Sklaní hrad Pařez neměl dlouhou existenci. Byl postaven pravděpodobně v polovině 14. století na skalním bloku. Zanikl v roce 1424, kdy jej dobyli husité. V současné době se zachovaly zbytky hranolové věže a vytesané světničky. Ty sloužily jako sklepy.
 

Vloženo: 14. 03. 2024
Autor:
Gejza
Profil autora