NaTreku.cz

Trek v pohoří Hochschwab s výstupem na nejvyšší vrchol

Pohoří, oblast / Stát

Hochschwab / Rakousko

Roční období

Léto

07. 07. 2021

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1500 m

↓ 1500 m

Délka

17.4 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 2277 m n.m.

min. 886 m n.m.

Turistická mapa Hochschwab

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1500 m
Sklesané metry: 1500 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - NE
  3. Vhodné pro psy - spíš NE
  4. Chata Häuslalm Hütte je otevřena v létě 2021 od středy do neděle

Okružní trek v pohoří Hochswab

Nástupní místo

Parkoviště u chaty Gasthaus Bodenbauer v jižní části pohoří Hochschwab. Silnice sem vede z vesnice Sankt Ilgen. Odbočka z dálnice S6 ve městě Kapfenberg.
 

Popis treku

Na parkoviště pod Hoschschwabem jsme přijeli pozdě večer. Kempování je zde sice zakázané, ale spaní v autě nikoliv. A tak jsme strávili příjemnou noc v naší luxusní káře. Brzy ráno jsme se vydali na túru. Značka vede nejprve po široké cestě, při vstupu do lesa se však mění na stezku. Začíná také prudčeji stoupat. Nicméně sil jsme měli ještě na rozdávání a tak jsme postupovali poměrně svižně. Po opuštění hranice lesa začíná asi nejprudší část výstupu. Jde se částečně mezi kosodřevinou, částečně mezi skalami. Nicméně jedná se stále o klasickou stezku. Nakonec jsme vystoupali do horského sedla. Těsně pod ním jsme dobrali vodu z pramene. Sice moc vody neteklo, ale podařilo se. Následovala nejtěžší pasáž výstupu. Cesta Das G´hackte. Tato část výstupu je po celou dobu doplněna řetězy, ve spodní části i žebříkem/schody. Výstup je velmi prudký, ale není zas až tak moc technicky náročný. Zvládl to i náš horský psík, kterému jsme místy pomáhali. Po překonání této cesty jsme se konečně ocitli na náhorní plošině Hochschwabu.

U bivakovací budky jsme si odpočinuli a poté na lehko vyběhli na nejvyšší bod pohoří Hochschwab 2 277 m n.m. Výhledy byly skvělé, umocněné oblačností pod námi. Vrátili jsme se k bivaku a pokračovali směrem na západ. Zde se již jde naprosto bez problémů po stezce. Ta lehce stoupá, ale postupně stále více klesá. Tuto část cesty jsme si opravdu užívali. Otevřely se také výhledy na západní část pohoří Hochschwab a Ennstálské Alpy. Stezka nakonec začne prudčeji klesat mezi kosodřevinu. Po chodníčku jsme dál sestupovali až k chatě Häuslalm Hütte. Bylo otevřeno, tak jsme si dali pivko. Původně jsme si chtěli ještě odskočit k jezeru Sackwiesensee, ale únava byla již slušná. Takže jsme začali sestupovat zpět do údolí. Sestup je místy docela prudký, nicméně asi za hodinu jsme byli zpět u auta na parkovišti.
 

Náročnost

Poctivá alpská túra. Většinou se jde po horských stezkách a chodnících. Nejtěžší část trasy je skalnatý výstup Das G´hackte. Ten je jištěn ocelovými schody a řetězy. Klettersteig to však není. Nicméně výstup zde je velmi prudký. Zbytek cesty je technicky bezproblémový. Celkové převýšení je poměrně velké, proto je dobré mít nějakou tu kondičku. Trasa není vhodná pro malé děti, i ty větší budou mít asi problém se silami. My jsme trek absolvovali se psem, ale na cestě G´hackte jsme mu museli hodně pomáhat, občas jsme ho i poponesli. Proto psy na tuto trasu spíš nedoporučuji.
 

Dostupnost vody

Pramen je těsně pod sedlem pod cestou Das G´hackte. Je to ideální doplnění vody, nemusíte tak tahat zbytečně moc vody přímo od auta. Je ale pravda, že za nás byl pramen dost slabý a lahve jsme naplňovali delší dobu. Další doplnění tekutin je na chatě Häuslalm Hütte. I když je zavřená, voda zde je. Za nás ale byla otevřená.
 

Možnosti přespání

Po příjezdu pod hory jsme strávili noc v autě na parkovišti. Kempování je zde zakázáno, ale takovéto přespání není problém. V horách je možné nouzově přespat ve Fleischer-Biwaku nebo na chatě Häuslalm Hütte, když je otevřená.
 

Vrcholy

Z vrcholu Hochschwab 2 277 m n.m. jsou skvělé výhledy na okolní pohoří. Na východ jsou to Veitschalpe, Raxalpe, Schneealpe a Schneeberg, na západ potom Ennstálské Alpy nebo Seckauské Taury. Při dobré viditelnosti je vidět i Dachstein.
 

Nebezpečí

Na trase je jen jeden těžký úsek. Již zmiňovaný výsupový kuloár Das G´hackte. Prakticky po celé délce jsou zde natažené řetězy, první část výstupu je usnadněna i ocelovým žebříkem/schody. Trénovaný člověk však tuto pasáž bez problémů zvládne. Zbytek trasy je klasický choďák, stezky po loukách nebo mezi balvany.
 

Jídlo

Jelikož jsme šli tento trek ve středu, byla otevřená chata Häuslalm Hütte. Ta je otevřená v létě středa-neděle. Zde je možné se najíst. My jsme měli nějaké ty pochutiny vlastní. Na chatě jsme si dali jen pivo.
 

Vloženo: 13. 07. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora