NaTreku.cz

Okružní trek v N.P. Gesäuse

Pohoří, oblast / Stát

Ennstálské Alpy / Rakousko

Roční období

Léto

29. 07. 2023

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1808 m

↓ 1809 m

Délka

18.4 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 2021 m n.m.

min. 641 m n.m.

Turistická mapa Gesäuse

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1808 m
Sklesané metry: 1809 m

Výstup na horu Tamischbachturm v N.P. Gesäuse

Nástupní místo

Parkoviště Mühlbach – Ennstaller Hütte (zdarma, prostorné), z vedlejší silnice mezi obcemi Sankt Gallen a Groβreifling se odbočuje za zámečkem Kassegg.
 

Popis treku

Z vedlejší silnice spojující obce Sankt Gallen a Groβreifling odbočuju za zámečkem Kassegg k značenému parkovišti Mühlbach – Ennstaller Hütte (zdarma, prostorné). Od parkoviště vyrážím po široké Forststrasse nahoru podél potoka Mühlbach. Na rozcestí odbočuju a pokračuji směr Ennstaler Hütte, jediné chatě na cestě. Z pasek na cestě jsou vidět okolní kopce – blízký Kleiner Buchstein, na severu pak o něco vzdálenější Bodenwies, trojmezní Stumpfmauer (Dreiländereck) a Hochkar, rozpoznatelný podle vysílače. Stoupám severním svahem Tamischbachturm serpentinami až k chatě Ennstaler Hütte (1543 m). Chata je otevřená, z terasy je nádherný výhled do údolí Ennstal, kterému dominují tři mohutné horské masivy – Hochtor, Admonter Reichenstein a Groβer Buchstein.

Nezdržuju se dlouho, obcházím chatu a dál stoupám po kvetoucích horských loukách k vrcholu Tamischbachturm. Z vrcholu se otevře krásný výhled na Ybbstalské Alpy a Hochschwab. Mate mě hora na jihu, z mapy zjišťuju, že jde o Lugauer, který z tohoto pohledu postrádá svůj typický špičatý tvar. Po chvíli odpočinku scházím stejnou cestou k chatě, kde ve mně jen zasyčí osvěžující Apfelspritz. Posedává tu už pár lidí, k chatě vede z údolí několik cest. Čeká mě druhá polovina cesty, už ne tolik náročná na převýšení, ale technicky obtížnější.

Procházím řídkým lesem pod horu Tieflimauer (1820 m). Na ni vedou z cesty dvě odbočky – od Teufelskreuz turistická s několika zajištěnými úseky, o něco dál pak klettersteig Teufelstieg (C). U Teufelskreuz sice žádný kříž, ani ďábla nepotkávám, zato z černého nebe se tu spustí pekelný slejvák. Zalézám v lese pod strom a čekám, jak se situace vyvine. Třikrát zahřmí, z nebe se vylijí litry vody, ale do půl hodiny je po všem, letní bouřka se přesunula dál. Vracím se na cestu, vyprahlá zem vpila většinu vody a kameny rychle usychají a tak pokračuju pod Tieflimauerem přes suťová pole k sedlu u Kleiner Buchstein. Když se v těchto místech otočíte, uvidíte krásný, šikmý profil Tamischbachturm. V sedle se přehoupnu na druhou stranu hřebene. Kvalita cesty se trochu zhoršuje – je tu několik strmějších míst, kde je nutné použít i ruce. Pěšina pokračuje traversem, střídá se tráva a suť. Povrch je místy nepevný, v suťáku podjíždí kamení pod nohama. Spíše ale nepříjemné, než že by hrozilo větší nebezpečí. Travers končí u rozcestníku Otterriegel (1485 m).

Tady se odpojuje stoupák na Kl. Buchstein, který je sice nedaleko, ale k výstupu na něj už potřebujete lezecké vybavení. Já se vydávám dolů podél vyschlého koryta potoka Mühlbach plného vybělených kamenů. Později se potok opět objeví a cestou do údolí sbírá desítky menších potůčků, které tu po vydatném dešti stékají z hory. Asi za hodinu jsem zpět na parkovišti. Cestou zpět se zastavuju ještě u středověkého hradu Gallenstein (Burgruine Gallenstein) nad městečkem Sankt Gallen. Kamenný hrad je volně přístupný a z jeho ochozů je vidět všechny tři vrcholy, které jsem obešla – Tamischbachturm, Tieflimauer i Kleiner Buchstein.
 

Náročnost

Národní park Gesäuse se rozkládá na trojmezí mezi třemi rakouskými zeměmi – Horním, Dolním Rakouskem a Štýrskem. Z mnoha turistických tras jsem si vybrala okružní trek pod Groβer a Kleiner Buchstein a výstup na horu se zajímavým, zkoseným profilem – Tamischbachturm (2035 m). Celá trasa vede po značených AV cestách, je náročnějčí na převýšení i vzdálenost. Kolem je ale více turistických tras, je možné zkrátit, prodloužit, nebo rozložit na dva dny s noclehem na Ennstaler Hütte. Na Tamischbachturm vede z údolí několik cest, zajímavý je Alter Steig přes Buttensattel, který je ale strmý, neznačený, s několika lehčími lezeckými úseky pod vrcholem.
 

Dostupnost vody

Občerstvení je možné na Ennstaler Hütte, na začátku a konci trasy je potok.
 

Možnosti přespání

Přespání je možné na Ennstaler Hütte, případně v údolí v penzionech.
 

Vrcholy

Výstup na Tamischbachturm 2 035 m n.m., výhledy na Gr. a Kl. Buchstein, Hochtor, Admonter Gruppe, Lugauer, Hochschwab, Ybbstalské Alpy.
 

Nebezpečí

Trasa z větší části není nebezpečná, největší pozor je nutné dávat při obcházení hory Tieflimauer. Jde se po suťovém poli, kameny se sypou. Je nutné mít pevný krok. Místy je nutné použít ruce pro usnadnění postupu.
 

Jídlo

Občerstvení možné jen na Ennstaller Hütte, prot je nutné mít nějakou svačinu sebou.
 

Vloženo: 06. 08. 2023
Autor:
Heidi
Profil autora